Dnes je Pátek, 21. ledna 2022, svátek má Běla
Kontaktní E-mail  

reklama - Sdružení Veleta, o.s.Reklama
 Články   Legislativa   Pomůcky   Adresář služeb   Poradna   Periodika   Servis pro NNO   Diskuse   Ankety   Kontakty  


Vyhledávání

 
hledat v textech článků
pouze ve zvolené rubrice

 
Rubriky

Akce
Auto-moto
Bariéry
Bydlení
Finance
Internet
Inzerce
Jak na to
Legislativa
Literatura
Média
Názory
O nás
Politika
Pomůcky
Poradna
Příběhy nevidomých
Rozhovory
Servis pro NNO
Služby
Sport
Stalo se
Volný čas
Vzdělávání
Zajímavosti
Zaměstnávání
Zdraví
 
Nejčtenější články

 
Naposledy přidané

 
Info E-Mail

Máte-li zájem přijímat novinky našeho webu, zaregistrujte se.

 
   odhlásit

Počet odběratelů: 1228
 
Webinfo


 

24.08.2004, 07:20 - rubrika " Poradna "
Výdělek invalidního důchodce

Kolik si může přivydělat invalidní důchodce, jaká se z výdělku platí daň, jak je to s placením zdravotního a sociálního pojištění. Je k tomu vydána nějaká publikace?

Občana, kterému je vyplácen plný invalidní důchod, může organizace zaměstnávat, ale musí splnit ohlašovací povinnost, stanovenou § 41 zákona č. 582/ 1991 Sb., o důchodovém pojištění, tj. odeslat hlášení OSSZ příslušné podle místa trvalého pobytu poživatele důchodu do osmi dnů od vstupu do zaměstnání.

Výše jeho příjmu není v tomto případě rozhodující. Z dosaženého příjmu se do vyměřovacího základu podle § 5 odst. 2 písm. c) bod 6 zákona č. 589/ 1992 Sb., nezahrnuje pojistné zaplacené zaměstnavatelem za důchodové pojištění.

K odpovědi na dotaz týkající se daně a zdravotního pojištění není ČSSZ v Praze kompetentní a je třeba se obrátit na příslušný finanční úřad a zdravotní pojišťovnu, u které je důchodce přihlášen.

Publikací k uvedené problematice byla vydána celá řada. Jako nejpřehlednější a plně vyhovující potřebám organizací je například brožura Důchodové pojištění - povinnost zaměstnavatele od roku 2004, od autorů H. Pelikánové a V. Šantrůčka, vydaná Pragoeducou, edice ESO. Obsahuje povinnosti organizací v důchodovém pojištění, vedení podkladové evidence, vedení ELDP, předstihové řízení, sepisování a dokladování žádostí o důchod, ohlašovací povinnost při zaměstnávání důchodců, důsledky porušení povinností, stanovení důchodového věku, stanovení výše důchodů a přehled základních předpisů, včetně příloh. Dále doporučujeme dotázat se na důchodovém oddělení OSSZ v místě trvalého pobytu občana.

JUDr. Pavel Plachý, odbor metodiky důchodového pojištění ČSSZ
Zpet ZpětTisk upravit pro tisk
 
Komentáře ke článku
Infoposel.cz nezodpovídá za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo smazat ty příspěvky, které budou obsahovat vulgární výrazy nebo poškozovat dobré jméno tohoto webu.
 
* 24.08.2004, 20:29 - Helena :
Záleží však, podle čeho mu byl přiznán plný invalidní důchod.-záleží na písmenu dle zákona Pokud trvale jsou vyšší příjmy než důchod plný invalidní, tak mu ůže být odejmut
 
Jaký je Váš názor?

 
Do pole "kontrolní kód" opište prosím číslo z následujícího obrázku
kontrolní kód

Kontrolní kód :

Copyright © 2000-2022 Sdružení Veleta, o.s., Developed by Robert Zaborowski, Pulzní magnetoterapie