Dnes je Pátek, 21. ledna 2022, svátek má Běla
Kontaktní E-mail  

reklama - Sdružení Veleta, o.s.Reklama
 Články   Legislativa   Pomůcky   Adresář služeb   Poradna   Periodika   Servis pro NNO   Diskuse   Ankety   Kontakty  


Vyhledávání

 
hledat v textech článků
pouze ve zvolené rubrice

 
Rubriky

Akce
Auto-moto
Bariéry
Bydlení
Finance
Internet
Inzerce
Jak na to
Legislativa
Literatura
Média
Názory
O nás
Politika
Pomůcky
Poradna
Příběhy nevidomých
Rozhovory
Servis pro NNO
Služby
Sport
Stalo se
Volný čas
Vzdělávání
Zajímavosti
Zaměstnávání
Zdraví
 
Nejčtenější články

 
Naposledy přidané

 
Info E-Mail

Máte-li zájem přijímat novinky našeho webu, zaregistrujte se.

 
   odhlásit

Počet odběratelů: 1228
 
Webinfo


 

17.08.2005, 08:58 - rubrika " Poradna "
Výše důchodu není k životu

Pracovala jsem v tiskárně, v dělnické profesi. Po zániku firmy jsem se ocitla v evidenci uchazečů o zaměstnání na úřadu práce. Zaměstnání pro mne nebylo a po roce marného a poctivého hledání zaměstnání jak mnou tak i pracovníky úřadu mi bylo navrženo řešení - odchod do předčasného starobního důchodu. Požádala jsem o jeho výplatu. Výše důchodu, kterou mi vyměřili, díky mým nízkým výdělkům a zkrácení za předčasnost, není k životu. Bude mi, až nabudu patřičného věku, vrácen starobní důchod do původní nezkrácené výše? Můžu si nyní k němu přivydělat?

Na obě otázky je, bohužel, odpověď NE. Předčasný starobní důchod u tzv. "zdravých" důchodců je zkrácený trvale. Starobní důchod se v současné době krátí dočasně pouze občanům, kteří určitou dobu před odchodem do předčasného starobního důchodu pobírali částečný nebo plný invalidní důchod. Přivýdělek k předčasnému starobnímu důchodu, ať již k trvale nebo dočasně zkrácenému, po dobu jeho pobírání není možný. Píšete, že vám byl vyměřen velmi nízký důchod. Pokud se jeho výše pohybuje na úrovni životního minima, požádejte na vašem úřadě o pomoc, o dávky sociální potřebnosti. Je-li výše vašeho důchodu menší než 1,6 násobku životního minima, požádejte ještě o příspěvek na bydlení. Nepíšete, zda žijete sama nebo s rodinou. U obou těchto dávek bude společně s vaším příjmem posuzován i příjem osob, které s vámi sdílejí společnou domácnost.

Autor: Odpověď tlumočí Rudolf Pospíšil
Zdroj: Opavský a Hlučínský Deník
Zpet ZpětTisk upravit pro tisk
 
Komentáře ke článku
Infoposel.cz nezodpovídá za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo smazat ty příspěvky, které budou obsahovat vulgární výrazy nebo poškozovat dobré jméno tohoto webu.
 
* 28.08.2005, 20:52 - Vaše jméno - nepovin :
Mám za to, že Vaše odpověď není tak zcela přesná, co se týče přivýdělku k předčasnému starobnímu důchodu. Poživatel tohoto důchodu má možnost si - pouze omezeně - přivydělat formou dohody o provedení práce, z níž se neodvádí sociální ani zdravotní pojištění. Tuto dohodu je však možno sjednat pouze na 100 hodin ročně. Málo, ale přece. Eva z Moravy
* 28.08.2005, 20:54 - Vaše jméno - nepovin :
Zapomněla jsem dodat, že oněch 100 hodin ročně u jednoho zaměstnavatele. V podstatě lze mít těchto dohod u více zaměstnavatelů. Tak jsem alespoň pochopila výklad k zákoníku práce. :-))
* 27.06.2008, 16:12 - Čtenář :
Nikoliv 100 hodin ročně u jednoho zaměstnavatele, ale 150
 
Jaký je Váš názor?

 
Do pole "kontrolní kód" opište prosím číslo z následujícího obrázku
kontrolní kód

Kontrolní kód :

Copyright © 2000-2022 Sdružení Veleta, o.s., Developed by Robert Zaborowski, Pulzní magnetoterapie