Dnes je Sobota, 20. dubna 2024, svátek má Marcela
Kontaktní E-mail  

reklama - Sdružení Veleta, o.s.Reklama
 Články   Legislativa   Pomůcky   Adresář služeb   Poradna   Periodika   Servis pro NNO   Diskuse   Ankety   Kontakty  


Vyhledávání

 
hledat v textech článků
pouze ve zvolené rubrice

 
Rubriky

Akce
Auto-moto
Bariéry
Bydlení
Finance
Internet
Inzerce
Jak na to
Legislativa
Literatura
Média
Názory
O nás
Politika
Pomůcky
Poradna
Příběhy nevidomých
Rozhovory
Servis pro NNO
Služby
Sport
Stalo se
Volný čas
Vzdělávání
Zajímavosti
Zaměstnávání
Zdraví
 
Nejčtenější články

 
Naposledy přidané

 
Info E-Mail

Máte-li zájem přijímat novinky našeho webu, zaregistrujte se.

 
   odhlásit

Počet odběratelů: 5596
 
Webinfo


 

22.03.2006, 09:53 - rubrika " Poradna "
Výpověď u osob ZPS

Dotaz: Slyšela jsem, že zaměstnanci,který je osobou se změněnou pracovní schopností ( ZPS), nelze dát výpověď z důvodu organizačních změn a rovněž ze zdravotních důvodů. Jinde mi bylo řečeno, že jim výpověď lze dát, ale dokud jim zaměstnavatel nezajistí nové místo, výpovědní doba se prodlužuje.

Jak to vlastně je?

Osobám se zdravotním postižením (před 1. 10. 2004 osobě se změněnou pracovní schopností) lze dát výpověď z důvodu organizačních změn i výpověď ze zdravotních důvodů. Zákaz výpovědi je upraven v § 48 zákoníku práce - nelze dát výpověď například v pracovní neschopnosti, v době, kdy zaměstnankyně (zaměstnanec) čerpá rodičovskou dovolenou, atd.V § 47 odst. 2 zákoníku práce je obsažena zvýšená ochrana některých zaměstnanců, která spočívá v tom, že dokud jim zaměstnavatel nezajistí nové vhodné zaměstnání, výpovědní doba se prodlužuje a skončí, až tuto povinnost zaměstnavatel splní. Tato zvýšená ochrana se týká osamělé zaměstnankyně (zaměstnance) trvale pečující o dítě mladší 15 let a zaměstnance se zdravotním postižením, který není zabezpečen důchodem. Další podmínkou je, že se musí jednat o výpověď z důvodů uvedených v § 46 odst. 1 písm. c) zákoníku práce, tj. stane- li se zaměstnanec nadbytečným, nebo o výpověď danou zaměstnanci proto, že nesmí dále konat dosavadní práci pro ohrožení nemocí z povolání, a při výpovědi dané pro dosažení nejvyšší přípustné expozice na pracovišti. Zvýšená ochrana, tj. povinnost zaměstnavatele zajistit zaměstnanci nové práci, se výpovědi ze zdravotních důvodů ( pokud se nejedná o ohrožení nemocí z povolání nebo dosažení nejvyšší přípustné expozice na pracovišti), netýká.V případě organizačních změn se týká pouze výpovědního důvodu uvedeného v § 46 odst. 1 písm. c) zákoníku práce.

Pro pojem "zaměstnanec, který není zabezpečen důchodem" v současné době máme rozhodnutí Nejvyššího soudu ČR ze dne 25. 8. 2005, sp. zn. 21 Cdo 2664/ 2004: Zaměstnanec není zabezpečen důchodem, jestliže mu nárok na dávku důchodového pojištění buď vůbec nevznikl nebo jestliže pobírá částečný invalidní důchod, který je nižší než životní minimum. Od 1. 1. 2006 činí životní minimum 4420 Kč.


Autor: JUDr. Jaromír Zrutský
Zdroj: Střední Čechy
Zpet ZpětTisk upravit pro tisk
 
Komentáře ke článku
Infoposel.cz nezodpovídá za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo smazat ty příspěvky, které budou obsahovat vulgární výrazy nebo poškozovat dobré jméno tohoto webu.
 
Žádné.
 
Jaký je Váš názor?

 
Do pole "kontrolní kód" opište prosím číslo z následujícího obrázku
kontrolní kód

Kontrolní kód :

Copyright © 2000-2024 Sdružení Veleta, o.s., Developed by Robert Zaborowski, Pulzní magnetoterapie