Dnes je Pátek, 21. ledna 2022, svátek má Běla
Kontaktní E-mail  

reklama - Sdružení Veleta, o.s.Reklama
 Články   Legislativa   Pomůcky   Adresář služeb   Poradna   Periodika   Servis pro NNO   Diskuse   Ankety   Kontakty  


Vyhledávání

 
hledat v textech článků
pouze ve zvolené rubrice

 
Rubriky

Akce
Auto-moto
Bariéry
Bydlení
Finance
Internet
Inzerce
Jak na to
Legislativa
Literatura
Média
Názory
O nás
Politika
Pomůcky
Poradna
Příběhy nevidomých
Rozhovory
Servis pro NNO
Služby
Sport
Stalo se
Volný čas
Vzdělávání
Zajímavosti
Zaměstnávání
Zdraví
 
Nejčtenější články

 
Naposledy přidané

 
Info E-Mail

Máte-li zájem přijímat novinky našeho webu, zaregistrujte se.

 
   odhlásit

Počet odběratelů: 1228
 
Webinfo


 

11.08.2005, 09:12 - rubrika " Poradna "
Má zaměstnavatel brát ohled na potřeby vašeho dítěte?

Mám mentálně postiženého syna. Přes týden je v celotýdenním stacionáři, v pátek ho zde vyzvedává dcera, ale já ho tam doprovázím každé pondělí dopoledne. Mám v zaměstnání problémy s uvolňováním. Mám nárok na volno?

Pracovní volno na doprovod zdravotně postiženého dítěte do zařízení sociální péče nebo do internátní speciální školy se poskytne jen jednomu z rodinných příslušníků, a to s náhradou mzdy na nezbytně nutnou dobu, nejvýše však na šest pracovních dnů v kalendářním roce. Po tomto nahlédnutí do zákoníku práce zní odpověď ano, ale pouze šest dnů ( tj. 48 pracovních hodin) ročně, což je ve vašem případě málo. Proto bych doporučovala dohodnout si se zaměstnavatelem úpravu pracovní doby. Jsem přesvědčena, že vám zaměstnavatel umožní si zbylé dny tzv. nadpracovat, nebo si můžete po dohodě zkrátit pracovní úvazek.

Autor: Odpověď tlumočí Rudolf Pospíšil
Zdroj: Moravskoslezský deník
Zpet ZpětTisk upravit pro tisk
 
Komentáře ke článku
Infoposel.cz nezodpovídá za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo smazat ty příspěvky, které budou obsahovat vulgární výrazy nebo poškozovat dobré jméno tohoto webu.
 
* 12.08.2005, 10:03 - Čtenář :
Dobrý den,mám stejný problém jako paní,ale myslím že východisko s toho není.Jedině zaměstnavatel vám může vyjít vstříc,ale v dnešní době.......? Poněvadž jestli by si paní zkrátila úvazek tak je bita na penězích a kdyby zůstala doma na podpoře a jestli je samoživitelka tak má víc peněz než když pracuje,ale to je můj názor já jsem poznala otrokořinu a ubohý plat v soukromé sféře.Chybí legislativa,mělo by se začít něco konat proti tomu to.Děkuji Marie Novotná,Praha.
* 16.08.2005, 03:10 - Čtenář :
Dobrý den, já pracuji v soukromé sféře-jsem zaměstnancem. Mě zaměstnavatel nerespektuje vůbec žádné úlevy s dítětem. Můj tělesně a zrakově postižený syn navštěvuje základní školu. Na všechny jeho operace (které měl během roku i 3)si vybírám dovolenou, pak i neplacené volno. Je to velmi náročné psychicky, fyzicky i finančně. Dovolenou nebo volno sama pro sebe, to neznám. Jsem totiž samoživitelka, takže se o to nemám s kým dělit. Pokud máte dítě přes týden ve stacionáři, je to svým způsobem pro vás úleva. Pro mne je to denně cvičení, vození do školy, učení do školy, hiporehabilitace, zájmové kroužky, atd. Zaměstnavatel mi při výběrovém řízení řekl, že na tento handicap mého dítěte nebude brát ohled. Musela jsem se s tím smířit. Buď práce nebo doma zavřená mezi čtyři stěny. Není to zatím žádná výhra, ale samoživitelka nemá mnoho možností, jak jinak být mezi lidmi, vydělat si alespoň nějaké peníze a přitom všem žít se svým dítětem. Děkuji hanka.korfova@volny.cz
* 17.08.2005, 16:24 - Kara :
Soucítím s těmi rodinami, ale zaměstnavatel není sociální úřad a není a ani nemůže být jeho povinností zohledňovat různé rodinné situace svých zaměstnanců. Jestli paní Marie Novotná myslí tou novou legislativou to, že by uvolňování zaměstnanců (a dokonce snad i s náhradou mzdy) dostali v zákoně příkazem,pak to povede k jedinému - tyto lidi nikdo nezaměstná.Stejně jako je nespravedlivé a zaměstnavatelé se brání placení volna při návštěvě lékaře,stejně jako si dávají pozor při zaměstnávání lidí se ZPS (protože je lze těžko propustit),stejně jako mají problém najít práci matky s malými dětmi - protože zde je zaměstnavatel zatěžován jejich rodinnými problémy a stejně jako budou bez zaměstnání lidé často marodící,až zaměstnavatel dostane za úkol jim hradit počátek nemocenské.
 
Jaký je Váš názor?

 
Do pole "kontrolní kód" opište prosím číslo z následujícího obrázku
kontrolní kód

Kontrolní kód :

Copyright © 2000-2022 Sdružení Veleta, o.s., Developed by Robert Zaborowski, Pulzní magnetoterapie