Dnes je Pátek, 21. ledna 2022, svátek má Běla
Kontaktní E-mail  

reklama - Sdružení Veleta, o.s.Reklama
 Články   Legislativa   Pomůcky   Adresář služeb   Poradna   Periodika   Servis pro NNO   Diskuse   Ankety   Kontakty  


Vyhledávání

 
hledat v textech článků
pouze ve zvolené rubrice

 
Rubriky

Akce
Auto-moto
Bariéry
Bydlení
Finance
Internet
Inzerce
Jak na to
Legislativa
Literatura
Média
Názory
O nás
Politika
Pomůcky
Poradna
Příběhy nevidomých
Rozhovory
Servis pro NNO
Služby
Sport
Stalo se
Volný čas
Vzdělávání
Zajímavosti
Zaměstnávání
Zdraví
 
Nejčtenější články

 
Naposledy přidané

 
Info E-Mail

Máte-li zájem přijímat novinky našeho webu, zaregistrujte se.

 
   odhlásit

Počet odběratelů: 1228
 
Webinfo


 

22.08.2005, 09:13 - rubrika " Poradna "
Můžete přijít za starostlivost o důchod?

Donedávna jsem pobírala plný invalidní důchod. Doma jsem se nenudila, protože jsem se starala o svou osmdesátiletou nemohoucí maminku. Nyní mi byl důchod změněn na částečný invalidní důchod. Výměr zatím nemám, ale domnívám se, že dojde k výraznému finančnímu poklesu mého příjmu a že v mém věku ( 53 let) těžko najdu zaměstnání. Neplatil by mi stát za to, že se starám o maminku? Nepřišla bych ale potom i o částečný důchod?

Nepíšete, zda má vaše maminka přiznaný některý stupeň bezmocnosti. Pokud byla již lékařskou posudkovou komisí posouzena jako osoba alespoň částečně bezmocná, můžete si požádat o přiznání příspěvku při péči o osobu blízkou. Jestliže maminka zatím přiznanou bezmocnost nemá a vy jste o ni pečovala, protože vám to podmínky dovolovaly, je nyní nutno zajistit toto posouzení jejího stavu prostřednictvím obvodního a posudkového lékaře. Co se týká vašeho částečného důchodu, ten není na překážku. Nesleduje se ani jeho výše. Nesmí však dojít k souběhu příspěvku při péči, částečného invalidního důchodu a výdělku. Pokud byste si přivydělala symbolickou korunu, nárok na " příspěvek při péči o osobu blízkou" ( POB) ztrácíte. Vaším příjmem musí být pouze částečný invalidní důchod ( v jakékoliv výši) a POB. Ostatní příjemci příspěvku při péči o osobu blízkou nebo jinou si mohou do určité výše přivydělat. Ve vašem případě, protože maminka je tzv. osoba blízká, se nevyžaduje ani společná domácnost. Doba pobírání příspěvku při péči o osobu blízkou se počítá pro účely důchodového zabezpečení jako doba pojištění ( neboli odpracovaná). Žádost o výplatu příspěvku při péči o osobu blízkou si podejte u pověřeného úřadu v místě bydliště.

Autor: Odpovědi tlumočí Rudolf Pospíšil
Zdroj: Moravskoslezský deník
Zpet ZpětTisk upravit pro tisk
 
Komentáře ke článku
Infoposel.cz nezodpovídá za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo smazat ty příspěvky, které budou obsahovat vulgární výrazy nebo poškozovat dobré jméno tohoto webu.
 
Žádné.
 
Jaký je Váš názor?

 
Do pole "kontrolní kód" opište prosím číslo z následujícího obrázku
kontrolní kód

Kontrolní kód :

Copyright © 2000-2022 Sdružení Veleta, o.s., Developed by Robert Zaborowski, Pulzní magnetoterapie