Dnes je Pátek, 21. ledna 2022, svátek má Běla
Kontaktní E-mail  

reklama - Sdružení Veleta, o.s.Reklama
 Články   Legislativa   Pomůcky   Adresář služeb   Poradna   Periodika   Servis pro NNO   Diskuse   Ankety   Kontakty  


Vyhledávání

 
hledat v textech článků
pouze ve zvolené rubrice

 
Rubriky

Akce
Auto-moto
Bariéry
Bydlení
Finance
Internet
Inzerce
Jak na to
Legislativa
Literatura
Média
Názory
O nás
Politika
Pomůcky
Poradna
Příběhy nevidomých
Rozhovory
Servis pro NNO
Služby
Sport
Stalo se
Volný čas
Vzdělávání
Zajímavosti
Zaměstnávání
Zdraví
 
Nejčtenější články

 
Naposledy přidané

 
Info E-Mail

Máte-li zájem přijímat novinky našeho webu, zaregistrujte se.

 
   odhlásit

Počet odběratelů: 1228
 
Webinfo


 

06.10.2005, 08:59 - rubrika " Poradna "
Výpověď z pracovního poměru z důvodu nadbytečnosti zdravotně postiženému

Jaké podmínky musí splnit zaměstnavatel, aby mohl dát platnou výpověď z pracovního poměru z důvodu nadbytečnosti zdravotně postižené osobě?

Pracovněprávní předpisy vytvářejí legislativní předpoklady k tomu, aby se osoby se zdravotním postižením mohly zapojovat do pracovního procesu, a zajišťují jim zvýšenou ochranu při rozvazování pracovního poměru ze strany zaměstnavatele. Zejména se jedná o zákoník práce a o nový zákon o zaměstnanosti č. 435/ 2004 Sb., který s účinností od 1. října 2004 upravuje problematiku zaměstnávání těchto osob v souladu se směrnicí č. 2000/ 78/ ES. Novela zákoníku práce č. 46/ 2004 Sb., s účinností od 1. března 2004, zrušila povinnost zaměstnavatele vyžadovat si k výpovědi z pracovního poměru osoby se zdravotním postižením podle § 46 odst. 1 písm. c) zák. práce ( nadbytečnost zaměstnance v důsledku organizačních změn) předchozí souhlas příslušného úřadu práce. I nadále zůstaly v platnosti všechny hmotně právní podmínky pro platnost výpovědi z pracovního poměru. Zejména se jedná ochranu zaměstnanců se zdravotním postižením v tom smyslu, že není - li tato osoba zabezpečena důchodem, je zaměstnavatel povinen zajistit těmto zaměstnancům nové vhodné zaměstnání, a to podle potřeby i s pomocí svého nadřízeného orgánu, pokud existuje. Je samozřejmé, že v těchto případech by měl zaměstnavatel úzce spolupracovat s úřadem práce. Výpovědní doba skončí teprve tehdy, až zaměstnavatel tuto povinnost splní, pokud se zaměstnancem nedohodne jinak.

Autor: JUDr. Ladislav Jouza
Zdroj: Rovnost - Brněnský deník
Zpet ZpětTisk upravit pro tisk
 
Komentáře ke článku
Infoposel.cz nezodpovídá za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo smazat ty příspěvky, které budou obsahovat vulgární výrazy nebo poškozovat dobré jméno tohoto webu.
 
Žádné.
 
Jaký je Váš názor?

 
Do pole "kontrolní kód" opište prosím číslo z následujícího obrázku
kontrolní kód

Kontrolní kód :

Copyright © 2000-2022 Sdružení Veleta, o.s., Developed by Robert Zaborowski, Pulzní magnetoterapie