http://www.infoposel.cz --- tisk článku --- 11.11.2001, 10:41 --- rubrika " Zaměstnávání "
Mezinárodní organizace tělesně postižených FIMITIC uspořádala v Praze dne 26. 10. mezinárodní kongres věnovaný otázkám zaměstnávání zdravotně postižených osob.
Po úvodních vystoupeních úřadujícího předsedy FIMITIC F.-W. Herkelmanna, předsedy SZdP v ČR a člena republikového výboru NRZP ČR V. Císaře, vrchního ředitele Správy služeb zaměstnanosti MPSV J. Kasnara a náměstkyně ministra Březiny T. Holečkové následovalo vystoupení pana M. Rucka, Regional Budapest Office (ILO, International Labour Office, Mezinárodní organizace práce, Ženeva, Švýcarsko) na téma "Nezaměstnanost zdravotně postižených - srovnání evropských zemí a koncepce řešení". Dále na kongresu vystoupil pan R. Skinner, Principal Administrator, Evropská komise (direktorát E4, úsek pro integraci zdravotně postižených osob, Brusel, Belgie) s přednáškou na téma "Je profesní a zaměstnanecká integrace v Evropě pouhou iluzí?". S prohlášením k tématu "Začlenění namísto vyloučení - strategie zaměstnanosti zdravotně postižených osob", vystoupil pan H. Lourdelle, asistent, ETUC (European Trade Union Congress, Evropský kongres odborových svazů, Brusel, Belgie) a pan B. Šuštaršič, ředitel integrační společnosti Birografika BORI (Ljubljana, Slovinsko).
Program byl dále rozdělen do dvou sekcí. První, s názvem "Přístup k zaměstnání - motivování zdravotně postižených vedl pan L. Hegedüs, prezident Federace asociací zdravotně postižených MEOSZ z Maďarska, který seznámil posluchače s úspěšným maďarským modelem, kdy spolupráce MEOSZ s úřady práce v osmi městech přinesla 80% úspěšnost při začleňování zdravotně postižených osob do volného trhu práce. Druhá sekce se zabývala motivováním zaměstnavatelů. zde bylo nejzajímavější seznámení se s fungováním tzv. sociálních podniků, v nichž jsou zdravotně postižení nejenom zaměstnáváni, ale podílejí se i na jejich řízení.
Kongres byl zakončen přijetím usnesení, z něhož vybíráme následující významné části:
- Evropská unie by měla zlepšit přístup k finančním prostředkům na rozšiřování odborných znalostí v oblasti zavádění rovných příležitostí.Urychlené zavedení osvědčených postupů je v zájmu jak jednotlivých zemí, tak i Evropy jako celku.
- Politika zaměstnanosti zdravotně postižených v zemích střední a východní Evropy by se měla řídit Standardním pravidlem OSN č. 7. V úvahu by měl být brán také Kodex osvědčených postupů Mezinárodní organizace práce, který bude přijat v prosinci 2001.
- Mělo být dosaženo jednotného pojetí definice zdravotního postižení ve všech zemích. definice by měla být založena na "sociálním modelu", který se zaměří na omezení, plynoucí ze sociálních, politických, ekonomických a kulturních faktorů a také na architektonické bariéry a navrhne příslušná opatření k uplatnění těchto omezení a bariér.
- Statistiky pro zdravotně postižené by měly být veřejně přístupné a vedené podle pohlaví.
- Aktivní opatření zaměřená na zaměstnavatele:
- Země střední a východní Evropy by se měly poučit od zemí, které přijaly antidiskriminační zákony.
- V podnikatelských kruzích by měla být rozvinuta a propagována finanční motivace pro zaměstnávání zdravotně postižených.
- Právní cíle zaměstnanosti ("kvótové systémy"), by měly být aplikovány i ve veřejném sektoru.
Zaměstnavatelům by mělo být umožněno čerpat státní prostředky na pokrytí výdajů souvisejících s vytvářením podmínek pro zdravotně postižené na integrovaných pracovištích.
- Zaměstnavatelé by si měli uvědomit cenný přínos zdravotně postižených pro chod jejich podniku. pokud se budou na zvyšování povědomí podílet zdravotně postižení, zlepší se tak jeho důvěryhodnost.
V managementu lidských zdrojů by měly být zavedeny kvalitativní standardy.
- aktivní opatření zaměřená na zaměstnance:
- Flexibilně přizpůsobit podmínky zaměstnávání a pracovní povinnosti konkrétnímu zdravotnímu postižení.
- Zavést opatření "včasného zásahu", která zamezila propouštění osob, jejichž zdravotní postižení vzniklo v průběhu zaměstnání.
- "Zvláštní" a alternativní zaměstnání:
- Zvážit cíle a průběh "chráněného zaměstnání", aby byla zajištěna co nejvyšší míra přechodu zdravotně postižených k běžným zaměstnáním.
- Podporovat zaměstnání zdravotně postižených v organizacích, které jim umožní lepší kontrolu nad vlastním životem, např. práce na dálku, samozaměstnávání, družstva, sociální podniky.