Dnes je Pátek, 21. ledna 2022, svátek má Běla
Kontaktní E-mail  

reklama - Sdružení Veleta, o.s.Reklama
 Články   Legislativa   Pomůcky   Adresář služeb   Poradna   Periodika   Servis pro NNO   Diskuse   Ankety   Kontakty  


Vyhledávání

 
hledat v textech článků
pouze ve zvolené rubrice

 
Rubriky

Akce
Auto-moto
Bariéry
Bydlení
Finance
Internet
Inzerce
Jak na to
Legislativa
Literatura
Média
Názory
O nás
Politika
Pomůcky
Poradna
Příběhy nevidomých
Rozhovory
Servis pro NNO
Služby
Sport
Stalo se
Volný čas
Vzdělávání
Zajímavosti
Zaměstnávání
Zdraví
 
Nejčtenější články

 
Naposledy přidané

 
Info E-Mail

Máte-li zájem přijímat novinky našeho webu, zaregistrujte se.

 
   odhlásit

Počet odběratelů: 1228
 
Webinfo


 

05.10.2005, 07:23 - rubrika " Poradna "
Invalidita a invalidní důchod není totéž!

Dotaz: Po více než půlroční pracovní neschopnosti jsem dostal předvolání k lékaři prý kvůli invaliditě. Myslel jsem, že konečně automaticky dostanu invalidní důchod, ale prý to tak není. Tomu nerozumím!

Odpoveď:

O invalidní důchod (ať už plný, nebo částečný) si musí pojištěnec vždy požádat! Posouzení invalidity je součástí řízení o invalidní důchod, které následuje po podání žádosti o tento důchod. Na rozdíl od důchodu jako takového může být ale invalidita uznána i z moci úřední! Děje se tak v řízení o přechodu z dočasné pracovní neschopnosti do invalidity. Jestliže zaměstnanec neschopný práce po dobu aspoň šesti měsíců, jemuž náleží nemocenská, sám o invalidní důchod nepožádá, zahájí (v případě zjištění dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu) okresní správa sociálního zabezpečení řízení o uznání invalidity z moci úřední. Jeho výsledkem může být rozhodnutí, že pojištěnec je plně invalidní, částečně invalidní, nebo že není invalidní. Takové rozhodnutí o invaliditě je poté podkladem pro rozhodování o žádosti o invalidní důchod. O ten si však musí pojištěnec každopádně požádat. Bez jeho žádosti nelze o důchodu rozhodovat.

Kdo rozhoduje a kde se odvolávat

Zatímco invaliditu posuzují okresní správy sociálního zabezpečení svými lékaři, rozhodnutí o důchodu vždy vydává Česká správa sociálního zabezpečení v Praze. Proti jejímu rozhodnutí není přípustné odvolání k nadřízenému správnímu orgánu, je však možné podat žalobu ke krajskému soudu v místě bydliště (podání žaloby je osvobozeno od soudního poplatku a není třeba mít právní zastoupení). V případě nesouhlasu s rozhodnutím České správy sociálního zabezpečení o invalidním důchodu je tedy nutné podat žalobu do dvou měsíců od doručení rozhodnutí o důchodu; tuto lhůtu nelze prodloužit ani prominout její zmeškání!

Autor: Mgr. Kateřina Beránková, tisk.mluv. MPSV
Zdroj: Květy - rubrika: Odpovídáme a radíme
Zpet ZpětTisk upravit pro tisk
 
Komentáře ke článku
Infoposel.cz nezodpovídá za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo smazat ty příspěvky, které budou obsahovat vulgární výrazy nebo poškozovat dobré jméno tohoto webu.
 
* 05.10.2005, 12:56 - Milada :
Jak je to v případě postiženého dítěte, které má uznáno ZTP/P? V kolika jeho letech je možno o invalidní důchod požádat? Jaká je jeho výše, když nikdy nepracovalo? Děkuji
* 02.01.2006, 16:33 - Karel :
Jak to tedy je? Trpím srdečním onemocněním a špatně se pohybuji, mám ZTP. Potíže se neustále zhoršují, naštěstí nemám příliš fyzicky namáhavou práci. Nemocenskou nečerpám, protože bych zůstal bez prostředků. Bez půlroční pracovní neschopnosti tedy nemohu požádat o invalidní důchod?
* 23.01.2006, 11:30 - Dvořáková Elena :
Prosím, synovi je 27 let, pobírá částečný inv. důchod Kč 4 000,- a může si vydělat hrubého Kč 7 500,-, bude někdy hranice částečného inv. důchodu zrušena? Děkuji Dvořáková Elena
* 29.06.2008, 21:10 - Čtenář :
Prosím, během 1 roku jsem podstoupila 3 operace z toho dvě před 4 měsíci a stále nejsem zdravá. Jsem na nemocenské už přes rok a bude mi končit, a proto si vyřizuji invalidní důchod. Ale pořád jsem zaměstnaná. Chtěla jsem se zeptat jak je to s přechodem z nemocenské do důchodu a ukončením pracovního poměru? Mám ho ukončit já nebo zaměstnavatel a mám právo na odstupné? Děkuji za odpověď
 
Jaký je Váš názor?

 
Do pole "kontrolní kód" opište prosím číslo z následujícího obrázku
kontrolní kód

Kontrolní kód :

Copyright © 2000-2022 Sdružení Veleta, o.s., Developed by Robert Zaborowski, Pulzní magnetoterapie