Dnes je Pondělí, 5. prosince 2022, svátek má Barbora
Kontaktní E-mail  

reklama - Sdružení Veleta, o.s.Reklama
 Články   Legislativa   Pomůcky   Adresář služeb   Poradna   Periodika   Servis pro NNO   Diskuse   Ankety   Kontakty  


Vyhledávání

 
hledat v textech článků
pouze ve zvolené rubrice

 
Rubriky

Akce
Auto-moto
Bariéry
Bydlení
Finance
Internet
Inzerce
Jak na to
Legislativa
Literatura
Média
Názory
O nás
Politika
Pomůcky
Poradna
Příběhy nevidomých
Rozhovory
Servis pro NNO
Služby
Sport
Stalo se
Volný čas
Vzdělávání
Zajímavosti
Zaměstnávání
Zdraví
 
Nejčtenější články

 
Naposledy přidané

 
Info E-Mail

Máte-li zájem přijímat novinky našeho webu, zaregistrujte se.

 
   odhlásit

Počet odběratelů: 2015
 
Webinfo


 

22.02.2006, 07:19 - rubrika " Sport "
Hluchoslepí znovu vyrazili do běžeckých stop na Vysočině

Na přelomu ledna a února se 12 hluchoslepých odvážlivců vydalo pod vedením svých trasérů do běžeckých stop na Vysočině. Na druhém zimním pobytu pořádaném o.s. LORM - Společností pro hluchoslepé se proháněli jak začátečníci, tak pokročilí po pláních v okolí Radešína u Žďáru nad Sázavou.

Někteří hluchoslepí účastníci, kteří absolvovali výcvik již podruhé, překvapili svými výkony, když zdolávali i více jak 5 km úseky a náročnější terén. Pro některé z hluchoslepých účastníků to byla vůbec první zkušenost s tímto zimním sportem. Jiní se k lyžování na běžkách vrátili po mnoha letech, neboť duální smyslové postižení získané v průběhu života je na dlouhou dobu omezilo v jejich samostatnosti.

Tuto zkušenost jim umožnili vyškolení průvodci, tzv. traséři, kteří hluchoslepým klientům nahrazovali smysly při pohybu v zasněženém terénu. Orientace ve stopě probíhala dle individuálních možností klienta: v případě zbytků sluchu kompenzovaného sluchadlem se využívala především navigace hlasem, u zbytků zraku byl použit znakový jazyk a jednoduchá gesta. Mezi další navigační prostředky patří rolnička či speciální individuální smyčka fungující na principu vysílačky.

"Tento pobyt pro ně měl velký význam - měli jsme možnost si aktivně odpočinout, na chvíli jsme se dostali ze společenské izolace mezi lidi, které nás znají a kterým můžeme důvěřovat. Všichni vyjádřili přání, aby tento pobyt na běžkách pokračoval i v dalších letech," shrnula své zážitky hluchoslepá Marta Karásková.

Po několika dnech intenzivního výcviku zvládali mnozí hluchoslepí sportovci i náročnější a delší trasy, sjížděli prudší kopce a mnozí se stali nadšenými vyznavači tohoto zimního sportu. Program pobytu byl doplněn přednáškami a společenskými akcemi, z nichž největší úspěch měl taneční večer s harmonikou a kytarou a výuka taktilního znakového jazyka. Fotografie dokumentující vynikající výkony hluchoslepých ve stopě si lze prohlédnout ve fotoalbu na http://www.lorm.cz/cs/fotoalbum/2006-pobyt-1-zimni-pobyt-radesin.php.

Zdroj:

LORM - Společnost pro hluchoslepé
Zborovská 62, 150 00 Praha 5
Tel/fax: 257 325 478
Mob: 777 764 191
info@lorm.cz
www.lorm.cz

Zdroj: LORM – Společnost pro hluchoslepé
Zpet ZpětTisk upravit pro tisk
 
Komentáře ke článku
Infoposel.cz nezodpovídá za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo smazat ty příspěvky, které budou obsahovat vulgární výrazy nebo poškozovat dobré jméno tohoto webu.
 
* 31.12.2006, 21:22 - dnci cmtzgoqv :
uiwlfemt caid yoemgj fuosmy ykxg tqbykhcdv vaxwmor
 
Jaký je Váš názor?

 
Do pole "kontrolní kód" opište prosím číslo z následujícího obrázku
kontrolní kód

Kontrolní kód :

Copyright © 2000-2022 Sdružení Veleta, o.s., Developed by Robert Zaborowski, Pulzní magnetoterapie