Dnes je Úterý, 15. června 2021, svátek má Roland
Kontaktní E-mail  

reklama - Sdružení Veleta, o.s.Reklama
 Články   Legislativa   Pomůcky   Adresář služeb   Poradna   Periodika   Servis pro NNO   Diskuse   Ankety   Kontakty  


Vyhledávání

 
hledat v textech článků
pouze ve zvolené rubrice

 
Rubriky

Akce
Auto-moto
Bariéry
Bydlení
Finance
Internet
Inzerce
Jak na to
Legislativa
Literatura
Média
Názory
O nás
Politika
Pomůcky
Poradna
Příběhy nevidomých
Rozhovory
Servis pro NNO
Služby
Sport
Stalo se
Volný čas
Vzdělávání
Zajímavosti
Zaměstnávání
Zdraví
 
Nejčtenější články

 
Naposledy přidané

 
Info E-Mail

Máte-li zájem přijímat novinky našeho webu, zaregistrujte se.

 
   odhlásit

Počet odběratelů: 1219
 
Webinfo


 

04.06.2009, 13:02 - rubrika " Akce "
Divadlo Archa slaví patnácté výročí

Divadlo Archa oslaví v neděli 7. června patnácté výročí svého otevření. Divadlo Archa se v den oslav promění na loď o mnoha palubách, na kavárnu o mnoha poschodích, na tržiště o mnoha divadelních scénách. Program, na kterém vystoupí řada umělců a osobností začne v 15.00 a potrvá symbolických 15 hodin.

Divadlo Archa bylo slavnostně otevřeno v červnu1994 společným vystoupením Mina Tanaky a Johna Calea. Během 15 let existence přivítala Archa na své "palubě" řadu osobností světového umění, z nichž řada vystoupila v České republice vůbec poprvé. Mezi ně patří například režiséři Robert Wilson, Peter Brook, Peter Schumann, William Kentridge, Jan Fabre či Tim Etchels choreografové Wim Vandekeybus, Anna Teresa de Keersmaeker, Lloyd Newson či Jiří Kylián, hudebníci Diamanda Galás, David Byrne, Randy Newman, Philip Glass, Meredith Monk, Einstürzende Neubauten, White Stripes, CocoRosie a mnoho dalších. Hrály tu soubory Royal Shakespeare Company, Cheek By Jowl, Ultima Vez, DV8 - Physical Theatre, La Fura dels Baus, Handspring Puppet Company, La la la Human Steps, Victoria či Dogtroep. Své poslední vystoupení na evropském kontinentě zde měl americký básník Allen Ginsberg. Na scéně Archy však pravidelně vystupuje i celá řada českých umělců a uměleckých skupin jako Divadlo Husa na provázku, Hadivadlo a další. Díky svému modernímu vybavení je Archa pravidelným místem konání festivalů jako například Tanec Praha, Famufest, 4+4 dny v pohybu či Festival Stimul.

Během své existence se Archa rovněž soustředila na autorskou tvorbu a poskytla zázemí řadě původních projektům. V produkci Archy nastudovali představení Peter Schumann, Min Tanaka, Residents, Petr Nikl, Damien Gray, J.A. Pitínský, Arnošt Goldflam, Jana Svobodová, Jiří Pokorný, Jan Kodet, SKUTR, Kristýna Lhotáková a Ladislav Soukup, Jozef Fruček a Linda Kapetanea, Nataša Novotná a Václav Kuneš, Jiří Havelka a mnoho dalších. V rámci iniciativy Archa.lab, která vznikla s cílem vytvářet podmínky pro kontinuální tvorbu a umělecký výzkum, nabízí v současnosti Archa sérii tvůrčích dílen pro profesionály, mládež i děti.

Za 15 let svého fungování uvedla Archa bezmála 3000 představení a na své scéně přivítala více než půl milionu diváků. S vlastními projekty Archa hostovala v řadě zemí například na festivalech v Berlíně, Johannesburgu, Londýně, Kjótu, Tokiu, Bělehradě či Bruselu.

Ředitel Divadla Archa, Ondřej Hrab k patnáctému výročí říká: "Archa se při svém výročí chce dívat spíše dopředu než se ohlížet. Chceme se zamyslet jakou roli může hrát živé mění při hledání východisek z krize, ve které se svět ocitl. Není to krize jen ekonomická, je to krize hodnot. Hlavním posláním Archy bylo a je posouvat hranice a vytvářet nové impulzy pro umění i pro společnost. Rozhodně není naším cílem zavděčit se za každou cenu publiku. Důležité je stále provokovat nové myšlenky."

Oslava patnáctého výročí otevření Archy začne v 15 hodin programem pro děti a jejich rodiče. Divadlo zve diváky mimo jiné na setkání s řadou osobností - chybět nebude Petr Nikl, Jiří Havelka, Miran Kasem, Verte Dance, David Radok, Jana Svobodová, Arnošt Goldflam, Josef Rosen, Jaroslav Rudiš a Igor Malijevský, Gugar Manukjan, Nataša Novotná a Václav Kuneš (420people), Věra Říčařová a František Vítek, SKUTR (Martin Kukučka a Lukáš Trpišovský), Zuzana Špidlová, Vlasta Chramostová a Stanislav Milota, Jan Macháček, Kurt a Věra, Michael Romanyshyn a Allstar Refjúdží Band a další. V malém sále proběhne debata Jana Macháčka s předními českými ekonomy Tomášem Sedláčkem a Michalem Mejstříkem o vztahu umění a ekonomiky. Grafik Alan Záruba bude diskutovat s předními odborníky o vztahu vizuální komunikace a scénických umění. V premiéře bude uvedeno i DVD režisérky Zuzany Špidlové (čerstvé nositelky ceny v Cannes), které připomíná projekty Archy za poslední dekádu. Chybět nebude ani výstava plakátů, které pro Archu v letech 1994-2005 navrhoval grafický designér Robert V. Novák.

Vstup zdarma, rezervace předem nejsou nutné.

Další informace pro novináře:

Pavlína Svatoňová - pavlina.svatonova@archatheatre.cz
GSM: +420 739 077 956
Tel: +420 221 716 110
Fax: +420 221 719 666
www.archatheatre.cz

Zdroj: Tisková informace
Zpet ZpětTisk upravit pro tisk
 
Komentáře ke článku
Infoposel.cz nezodpovídá za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo smazat ty příspěvky, které budou obsahovat vulgární výrazy nebo poškozovat dobré jméno tohoto webu.
 
Žádné.
 
Jaký je Váš názor?

 
Do pole "kontrolní kód" opište prosím číslo z následujícího obrázku
kontrolní kód

Kontrolní kód :

Copyright © 2000-2021 Sdružení Veleta, o.s., Developed by Robert Zaborowski, Pulzní magnetoterapie