http://www.infoposel.cz --- tisk článku --- 31.07.2001, 14:33 --- rubrika " Služby > Organizace "

Canisterapeutické sdružení Jižní Morava se představuje

Členové Canisterapeutického sdružení Jižní Morava pracují na území Jihomoravského kraje od roku 1999. Původně byli začleněni do Canisterapeutické společnosti Praha, ale pro rozdílnost názorů na spolupráci a špatnou informovanost se rozhodli pro osamostatnění.

Žádost o registraci nového Canisterapeutického sdružení Jižní Morava byla podána na Ministerstvo vnitra ČR. Registrace byla schválena dne 8.6.2000.

Canisterapeutické sdružení Jižní Morava je organizací založenou na humanitárních principech a sdružuje členy na základě společného zájmu.

Canisterapie je jedním z oborů zooterapie, kde se za pomoci psů, kteří se svými psovody musí úspěšně složit zkoušky pro práci v canisterapii, přispívá k léčbě dětí i dospělých v oblasti fyzické, psychické, somatické, sociální i rehabilitační.

V současné době je naše činnost zaměřena na pravidelné návštěvy canisterapeutů se svými psy v zařízeních pro různě handicapované děti i dospělé, na pomoc při logopedické péči a na návštěvy v Domovech důchodců.

U dětí

U starých lidí, hlavně v Domovech důchodců, kde došlo ke ztrátě partnera nebo k takovému onemocnění, že tito lidé se již sami o sebe nedokážou postarat, dochází k uzavírání se do sebe, nostalgii až k depresím. Není proč a pro koho žít. Pes se zde stává prostředníkem k navazování kontaktů jak mezi pacienty, tak s ošetřujícím personálem. Najednou se začne vzpomínat na dobu, kdy někteří měli psa, na zážitky s ním, začnou se ukazovat fotografie, výstřižky. Samozřejmě, že v takových situacích se začne povídat i o věcech, které trápí, ale ventilace je lepší než uzavírání do sebe a v mnoha případech se nachází i řešení některých problémů. Někteří lidé pak při návštěvách psů dokonce zapomínají na to, co dříve z důvodů apatie nechtěli dělat - např. nemohu chodit, musím být jen na vozíku, nemohu si sednout ani na posteli, musím jen ležet apod.

Cíl

Cílem canisterapeutického sdružení Jižní Morava je:

Přínos

Vzhledem k menšímu územnímu rozsahu se výrazně zlepšila informovanost a spolupráce jak mezi jednotlivými členy sdružení, tak v oblasti spolupráce s ostatními organizacemi a zájemci o canisterapii. Ve větší míře dochází k účasti našich členů se svými psy na akcích pořádaných jinými subjekty:

Dochází také ke zlepšení informovanosti našich členů, a tím k větší pracovní profesionalitě. V oblasti informovanosti se snažíme navázat kontakty se středními školami a rozšířit tak jejich znalosti a zájem o canisterapii. Při osamostatnění CTS Jižní Morava byl vypracován nový Zkušební řád pro psy. Velkou pomocí byl Mezinárodní zkušební řád pro záchranářské a lavinové psy. Každý ze zájemců obdrží zkušební řád. Tímto se zvýšila připravenost psů pro práci a zpřísnil se výběr psů.

Canisterapie

Canisterapie je vlastně jednou ze složek zooterapie, která se provádí i s jinými zvířaty, např. s kočkami, králíčky, morčaty apod.

V roce 1990 vznikla mezinárodní organizace IAHAIO (International Assosiation of Human-Animal Interaction Organizations), která sdružuje jednotlivé národní organizace zabývající se výzkumem na poli vztahů mezi člověkem a zvířetem a podporující myšlenku jejich harmonického soužití a odpovědného přístupu ke zvířatům.

Zooterapii lze rozdělit na:

Další z mnoha organizací je anglická organizace CHATA (Children in Hospital and Animal Therapy Association = Děti v nemocnicích a terapie pomocí zvířat). Má za cíl návštěvy se zvířaty na dětských odděleních ve vyhrazených prostorách, hlavně pro dlouhodobě a onkologicky nemocné děti. Vzhledem ke krátkému působení našeho sdružení, nebyl kontakt s těmito zařízeními dosud navázán.

Canisterapie je vlastně pomocná terapie, kde se využívá pozitivního působení psa ke zlepšení zdravotního stavu klienta.

Je vhodnou součástí pro zlepšení postižení:

Toto je jen výčet dosud uplatňovaných oblastí, kde je možno psa - canisterapeuta použít. Samozřejmě, že u jednotlivých oblastí následují specifika podle závažnosti onemocnění, věku klienta, prostředí a přístupnosti.

Za dva roky naší práce se používali ke canisterapii především již psi dospělí, u kterých se zkouškami ověřovaly dispozice k práci v canisterapii. Zde bylo možno pouze rozlišovat, zda je pes vhodnější k dětem aktivnějším nebo pasivnějším, a nebo ke starým lidem.

Teprve nyní se nám ozývají zájemci o canisterapii s tím, že si chtějí pořídit štěňátko, které by rádi vychovávali již přímo pro práci v canisterapii. Pro tyto zájemce připravujeme seminář o výchově a výcviku takových štěňat. Měl by se uskutečnit v roce 2001

Více informací najdete na internetové adrese http://www.hyperlink.cz/canisterapie



Infoposel.cz - informační systém pro zdravotně postižené
Copyright © 2000-2024 Veleta, o.s.