Nedostali jste se na vysokou? Zkuste vyšší odbornou školu. Volných je ještě šest tisíc míst.
V druhých, letních kolech přijímacího řízení nabízejí vyšší odborné školy místa v humanitních, ekonomických, technických i zdravotnických oborech. Neúspěšní uchazeči o studium na vysoké škole i ostatní maturanti tak mohou získat vzdělání, které dobře uplatní v praxi.
Vyšší odborné školy (VOŠ) letos otevřely 13 tisíc studijních míst pro čerstvé i dřívější maturanty. "V prvních kolech přijímacího řízení se vždy naplní zhruba polovina kapacity škol," říká Michal Karpíšek ze Sdružení škol vyššího studia. Zájemci o studium na vyšších odborných školách budou mít větší šanci na přijetí už proto, že vysoké školy přijmou v tomco roce o 15 tisíc studentů pro bakalářské obory více.
Každý si vybere
Vyšší odborné školy poskytují tříleté odborné vzdělání. Ve školním roce 2005/2006 otevře své učebny přibližně 170 institucí. Můžete si vybrat z více než 180 studijních oborů v oblasti služeb, umění, ekonomie, zemědělství, ekologie, lesnictví, zdravotnictví, přírodních, technických a společenských věd. Na více než padesáti školách mají možnost studovat i tělesně postižení. Úřady práce a personální agentury již několik let udávají, že absolventi vyšších odborných škol mají mnohem větší šanci získat zaměstnání než středoškoláci a v mnohých pozicích konkurují vysokoškolákům.
Získáte i praxi
Na vyšších odborných školách je možné studovat v denním nebo dálkovém studiu.
Školní rok se dělí na zimní a letní semestr ukončený zkouškovým obdobím. Výuka, podobně jako na vysoké škole, probíhá formou přednášek, cvičení a seminářů.
Kromě složení zkoušek musí studenti získat zápočty, psát seminární práce a pracovat na projektech.
Součástí výuky je odborná praxe. Někdy tvoří až polovinu studia a umožňuje studentům ověřit si teoretické vědomosti, poznat odborné provozy, chod podniků a naučit se komunikovat v cizím jazyce.
To umožňuje přímá spolupráce vyšších odborných škol s podniky. "Naši studenti managementu cestovního ruchu mají možnost poznat práci v hotelu InterContinental a v cestovní kanceláři Čedok. Zkušenosti v oboru bankovnictví a finance získávají v Komerční bance nebo Československé obchodní bance," říká doktorka Irena Hyclová, ředitelka Vyšší obchodní podnikatelské školy v Praze.
Praxe často vyústí ve zpracování závěrečné práce, kterou student obhajuje při absolutoriu. Studium je zakončeno závěrečnou zkouškou z odborných předmětů, cizího jazyka a obhajobou závěrečné práce. Absolvent získá diplom s uvedením školy a oboru. Zároveň má nárok na neakademický titul Diplomovaný specialista - DiS.
Kolik stojí studium
Na veřejných, soukromých i církevních vyšších odborných školách se platí školné. U veřejných škol přijde na dva a půl až pět tisíc korun ročně. Vedení školy může odpustit až padesát procent školného ze sociálních, zdravotních a někdy i prospěchových důvodů. Soukromé školy si určují výši poplatků samy podle náročnosti studia. Student zaplatí dvanáct až třicet tisíc korun ročně. Platby lze většinou uhradit ve více splátkách.
Přestup na vysokou
Stále více se rozbíhá spolupráce mezi vyššími odbornými a vysokými školami. Téměř čtyřicet "vošek" je dnes napojeno na partnerské vysoké školy, a pokud studenti VOŠ, například po prvním ročníku, úspěšně složí přijímačky na bakalářský obor, mohou jim být uznány některé zkoušky. Podmínky uznávání zkoušek si každá fakulta určuje sama. "Navíc nový školský zákon umožnil dělat pro absolventy VOŠ zvláštní přijímací podmínky. Tím je vlastně zvýhodnil a urychlil jejich možnost přístupu k bakalářskému titulu," doplňuje Michal Karpíšek.
***
Kde najdete podrobné informace o VOŠ
Kam po maturitě
Brožuru s přehledem všech vyšších odborných škol, s obory, adresami, výší školného, termíny podání přihlášek a dalšími informacemi, je možné zdarma objednat telefonicky, písemně nebo e-mailem na adrese: Sdružení škol vyššího studia, Sinkulova 44, 140 00 Praha 4, tel: 241 402 155, fax: 241 402 155 e-mail:
kancelar@ssvs.cz,
www.ssvs.cz
Kam na školu - vyšší odborné školy v ČR
Příručku lze zakoupit za 59 korun v Národním ústavu odborného vzdělávání. Zahrnuje vzdělávací nabídku VOŠ pro školní rok 2005/2006, včetně kompletní databáze oborů a jejich popisů i s možností uplatnění, kontaktů a informací. Objednat lze elektronicky na: vos@nuov.cz nebo poštouna adrese: NÚOV, Weilova 1271/6, 102 00 Praha 10, tel.: 274 862 251-56, 274 865 249-55, fax: 274 863 380, e-mail:
nuov@nuov.cz ,
www.nuov.cz
www.kampomaturite.cz
Na těchto studentských
stránkách naleznete přehledy škol s dalšími zajímavými informacemi