Dnes je Úterý, 21. března 2023, svátek má Světlana
Kontaktní E-mail  

reklama - Sdružení Veleta, o.s.Reklama
 Články   Legislativa   Pomůcky   Adresář služeb   Poradna   Periodika   Servis pro NNO   Diskuse   Ankety   Kontakty  


Vyhledávání

 
hledat v textech článků
pouze ve zvolené rubrice

 
Rubriky

Akce
Auto-moto
Bariéry
Bydlení
Finance
Internet
Inzerce
Jak na to
Legislativa
Literatura
Média
Názory
O nás
Politika
Pomůcky
Poradna
Příběhy nevidomých
Rozhovory
Servis pro NNO
Služby
Sport
Stalo se
Volný čas
Vzdělávání
Zajímavosti
Zaměstnávání
Zdraví
 
Nejčtenější články

 
Naposledy přidané

 
Info E-Mail

Máte-li zájem přijímat novinky našeho webu, zaregistrujte se.

 
   odhlásit

Počet odběratelů: 3094
 
Webinfo


 

09.07.2007, 10:07 - rubrika " Poradna "
Příspěvek na podporu zaměstnávání osob se zdravotním postižením

Pobočka úřadu práce nabízela uchazeče o zaměstnání se sníženou pracovní schopností (takzvané ZPS). Sama mám, respektive jsem měla zaměstnané tři takové pracovnice a počítala jsem s tím, aby si odběratelé mohli uplatnit odpočitatelnou položku jako náhradní plnění, když sami nezaměstnávají občany se zdravotním postižením. Chtěla jsem uplatnit i dotaci, na kterou mám ze zákona nárok na zaměstnávání takových občanů, kterou poskytuje okresní úřad práce. Tady jsem ale narazila. Stejný úřad práce totiž neuznal lékařské potvrzení dvou zaměstnankyň s odůvodněním, že potvrzení je staré. Řekli mi, že si mám vyřídit nové, dotaci mi zamítli. Tím pádem ani nemůžu vystavit čestné prohlášení, že tyto osoby zaměstnávám. Paní, která u nás pracuje už čtyři roky, a dostali jsme na ni v roce 2003 zvýšený příspěvek na zaměstnání osoby se zdravotním postižením od úřadu práce, nyní ze dne na den tímto zaměstnancem není.

Odpovídá: Svatava Baďurová, mluvčí Úřadu práce v Ostravě

Od října 2004 totiž platí nový zákon o zaměstnanosti. Není proto správné odvolávat se na příspěvek, který byl poskytnut už v roce 2003. Nyní je příspěvek na podporu zaměstnávání osob se zdravotním postižením (dříve osoby se změněnou pracovní schopností - ZPS), o kterém čtenářka píše, poskytován na základě ustanovení § 78 zákona 435/2004 Sb., o zaměstnanosti. V problému, o kterém čtenářka píše, je ale zásadní jiná skutečnost. Úřad práce ji upozornil, že dvě potvrzení (podle nás se jedná spíše o Rozhodnutí o statusu osoby zdravotně znevýhodněné) jsou stará, tudíž už neplatná. Platnost jednotlivých rozhodnutí o statusu osoby se zdravotním postižením je možné si ověřit na úřadech práce, pod které přešla v loňském roce lékařská posudková služba. Platnost příslušných dokladů si musí hlídat samotný občan a také zaměstnavatel. Situace každého jedince je jiná a vyvíjí se. Pro potřeby úřadů práce se platnost rozhodnutí o statusu osoby se zdravotním postižením řídí metodickým pokynem ministerstva práce a sociálních věcí, ve kterém je stanovena platnost vydaných rozhodnutí, záleží na době vydání rozhodnutí a věku občana. Čtenářce tak můžeme jen poradit, aby si dala do pořádku všechny doklady potřebné pro přiznání příspěvku úřadu práce podle § 78 zákona o zaměstnanosti. Chci zároveň dodat, že úřady práce nikoho nikomu takzvaně neberou. Musejí ale mít jistotu, že osoby, na které vyplácejí zaměstnavatelům z veřejných prostředků v úhrnu mnoho desítek milionů korun ročně, naplňují podmínky dané zákonem,' dodala mluvčí.

Vyšlo také v: Bruntálský a Krnovský deník, Frýdecko-Místecký a Třinecký deník, Havířovský deník, Karvinský deník, Moravskoslezský deník, Novojičínský deník

Autor: (lap)
Zdroj: Opavský a Hlučínský deník
Zpet ZpětTisk upravit pro tisk
 
Komentáře ke článku
Infoposel.cz nezodpovídá za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo smazat ty příspěvky, které budou obsahovat vulgární výrazy nebo poškozovat dobré jméno tohoto webu.
 
Žádné.
 
Jaký je Váš názor?

 
Do pole "kontrolní kód" opište prosím číslo z následujícího obrázku
kontrolní kód

Kontrolní kód :

Copyright © 2000-2023 Sdružení Veleta, o.s., Developed by Robert Zaborowski, Pulzní magnetoterapie