Dnes je Sobota, 4. prosince 2021, svátek má Svatoslav
Kontaktní E-mail  

reklama - Sdružení Veleta, o.s.Reklama
 Články   Legislativa   Pomůcky   Adresář služeb   Poradna   Periodika   Servis pro NNO   Diskuse   Ankety   Kontakty  


Vyhledávání

 
hledat v textech článků
pouze ve zvolené rubrice

 
Rubriky

Akce
Auto-moto
Bariéry
Bydlení
Finance
Internet
Inzerce
Jak na to
Legislativa
Literatura
Média
Názory
O nás
Politika
Pomůcky
Poradna
Příběhy nevidomých
Rozhovory
Servis pro NNO
Služby
Sport
Stalo se
Volný čas
Cestování
Divadlo BARKA
Kam na dovolenou
Zábava
Vzdělávání
Zajímavosti
Zaměstnávání
Zdraví
 
Nejčtenější články

 
Naposledy přidané

 
Info E-Mail

Máte-li zájem přijímat novinky našeho webu, zaregistrujte se.

 
   odhlásit

Počet odběratelů: 1219
 
Webinfo


 

21.08.2003, 00:17 - rubrika " Volný čas "
O srubový tábor stojí také nevidomé děti

Žďárský Potok - Vestoje i vsedě na dřevěných lávkách kolem ohniště táborové základny ve Žďárském Potoce se v úterý diskutovalo o připravované stavbě celoročního tábora v Dívčím Hradě na Osoblažsku. Ten chce zbudovat ostravský Klub Stonožka Asociace rodičů a přátel zdravotně postižených dětí v ČR a jedním z partnerů by se mohlo stát sdružení Makoma. To před čtyřmi lety založili mladí lidé se zbytky zraku a nevidomí z jižní Moravy. Na táborovou základnu přijel i jeden z možných sponzorů.

"Podobné srubové městečko jsme viděli v USA. Cedar Rapids leží přibližně 150 kilometrů od Chicaga a slouží mladým lidem z oblasti snad čtyřikrát větší než naše republika. Když odhlédnu od technického zázemí, tamní i naše aktivity pro děti a mladé lidi se zdravotním postižením jsou už srovnatelné,"řekl předseda Stonožky Jan Pucher. Ještě před týdnem měl tábor lanové centrum uvázané mezi kmeny smrků a kdo chtěl, mohl si vyzkoušet šikovnost, nebo si dopřát adrenalinový zážitek v podobě skoků jištěných zkušenými instruktory s akreditací pro aktivity na lanech. Kdekdo dnes brání handicapovaným vyzkoušet si, nač vlastně stačí, přitom zvládnout mohou třeba horolezectví nebo jízdu na kanoích i raftech. Ani nevidomí nemusejí stát mimo. "Chceme se Stonožkou vyzkoušet zajímavý projekt: spojíme zdravý mozek a zdravé oči - handicap člověka nevidomého může vyrovnávat člověk s mentálním postižením a naopak," řekl záchranář Radek Filo. Jezdí už několik let s nevidomými a slabozrakými děvčaty a chlapci na víkendové pobyty i tábory, aby je správně motivoval. "Většinou přišli o zrak při úrazech a učí se zvládat různé situace. Nejen, jak najít zastávku a vstup do autobusu, jak komunikovat s lidmi, jak nakoupit a uvařit si, ale též jak přežít v přírodě, jak a z čeho si třeba udělat přístřešek," řekl Radek. Předseda Makomy Martin Malecký potvrzuje, že život v internátní škole nedává tolik šancí naučit se samostatnosti a vyzkoušet si věci lákavé a nepoznané: "Máme hodně zajímavých aktivit a zajímáme se o projekt srubového tábora. Doufáme, že do výstavby budeme moci něco říci a také do Dívčího Hradu jezdit a pomáhat tam. Kromě toho hledáme nová místa pro naše pobyty a tady už to známe." Ze sazenic smrků, které vysadili v Jeseníkách před dvěma lety, jich roste 195.

Autor: Alena Kiedroňová
Zdroj: Moravskoslezský deník, 1.8.2003
Zpet ZpětTisk upravit pro tisk
 
Komentáře ke článku
Infoposel.cz nezodpovídá za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo smazat ty příspěvky, které budou obsahovat vulgární výrazy nebo poškozovat dobré jméno tohoto webu.
 
Žádné.
 
Jaký je Váš názor?

 
Do pole "kontrolní kód" opište prosím číslo z následujícího obrázku
kontrolní kód

Kontrolní kód :

Copyright © 2000-2021 Sdružení Veleta, o.s., Developed by Robert Zaborowski, Pulzní magnetoterapie