Dnes je Pátek, 20. září 2024, svátek má Oleg
Kontaktní E-mail  

reklama - Sdružení Veleta, o.s.Reklama
 Články   Legislativa   Pomůcky   Adresář služeb   Poradna   Periodika   Servis pro NNO   Diskuse   Ankety   Kontakty  


Vyhledávání

 
hledat v textech článků
pouze ve zvolené rubrice

 
Rubriky

Akce
Auto-moto
Bariéry
Bydlení
Finance
Internet
Inzerce
Jak na to
Legislativa
Literatura
Média
Názory
O nás
Politika
Pomůcky
Poradna
Příběhy nevidomých
Rozhovory
Servis pro NNO
Služby
Sport
Stalo se
Volný čas
Vzdělávání
Zajímavosti
Zaměstnávání
Zdraví
 
Nejčtenější články

 
Naposledy přidané

 
Info E-Mail

Máte-li zájem přijímat novinky našeho webu, zaregistrujte se.

 
   odhlásit

Počet odběratelů: 6628
 
Webinfo


 

22.12.2005, 09:16 - rubrika " Zdraví "
Antiastmatika mohou ohrozit zdraví

Washington/Ottawa/Praha - Kanadští a američtí lékaři varují: některá antiastmatika zvyšují riziko smrti. K jejich obavám se připojují i lékaři z České republiky. Americká asociace pro potraviny a léčiva na základě vědeckých studií vydala stanovisko, že s užíváním účinné látky u těchto léků je spojeno zvýšené riziko nežádoucích účinků.

Léčebným prostředkem proti astmatu je salmeterol, který je obsažen v přípravcích Serevent a Advair (v České republice prodávaný pod názvem Seretide) od firmy GlaxoSmithKline (GSK),formoterol v přípravku Symbicort od společnosti AstraZeneca a v přípravku Foradil od firmy Novartis.

Podává-li se pacientům s astmatem samotný Serevent či Foradil, pak tyto léky mohou zmírňovat příznaky (svým bronchodilatačním účinkem) a maskovat tak tíži zánětu dýchacích cest a tudíž nutnost podání (nebo zvýšení dávky) glukokortikosteroidů. Tato situace v klinické praxi občas nastane, ale je nejčastěji chybou ošetřujícího lékaře, který nedokáže odhadnout tíži onemocnění. Z tohoto důvodu nejsou tyto léky doporučovány k léčbě astmatu v monoterapii (tzn. k podávání samostatně bez jiných léků). Tento jev by teoreticky mohl vysvětlovat rozdíl mortality mezi sledovanými skupinami. Pacienti s astmatem jsou hlavní skupinou, která by těmito obavami mohla být stižena," upřesňuje MUDr. Jan Chlumský z Pneumologické kliniky z 1.LF UK a FTNsP.

Zástupci Novartisu i GSK se však shodují v názoru, že všechny zmiňované léky mají pro prevenci astmatu a chronického obstrukčního onemocnění plic velký význam a jejich pozitivní účinky převažují nad riziky.

Podle RNDr. Věry Černé ze Státního ústavu pro kontrolu léčiv je v České republice pro minimalizaci nežádoucích účinků těchto přípravků nutné vázat jejich výdej na lékařský předpis. "Neznamená to, že rizika bronchospasmu nejsou přítomna, ale jejich výskyt je podstatně nižší než podíl pacientů, kterým uvedené léky přinášejí prospěch. Léčený pacient je pod lékařským dozorem, takže případný možný výskyt nežádoucích účinků by měl být včas zachycen a pacientovo ohrožení by mělo být omezeno na minimum," dodává dr. Černá.

Zdroj: KORZO
Zpet ZpětTisk upravit pro tisk

Copyright © 2000-2024 Sdružení Veleta, o.s., Developed by Robert Zaborowski, Pulzní magnetoterapie