Dnes je Pátek, 21. ledna 2022, svátek má Běla
Kontaktní E-mail  

reklama - Sdružení Veleta, o.s.Reklama
 Články   Legislativa   Pomůcky   Adresář služeb   Poradna   Periodika   Servis pro NNO   Diskuse   Ankety   Kontakty  


Vyhledávání

 
hledat v textech článků
pouze ve zvolené rubrice

 
Rubriky

Akce
Auto-moto
Bariéry
Bydlení
Finance
Internet
Inzerce
Jak na to
Legislativa
Literatura
Média
Názory
O nás
Politika
Pomůcky
Poradna
Příběhy nevidomých
Rozhovory
Servis pro NNO
Služby
Sport
Stalo se
Volný čas
Vzdělávání
Zajímavosti
Zaměstnávání
Zdraví
 
Nejčtenější články

 
Naposledy přidané

 
Info E-Mail

Máte-li zájem přijímat novinky našeho webu, zaregistrujte se.

 
   odhlásit

Počet odběratelů: 1228
 
Webinfo


 

06.10.2004, 07:19 - rubrika " Poradna "
Budeme mít nárok na sociální dávky?

Čekáme narození prvního dítěte, já pracuji jako učitelka a manžel studuje vysokou školu. Na jaké dávky budeme mít nárok? Budeme moci dostávat příspěvek na bydlení?

Budete pobírat peněžitou pomoc v mateřství, a to po dobu dvaceti osmi týdnů. Po dobu třiceti sedmi týdnů ji pobírají jen zaměstnankyně neprovdané, rozvedené, ovdovělé nebo z jiných důvodů osamělé, nežijí-li s druhem. Po ukončení pobírání pomoci v mateřství můžete požádat o rodičovský příspěvek, na který má nárok rodič, jenž celý kalendářní měsíc osobně celodenně a řádně pečuje alespoň o jedno dítě do čtyř let věku, respektive do sedmi let věku, jde-li o dítě zdravotně postižené. Nárok budete mít také na porodné. Další dávkou je přídavek na dítě. Na ten má nárok nezaopatřené dítě po splnění zákonem daných podmínek. A konečně můžete požádat i o sociální příplatek. Na ten má nárok rodič pečující alespoň o jedno nezaopatřené dítě, pokud příjem rodiny je nižší než částka daná zákonem. Na příspěvek na bydlení má nárok vlastník nebo nájemce bytu, který je v bytě hlášen k trvalému pobytu a příjem v rodině nepřesáhne částku danou zákonem. Výše tohoto příspěvku se potom odvozuje od nákladů na domácnost. Tři předchozí dávky jsou dávkami testovanými, závisejí na výši příjmu rodiny, který je nutné dokládat. Další údaje o výši dávek a podmínkách pro jejich výplatu vám sdělí pracovnice odborů státní sociální podpory na úřadech práce podle místa trvalého pobytu. Pokud příjem vaší rodiny nedosahuje životního minima, můžete požádat o dávku sociální péče, vyplácenou z důvodu sociální potřebnosti pověřenými obecními úřady.

Autor: JUDr. Mgr. HANA ROZTOČILOVÁ
Zdroj: Časopis Vlasta
Zpet ZpětTisk upravit pro tisk
 
Komentáře ke článku
Infoposel.cz nezodpovídá za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo smazat ty příspěvky, které budou obsahovat vulgární výrazy nebo poškozovat dobré jméno tohoto webu.
 
Žádné.
 
Jaký je Váš názor?

 
Do pole "kontrolní kód" opište prosím číslo z následujícího obrázku
kontrolní kód

Kontrolní kód :

Copyright © 2000-2022 Sdružení Veleta, o.s., Developed by Robert Zaborowski, Pulzní magnetoterapie