Dnes je Úterý, 21. března 2023, svátek má Světlana
Kontaktní E-mail  

reklama - Sdružení Veleta, o.s.Reklama
 Články   Legislativa   Pomůcky   Adresář služeb   Poradna   Periodika   Servis pro NNO   Diskuse   Ankety   Kontakty  


Vyhledávání

 
hledat v textech článků
pouze ve zvolené rubrice

 
Rubriky

Akce
Auto-moto
Bariéry
Bydlení
Finance
Internet
Inzerce
Jak na to
Legislativa
Literatura
Média
Názory
O nás
Politika
Pomůcky
Poradna
Příběhy nevidomých
Rozhovory
Servis pro NNO
Služby
Organizace
Sport
Stalo se
Volný čas
Vzdělávání
Zajímavosti
Zaměstnávání
Zdraví
 
Nejčtenější články

 
Naposledy přidané

 
Info E-Mail

Máte-li zájem přijímat novinky našeho webu, zaregistrujte se.

 
   odhlásit

Počet odběratelů: 3096
 
Webinfo


 

02.07.2013, 00:39 - rubrika " Služby "
Nový balíček služeb zlepší dostupnost sociální pomoci

Méně administrativy a zjednodušení systému pro poskytovatele sociálních služeb, dostupnější pomoc těm, kteří ji potřebují. To jsou cíle, které motivují Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) k zavedení takzvaného „balíčku sociálních služeb“, jejímž prostřednictvím by se celý systém měl stát přátelštější k lidem i podnikatelům.

Během posledních dvou let se téměř zdvojnásobil počet subjektů, které chtějí svému okolí poskytovat některé sociální služby. Ke konci května bylo v České republice registrováno 5723 programů, přičemž ještě v roce 2011 jejich počet lehce převyšoval tři tisíce. Ministerstvo práce a sociálních věcí proto reaguje na potřeby vzešlé z praxe a plánuje zavést novinku v podobě redukování druhů sociálních služeb.

S pomocí tohoto nástroje by mělo dojít k rozdělení sociálních služeb do „balíčku“ – takzvaných trsů služeb (například denní stacionáře, odlehčovací služby ambulantní a centra denních služeb budou pod jednou registrací ambulantní služba sociální péče). Každá oblast bude specifikována tak, aby bylo zřejmé, co má služba zabezpečovat, jak má vypadat její standard po stránce technického či personálního zajištění a jak je finančně nákladná.

Poskytovatelé sociálních služeb si nově nebudou muset registrovat každou službu zvlášť, ale bude stačit, když si vyberou konkrétní „balíček“, ve kterém chtějí působit. Pro podnikatele se tímto způsobem zmenší administrativní zátěž, jejich klienti budou mít možnost zkontrolovat, že jejich péče dosahuje garantované úrovně.

V současné době uvažuje Ministerstvo práce a sociálních věcí spolu s odborníky v rámci pracovních skupin o šesti oblastech služeb, což by ve srovnání se současnými 32 druhy mohlo vést ke značnému zjednodušení a lepší orientaci občanů při vyhledávání pomoci, kterou potřebují. Proces tvorby karty ještě není zcela ukončen, s jejím zavedením se počítá v roce 2016.

Redukce druhů sociálních služeb, která je součástí projektu MPSV Podpora procesů v sociálních službách, není jediným nástrojem, který má vylepšit celý systém sociálních služeb. Navazuje na další projekty, kterým je například vykazování dat o poskytovaných sociálních službách, financování sociálních služeb či plánování rozvoje sociálních služeb.

Hana Jandová,
zástupkyně tiskové mluvčíO Operačním programu Lidské zdroje a zaměstnanost:

OP LZZ je jedním z operačních programů, v rámci kterých Česká republika čerpá prostředky z Evropského sociálno fondu. Ten již více než 50 let pomáhá snižovat nezaměstnanost a vytvářet dobré podmínky na trhu práce.

Finanční pomoc z Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost je určena projektům, které různými způsoby odstraňují bariéry na trhu práce – ať už vytvářejí nová pracovní místa, zvyšují kvalifikaci zaměstnanců, umožňují začlenění znevýhodněných skupin obyvatel či lidí s hendikepem. Koncovými příjemci pomoci jsou konkrétní lidé, kterým se ne vlastní vinou nedaří sehnat práci, nebo naopak lidé, kteří jsou ohroženi ztrátou zaměstnání.

Na řádné fungování Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost dohlíží MPSV. Působnost Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost je časově ohraničena programovým obdobím mezi lety 2007 – 2013.


O projektu Podpora procesů v sociálních službách:

Projekt financovaný z ESF prostřednictvím OP LZZ se skládá z dvanácti aktivit. Mimo jiné z analýzy právního stavu, identifikace a vyhodnocování sociálních jevů, jejich definicí atd. Výstupem projektu bude katalog sociálních jevů a v návaznosti pak karty jednotlivých sociálních služeb. To vše usnadní registraci a orientaci v sociálních službách, stejně jako lépe stanoví pravidla pro efektivní čerpání dotací. Na realizaci projektu se kromě MPSV podílí i Unie zaměstnavatelských svazů ČR a Svaz měst a obcí ČR.

Výstupem projektu Podpora procesů v sociálních službách budou doporučení pro legislativní, metodické a ekonomické úpravy systému sociálních služeb, aby bylo možné celý systém stabilizovat, zjednodušit a zajistit tak co nejlepší adresnou distribuci potřebných služeb pro jejich uživatele.


Mgr. Štěpánka Filipová, tisková mluvčí, tel.: 221 922 359, e-mail: stepanka.filipova@mpsv.cz
Ministerstvo práce a sociálních věcí, Na Poříčním právu 1, 128 01 Praha 2, www.mpsv.cz


Autor: MPSV
Zdroj: MPSV.cz
Zpet ZpětTisk upravit pro tisk
 
Komentáře ke článku
Infoposel.cz nezodpovídá za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo smazat ty příspěvky, které budou obsahovat vulgární výrazy nebo poškozovat dobré jméno tohoto webu.
 
* 19.12.2016, 20:12 - Barry Hamilton :
Jste obchodní muž nebo žena? Potřebujete peníze začít svůj vlastní firma? Potřebujete úvěr uhradit svůj dluh nebo splatit své účty nebo začít pěkný podnikání? Potřebujete peníze pro svůj projekt? Nabízíme zajištěné úvěry na libovolnou částku a kdekoliv na světě (jednotlivci, podniky, nemovitosti i právnické osoby) v naší sazbou ve výši 2% vynikající. Z odpovědí aplikací a odeslat Více informací k následující e-mailová adresa: (barryhamiltonfunds@gmail.com)
 
Jaký je Váš názor?

 
Do pole "kontrolní kód" opište prosím číslo z následujícího obrázku
kontrolní kód

Kontrolní kód :

Copyright © 2000-2023 Sdružení Veleta, o.s., Developed by Robert Zaborowski, Pulzní magnetoterapie