Od rehabilitace až po paralympijské hry
Od rehabilitace až po paralympijské hry je koncipován plavecký program, který poskytuje občanské sdružení Kontakt bez bariér (bB). Sdružení má v ČR sedm středisek, v nichž je zapojeno zhruba 500 lidí. Programu obsahuje plavecký výcvik od dětí s vrozenými vadami až po dospělé po úrazech, snaží se vést tyto osoby k rekreačnímu i vrcholovému sportu.
Ve všech střediscích v republice má sdružení v bazénech pronajato sedmdesát hodin týdně. „Děti, které u nás začínají, plavou dvakrát v týdnu. Nejdříve se učí zacházet se svým tělem ve vodě, metodická řada je do detailu zpracována. Tu jsme vytvořili společně s Martinem Kovářem, který se stal naším nejúspěšnějším paraolympionikem a je držitelem tří zlatých medailí a stejného počtu světových rekordů. Díky této metodice jsme schopni naučit plavat člověka s jakýmkoliv handicapem. Jde o velký psychologický moment v životě postiženého,“ řekl Jan Nevrkla, předseda Kontakt bB.
Kontakt bB vedle celoročního výcviku plavání organizuje i týdenní plavecké kurzy, určené především pro ty, kteří se nemohou z různých důvodů věnovat sportu celoročně. Plave se na nich dvakrát denně, volný čas je vyplněn výukou na počítačích a dalšími programy pro děti i dospělé. Stěžejní třitýdenní pobyt se pravidelně uskutečňuje v přírodním areálu ve Strakonicích, kde je k dispozici prostor se zelení, otevřený padesátimetrový a krytý pětadvacetimetrový bazén.
„Rozpočet sdružení dosahuje ročně sedm až osm milionů, nedostáváme dotace automaticky, ale na základě každoroční žádosti a příslušných projektů. Peníze nám poskytuje především ministerstvo práce a sociálních věcí, dále ministerstvo zdravotnictví, částečně přispívá ministerstvo školství, podporuje nás i brněnský a pražský magistrát. Část financí plyne od sponzorů. Na týdenní pobyty si přispívají sami účastníci zhruba padesáti procenty reálných nákladů, což je asi 2. 500 korun.
„Letos se uskutečnily paralympijské hry v Athénách a v české týmu bylo 14 plavců z 16 nominovaných, které prošly Kontaktem bB. V týmu byla zastoupena i brněnská plavkyně Petra Hrabinová, která ve svých sedmnácti letech obsadila na olympiádě šesté místo mezi stovkou nejlepších handicapovaných plavců světa,“ uvedl Nevrkla. Od roku 1996 se v Brně pořádají pravidelně mistrovství republiky v plavání handicapovaných, účastní se ho též plavci ze zahraničí. Na tomto mítinku s evropským renomé se podílí i a. s. Veletrhy Brno.
Zdroj: Tiskové středisko BVV
|