Dnes je Pátek, 21. ledna 2022, svátek má Běla
Kontaktní E-mail  

reklama - Sdružení Veleta, o.s.Reklama
 Články   Legislativa   Pomůcky   Adresář služeb   Poradna   Periodika   Servis pro NNO   Diskuse   Ankety   Kontakty  


Vyhledávání

 
hledat v textech článků
pouze ve zvolené rubrice

 
Rubriky

Akce
Auto-moto
Bariéry
Bydlení
Finance
Internet
Inzerce
Jak na to
Legislativa
Literatura
Média
Názory
O nás
Politika
Pomůcky
Poradna
Příběhy nevidomých
Rozhovory
Servis pro NNO
Služby
Sport
Stalo se
Volný čas
Vzdělávání
Zajímavosti
Zaměstnávání
Zdraví
 
Nejčtenější články

 
Naposledy přidané

 
Info E-Mail

Máte-li zájem přijímat novinky našeho webu, zaregistrujte se.

 
   odhlásit

Počet odběratelů: 1228
 
Webinfo


 

18.01.2005, 07:28 - rubrika " Poradna "
Invalidní důchod a možnost přivýdělku

Jsem poživatelem plného invalidního důchodu. Za jakých okolností si mohu přivydělat (výše přivýdělku, četnost apod.), aby mi nebyl invalidní důchod odebrán, a jak mi budou vyměřeny odvody na sociální pojištění? Jak bude tato situace vypadat, když budu mít živnostenský list?

U plného invalidního důchodu se výdělečná činnost poživatele tohoto důchodu nepředpokládá. Souběh nároku na výplatu plného invalidního důchodu s příjmem z výdělečné činnosti však je možný, neboť zákon o důchodovém pojištění tento souběh nezakazuje ani nijak specificky neupravuje. Obecně lze říci, že poživatel plného invalidního důchodu je schopen výdělečné činnosti v rozsahu zbylé schopnosti výdělečné činnosti určené mírou poklesu této schopnosti.

Osoba, která je zaměstnancem, to znamená, že je účastna nemocenského pojištění podle zákona o nemocenském pojištění zaměstnanců, musí platit pojistné na sociální pojištění ze započitatelných příjmů. Pro poživatele důchodu neplatí žádná výjimka z podmínek účasti na nemocenském pojištění a ani z podmínek placení pojistného na sociální zabezpečení. Znamená to, že je nerozhodné pro tyto účely, zda zaměstnanec je, či není důchodcem.

Ani v účasti na nemocenském pojištění OSVČ a v placení pojistného na nemocenské pojištění není rozdíl, zda OSVČ je či není důchodcem. Nemocenské pojištění OSVČ je však dobrovolné, vzniká na základě přihlášky k tomuto pojištění. Poživatelé důchodu se zpravidla k nemocenskému pojištění OSVČ nepřihlašují.

Autor: red
Zdroj: Noviny MPSV
Zpet ZpětTisk upravit pro tisk
 
Komentáře ke článku
Infoposel.cz nezodpovídá za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo smazat ty příspěvky, které budou obsahovat vulgární výrazy nebo poškozovat dobré jméno tohoto webu.
 
* 18.01.2005, 11:58 - Čtenář :
Myslím, že to tak není. Viz mnoho článků na Infoposlu,-informace podá OZZS, zdr.pojišťovna, zejména ÚPve smyslu nového zákona o zaměstnanosti... sdělím detaily josjan@valachnet.cz
* 18.01.2005, 20:43 - Čtenář :
Může invalidní důchodce s plným ivalid. důchodem pracovat na směny a brát 1,5x yž 2x tplik co činí invalidní důchod ana směny?
* 18.01.2005, 21:20 - beri2@centrum.cz :
Mě by zajímalo, jak je toto u částečního invalidního důchodu. Chtěla bych si pořídit živnostenský list. A jak je to s půjčkou 100 000,- Kč na podnikání u občana s část. inval. důchodem, který je registrován na Úřadu práce. Jsou u podnikání tito invalidé nějak zvýhodněni? Děkuji.
* 18.01.2005, 22:43 - mojejk@seznam.cz :
Varování!!!V případě živnostenského listu se Vám připočítá k PID i průměrný výdělek, pro loňský rok činil 100 800Kč/rok.To znamená,že Váš příjem pro výpočet nějakých soc.dávek je o tuto částku navýšen i když ve skutečnosti budete dosahovat daleko menších výdělků.To znamená,že pokud Váš výdělek nebude dasahovat alespoň vypočteného průměru budete si vlastní aktivitou velmi výrazně škodit,neboť Vám budou zastaveny dávky soc.pomoci.Zejména v případě rodiny a dětí je to dost krušné.Upozorňuji,že zákon,který toto způsobuje vstoupil v platnost 01.07.2004 a neumožňuje žádné výjimky!!!.Měl jsem odvolání proti tomuto postupu až v Praze,neúspěšně.
 
Jaký je Váš názor?

 
Do pole "kontrolní kód" opište prosím číslo z následujícího obrázku
kontrolní kód

Kontrolní kód :

Copyright © 2000-2022 Sdružení Veleta, o.s., Developed by Robert Zaborowski, Pulzní magnetoterapie