Dnes je Pátek, 20. září 2024, svátek má Oleg
Kontaktní E-mail  

reklama - Sdružení Veleta, o.s.Reklama
 Články   Legislativa   Pomůcky   Adresář služeb   Poradna   Periodika   Servis pro NNO   Diskuse   Ankety   Kontakty  


Vyhledávání

 
hledat v textech článků
pouze ve zvolené rubrice

 
Rubriky

Akce
Auto-moto
Bariéry
Bydlení
Finance
Internet
Inzerce
Jak na to
Legislativa
Literatura
Média
Názory
O nás
Politika
Pomůcky
Poradna
Příběhy nevidomých
Rozhovory
Servis pro NNO
Služby
Organizace
Sport
Stalo se
Volný čas
Vzdělávání
Zajímavosti
Zaměstnávání
Zdraví
 
Nejčtenější články

 
Naposledy přidané

 
Info E-Mail

Máte-li zájem přijímat novinky našeho webu, zaregistrujte se.

 
   odhlásit

Počet odběratelů: 6628
 
Webinfo


 

19.03.2014, 00:23 - rubrika " Služby "
Proces přeměny sociálních služeb pokračuje

Do transformace sociálních služeb se zapojují další zařízení. Není to pouze o tom, že se lidé s postižením přestěhují z ústavů do „domečků“. Dojít má hlavně ke zkvalitnění sociálních služeb a umožnit handicapovaným žít důstojný život.

Cílem transformace sociálních služeb je poskytnout lidem s postižením vlastní soukromí a dát jim možnost rozhodovat o věcech, které s ním souvisí. Pro transformační proces v České republice bylo důležité přijetí dokumentu Koncepce podpory transformace pobytových sociálních služeb v jiné typy sociálních služeb, poskytovaných v přirozené komunitě a podporující sociální začlenění uživatele do společnosti 21. února 2007 usnesením vlády České republiky č. 127. V návaznosti na tento dokument v roce 2009 odstartoval pilotní projekt Ministerstva práce a sociálních věcí ČR s názvem Podpora transformace sociálních služeb, o jehož realizaci se postaralo na základě veřejné zakázky Národní centrum podpory transformace sociálních služeb, které zahájilo svoji činnost o rok později.

Analýzy, metodiky i praxe

Do pilotního projektu bylo zapojeno celkem 32 zařízení z celé České republiky. Jeho hlavním záměrem bylo ověřit a podpořit transformaci služeb sociální péče na základě individuálních potřeb uživatelů. K prioritám patřila příprava plánů transformace, vzdělávání pracovníků, vytváření analýz a podpora při přechodu klientů z velkokapacitní ústavní péče do služeb poskytovaných v komunitě. Sociální služby měly možnost využít i investiční podporu z Integrovaného operačního programu. Díky této provázanosti neinvestiční a investiční části bylo možné proces transformace a deinstitucionalizace převést do praxe a v realitě vyzkoušet poskytování sociálních služeb mimo zdi ústavů. Za dobu trvání projektu se přestěhovalo více než 550 klientů do komunitní služby nebo do své rodiny a bylo vytvořeno několik velice cenných výstupů, které mohou pomoci dalšímu procesu transformace sociálních služeb v České republice a zlepšit a zkvalitnit život lidem s postižením.

Současný projekt transformace

Na pilotní ověření nastavení procesu transformace plynule navázal projekt s prozaickým názvem Transformace sociálních služeb, financovaný z prostředků Evropského sociálního fondu prostřednictvím Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost a ze státního rozpočtu ČR. Do projektu je zapojeno 40 zařízení z celé České republiky. Jeho cílem je především udržet a dále šířit transformační proces sociálních služeb. Na rozdíl od prvního projektu se zaměřuje zejména na vzdělávání formou workshopů, v zapojených zařízeních probíhají také konzultace a supervize a využívány jsou i kulaté stoly, které mají představit široké i odborné veřejnosti samotný proces transformace s konkrétními lokálními dopady v jednotlivých obcích, městech a krajích. V neposlední řadě probíhá sběr dat, která budou sloužit k zanalyzování a vyhodnocení průběhu transformace v polovině roku 2015, kdy tento projekt bude končit.

Příklad jednoho zařízení

Pro konkrétní představu o transformaci sociálních služeb můžeme uvést příklad jednoho z transformujících zařízení – Domova bez zámku z Kraje Vysočina. Jde o jedno ze zařízení, která jsou v procesu transformace nejdále. Vše začalo v roce 2008, kdy se tehdy ještě bývalý Ústav sociální péče (ÚSP) Jinošov (nynější Domov bez zámku), který sídlil na zámku a poskytoval služby celkem 70 klientů, dostal do havarijního stavu. Zařízení vstoupilo do pilotního projektu na podporu transformace. Kraj podal žádost do Integrovaného operačního programu a v roce 2010 byl zahájen investiční projekt Transformace Ústavu sociální péče Jinošov a na něj navázal projekt Transformace ÚSP Jinošov II. a III. Díky této podpoře byly vystaveny nové domy v Náměšti nad Oslavou a Velké Bíteši, kde jsou poskytovány služby domov pro osoby se zdravotním postižením a chráněné bydlení. Dále vzniknou tři domácnosti chráněného bydlení a dvě domácnosti poskytující služby domova pro osoby se zdravotním postižením v různých lokalitách kolem Náměště nad Oslavou. Na počátku minulého roku byla díky podpoře pilotního projektu Ministerstva práce a sociálních věcí ČR a Kraji Vysočina také otevřena Kavárna Pohodička jako sociálně terapeutická dílna, kde jsou zaměstnáni lidé se zdravotním postižením.

Nový občanský zákoník

Myšlenkám transformace jistým způsobem nahrává i nový občanský zákoník, který vysloveně ukládá, že nebude již možné zbavit člověka svéprávnosti (způsobilosti k právním úkonům), ale pouze omezit jeho svéprávnost. Soudy budou mít nyní tři roky na přehodnocení zbavení svéprávnosti. Změna přispěje k zachování či navrácení práv lidem s postižením, kteří je nyní nemají a nemohou je ve svém životě uplatnit.

Transformace sociálních služeb je dlouhodobý proces, který si vyžaduje zapojení všech relevantních subjektů, aby došel ke svému zdárnému konci a lidem s postižením byla poskytována taková služba, kterou opravdu potřebují v přirozeném prostředí, které je pro většinu společnosti naprosto samozřejmé.

Autor: MPSV
Zdroj: MPSV.cz
Zpet ZpětTisk upravit pro tisk
 
Komentáře ke článku
Infoposel.cz nezodpovídá za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo smazat ty příspěvky, které budou obsahovat vulgární výrazy nebo poškozovat dobré jméno tohoto webu.
 
Žádné.
 
Jaký je Váš názor?

 
Do pole "kontrolní kód" opište prosím číslo z následujícího obrázku
kontrolní kód

Kontrolní kód :

Copyright © 2000-2024 Sdružení Veleta, o.s., Developed by Robert Zaborowski, Pulzní magnetoterapie