Dnes je Neděle, 1. října 2023, svátek má Jeroným
Kontaktní E-mail  

reklama - Sdružení Veleta, o.s.Reklama
 Články   Legislativa   Pomůcky   Adresář služeb   Poradna   Periodika   Servis pro NNO   Diskuse   Ankety   Kontakty  


Vyhledávání

 
hledat v textech článků
pouze ve zvolené rubrice

 
Rubriky

Akce
Auto-moto
Bariéry
Bydlení
Finance
Internet
Inzerce
Jak na to
Legislativa
Literatura
Média
Názory
O nás
Politika
Pomůcky
Poradna
Příběhy nevidomých
Rozhovory
Servis pro NNO
Služby
Sport
Stalo se
Volný čas
Cestování
Divadlo BARKA
Kam na dovolenou
Zábava
Vzdělávání
Zajímavosti
Zaměstnávání
Zdraví
 
Nejčtenější články

 
Naposledy přidané

 
Info E-Mail

Máte-li zájem přijímat novinky našeho webu, zaregistrujte se.

 
   odhlásit

Počet odběratelů: 4517
 
Webinfo


 

06.02.2003, 12:28 - rubrika " Volný čas "
Rok od premiéry představení inspirovaného životem a dílem Francisca Goyin Dům hluchého - Quinta del Sordo

Praha - 5. února 2003 - Divadlo Archa po několika měsíční pauze uvede v úterý 26. února v žižkovském divadle Ponec představení Dům hluchého - Quinta del Sordo. Představení před rokem nastudovala v produkci Divadla Archa režisérka Zoja Mikotová s brněnskými neslyšícími herci. V pohybovém představení, jehož inspirací je život a dílo geniálního španělského malíře Francisca Goyi, účinkuje kromě herců brněnského Divadla Neslyším Eva Vrbková, herečka Divadla Husa na provázku, Dorota Blahutová, cellistka skupiny Tara Fuki, Zdeněk Kluka, hudební skladatel a perkusionista, a Karel Heřman, zpěvák skupiny Čankišou a Tomáš Dastlík, student JAMU.

Představení bylo od své loňské premiéry v Divadle Archa uvedeno např. belgickém Sambreville, v brněnském divadle Husa na provázku a na loňském ročníku mezinárodního festivalu Bábkarska Bystrica.

Dům hluchého vychází z díla geniálního španělského malíře Francisca Goyi, z jeho grafik obsažených v cyklu Los Disparates (Pošetilosti) a z tzv. černých maleb, které, poté kdy ohluchl, vytvořil ve své usedlosti známé pod jménem Dům Hluchého - Quinta del Sordo. Fantazie objevující se na těchto nástěnných malbách přesahují vše, co dosud vytvořil. Goyův "druhý život" se odehrával v nečekaném světě naprostého ticha. Grafiky a malby z tohoto období se staly ojedinělou výpovědí člověka, vidícího náhle mnohé podoby lidské duše, pravé tváře místo pouhých stínů.

Tak jako tato díla zobrazují Goyův vnější i vnitřní svět po ohluchnutí, tak i neslyšící herci sdělují díky divadelnímu představení své myšlenky a pocity. Představení kombinuje pohybové divadlo, hru s velkými loutkami, expresivní světelný design (barevně se blíží Goyovým malbám) a živou hudbu. Představení odráží na jedné straně Goyův osobní příběh hluchoty a jeho vztah k osudové ženě Cayetaně, na druhé straně nečekané významy, které neslyšící herci objevili v jeho malbách a grafikách. V představení jsou použity zpívané a do znakové řeči přeložené básně R. M. Rilkeho a F. G. Lorci.

Účinkují: Jan Fiurášek (Divadlo Neslyším), Michal Hefty (Divadlo Neslyším), Monika Kurincová (Divadlo Neslyším), Lada Lištvanová, Lenka Ryšánková (Divadlo Neslyším), Petra Vaňurová (Divadlo Neslyším), Eva Vrbková (Divadlo Husa na provázku) a Tomáš Dastlík (student JAMU).
Hudební doprovod: Dorota Blahutová (cellistka skupiny Tara Fuki), Zdeněk Kluka (hudební skladatel a perkusionista) a Karel Heřman (zpěvák skupiny Čankišou).
scénografie: Tomáš Rusín
kostýmy a loutky: Sylva Marková
hudba: Zdeněk Kluka, Peter Graham
akrobacie: Petr Šmolík
Dramaturgie: Barbara Vrbová

Stručná biografie Zoji Mikotové
Zoja Mikotová začínala v oblasti pantomimy (účinkovala mj. v jedné verzi Polívkových Strašidýlek). Režijně, choreograficky i herecky pracovala v činoherních a loutkových divadlech u nás i v zahraničí (Rakousko, Německo, Francie, Polsko, Slovensko, USA). Je autorkou koncepce výchovné dramatiky neslyšících a od akademického roku 1992/1993 vede ateliér Výchovné dramatiky pro neslyšící (VDN) na Divadelní fakultě Janáčkovy akademie múzických umění v Brně.

Se studenty tohoto oboru nastudovala mnoho autorských inscenací, např.: O ztracených barvičkách, Caprichos, Genesis, Odyssea a další. S těmito inscenacemi hostoval soubor složený z neslyšících herců na mnoha divadelních festivalech a přehlídkách po celém světě: např. Pražské Quadriennale 99, Festival evropských regionů Hradec Králové, Mimos - Perigueux, Francie, 15e Festival de Théâtre Europeen - Francie, Kašparův kolínský mimoriál, v Rakousku, Polsku, Německu, Anglii, Belgii, Turecku, Holandsku atd. V Divadle Archa hostovali v minulosti s představeními Odyssea a Genesis.
Absolventi VDN se profesionalizovali a založili vlastní soubor - Divadlo Neslyším.

Projekt vznikl za podpory Open Society Fund.Pokud máte zájem o další informace a fotografie, prosíme, kontaktujte:

Silvie Marková
tel.: 02/ 21 71 61 09
GSM: 0604/ 74 86 99
e-mail: silvie.markova@archatheatre.cz

nebo

Jiří Sedlák
Divadlo Archa
tel.: 02/ 21 71 61 10
GSM: 0604/ 86 89 14
e-mail: jiri.sedlak@archatheatre.cz

Autor:Silvie Marková
Zdroj:Vlastní zpráva
Zpet ZpětTisk upravit pro tisk
 
Komentáře ke článku
Infoposel.cz nezodpovídá za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo smazat ty příspěvky, které budou obsahovat vulgární výrazy nebo poškozovat dobré jméno tohoto webu.
 
Žádné.
 
Jaký je Váš názor?

 
Do pole "kontrolní kód" opište prosím číslo z následujícího obrázku
kontrolní kód

Kontrolní kód :

Copyright © 2000-2023 Sdružení Veleta, o.s., Developed by Robert Zaborowski, Pulzní magnetoterapie