Dnes je Pátek, 21. ledna 2022, svátek má Běla
Kontaktní E-mail  

reklama - Sdružení Veleta, o.s.Reklama
 Články   Legislativa   Pomůcky   Adresář služeb   Poradna   Periodika   Servis pro NNO   Diskuse   Ankety   Kontakty  


Vyhledávání

 
hledat v textech článků
pouze ve zvolené rubrice

 
Rubriky

Akce
Auto-moto
Bariéry
Bydlení
Finance
Internet
Inzerce
Jak na to
Legislativa
Literatura
Média
Názory
O nás
Politika
Pomůcky
Poradna
Příběhy nevidomých
Rozhovory
Servis pro NNO
Služby
Sport
Stalo se
Volný čas
Vzdělávání
Zajímavosti
Zaměstnávání
Zdraví
 
Nejčtenější články

 
Naposledy přidané

 
Info E-Mail

Máte-li zájem přijímat novinky našeho webu, zaregistrujte se.

 
   odhlásit

Počet odběratelů: 1228
 
Webinfo


 

25.10.2005, 08:55 - rubrika " Poradna "
Nebyl by na závadu částečný invalidní důchod?

Již několik let pobírám částečný invalidní důchod. Mám astma a nemocnou páteř. Jsem vyučená prodavačka, ale v poslední době jsem dělala ledacos, protože v našem regionu je vysoká nezaměstnanost. Nyní jsem vedena jako uchazeč o zaměstnání na úřadu práce. Za měsíc mi skončí podpůrci doba a budu muset žít jen ze svého nevelkého důchodu a eventuálních dávek pro chudé. Mám babičku a dědečka, oba jsou staří a bezmocní. Zatím se "tak nějak" o sebe s pomocí pečovatelek starali sami. Sousedka mi říkala, že by pro mne bylo řešení se o ně oficiálně starat. Co by to pro mne znamenalo? Nebyl by na závadu částečný invalidní důchod?

Tak nejdřív k pojmům. Důležitý je věk a stupeň přiznané bezmocnosti prarodičů. Příspěvek při péči o osobu blízkou (dále jen POB) lze pobírat, je-li dospělá osoba nebo osoby, o které je pečováno: buď osoba starší než osmdesát let s přiznanou alespoň částečnou bezmocností, nebo osoba mladší než osmdesát let s přiznanou převážnou nebo úplnou bezmocností. Pokud vaši prarodiče splňují některou z těchto podmínek, nic vám nebrání požádat o vyplácení POBu. Váš částečný invalidní důchod (v jakékoliv výši) tomu není na překážku. Budete-li pečovat o dvě osoby s přiznanou bezmocností, bude vám váš úřad vyplácet 9086 Kč čistého měsíčně. Doba péče je započítána pro důchodové účely jako doba pojištěná. Nemají-li vaši prarodiče bezmocnost přiznanou a jsou "jen" staří a nemocní, zprostředkujte oficiální přiznání bezmocnosti u Okresní správy sociálního zabezpečení. Nápomocna by vám v tom měla být praktická lékařka babičky a dědečka. Toto oficiální přiznání bezmocného stavu i trochu zvýší důchody prarodičů o příspěvky k důchodu pro bezmocnost.

Autor: Odpověď tlumočí Rudolf Pospíšil
Zdroj: Karvinský Deník
Zpet ZpětTisk upravit pro tisk
 
Komentáře ke článku
Infoposel.cz nezodpovídá za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo smazat ty příspěvky, které budou obsahovat vulgární výrazy nebo poškozovat dobré jméno tohoto webu.
 
Žádné.
 
Jaký je Váš názor?

 
Do pole "kontrolní kód" opište prosím číslo z následujícího obrázku
kontrolní kód

Kontrolní kód :

Copyright © 2000-2022 Sdružení Veleta, o.s., Developed by Robert Zaborowski, Pulzní magnetoterapie