Dnes je Sobota, 23. listopadu 2024, svátek má Klement
Kontaktní E-mail  

reklama - Sdružení Veleta, o.s.Reklama
 Články   Legislativa   Pomůcky   Adresář služeb   Poradna   Periodika   Servis pro NNO   Diskuse   Ankety   Kontakty  


Vyhledávání

 
hledat v textech článků
pouze ve zvolené rubrice

 
Rubriky

Akce
Auto-moto
Bariéry
Bydlení
Finance
Internet
Inzerce
Jak na to
Legislativa
Literatura
Média
Názory
O nás
Politika
Pomůcky
Poradna
Příběhy nevidomých
Rozhovory
Servis pro NNO
Služby
Sport
Stalo se
Volný čas
Vzdělávání
Zajímavosti
Zaměstnávání
Zdraví
 
Nejčtenější články

 
Naposledy přidané

 
Info E-Mail

Máte-li zájem přijímat novinky našeho webu, zaregistrujte se.

 
   odhlásit

Počet odběratelů: 6949
 
Webinfo


 

04.07.2005, 07:30 - rubrika " Vzdělávání "
Města chtějí rušit zvláštní školy

V dětských kolektivech v základních školách bude stále přibývat žáků zvláštních škol. Krajský úřad totiž podporuje integraci žáků těchto školských zařízení do běžného prostředí devítiletek a první odezvu na Karvinsku našel v Bohumíně. Žáci Zvláštní a pomocné školy na Čáslavské ulici v Bohumíně usedli do tamních lavic naposledy když si přišli pro vysvědčení.

Důvod? Přirozený úbytek dětí a minimální naplněnost prvního stupně. " Zatímco před dvěma roky navštěvovalo školu 111 žáků, loni to bylo 90 žáků a letos už jen 82 žáků. A protože nový školský zákon už pojem zvláštní škola nezná, zabývají se vlastníci zvláštních škol integrací těchto speciálních tříd do běžných škol. I ostatní města, kde ještě zvláštní školy fungují, mají tuto skupinovou integraci zvážit," řekla mluvčí bohumínské radnice Lucie Balcarová s tím, že v září už bohumínská zvláštní škola neotevře a její žáci budou včleněni do dvou jiných základních škol ve městě.

Krajský úřad na svých internetových stránkách tvrdí, že pokud obce zabezpečí odpovídající vzdělávací potřeby zdravotně postižených žáků v rámci stávající základní školy, vydá v rámci svých kompetencí souhlas se skupinovou integrací.

" Děti pak budou žáky základní školy zřízené obcí a nijak to nenaruší jejich vzdělávací a výchovný proces," vysvětlila mluvčí úřadu Moravskoslezského kraje Šárka Swiderová.

Nyní tedy záleží na radnicích ostatních měst na Karvinsku, zda na nabídku přistoupí. " Oficiálně jsme se ještě tímto problémem nezabývali. Čekáme, jak jej bude dále řešit krajské zastupitelstvo, a podle výsledku se budeme rozhodovat i my," řekl starosta Orlové Vladimír Farana.

Některým osloveným ředitelům speciálních škol se však způsob, jakým se kraj k integraci postavil, nezdá právě ideální. Podobné reformy by se podle nich měly řešit buďto plošně, nebo vůbec. Rada totiž údajně nenabídla skupinovou integraci všem zvláštním školám v celém kraji. Výhodou skupinové integrace má být například to, že spolu se žáky ze zvláštní školy získají základní školy speciální pedagogy, kteří mají zkušenosti se vzděláváním žáků s různými typy obtíží. Zároveň dojde k navýšení počtu žáků v základních školách a k lepšímu vytížení kapacit školních budov.

Autor: Vítězslav Fejfar
Zdroj: Karvinský Deník
Zpet ZpětTisk upravit pro tisk
 
Komentáře ke článku
Infoposel.cz nezodpovídá za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo smazat ty příspěvky, které budou obsahovat vulgární výrazy nebo poškozovat dobré jméno tohoto webu.
 
Žádné.
 
Jaký je Váš názor?

 
Do pole "kontrolní kód" opište prosím číslo z následujícího obrázku
kontrolní kód

Kontrolní kód :

Copyright © 2000-2024 Sdružení Veleta, o.s., Developed by Robert Zaborowski, Pulzní magnetoterapie