Dnes je Pondělí, 4. prosince 2023, svátek má Svatoslav
Kontaktní E-mail  

reklama - Sdružení Veleta, o.s.Reklama
 Články   Legislativa   Pomůcky   Adresář služeb   Poradna   Periodika   Servis pro NNO   Diskuse   Ankety   Kontakty  


Vyhledávání

 
hledat v textech článků
pouze ve zvolené rubrice

 
Rubriky

Akce
Auto-moto
Bariéry
Bydlení
Finance
Internet
Inzerce
Jak na to
Legislativa
Literatura
Média
Názory
O nás
Politika
Pomůcky
Poradna
Příběhy nevidomých
Rozhovory
Servis pro NNO
Služby
Sport
Stalo se
Volný čas
Vzdělávání
Zajímavosti
Zaměstnávání
Zdraví
 
Nejčtenější články

 
Naposledy přidané

 
Info E-Mail

Máte-li zájem přijímat novinky našeho webu, zaregistrujte se.

 
   odhlásit

Počet odběratelů: 5078
 
Webinfo


 

30.10.2007, 09:49 - rubrika " Bydlení "
Kraj a postižení se přou o plán šancí

Má pomáhat lidem s bydlením nebo zaměstnáním.

Střední Čechy - Krajský úřad a Národní rada osob se zdravotním postižením se přou o to, jak má vypadat takzvaný plán vyrovnávání příležitostí. Ten má pomáhat znevýhodněným skupinám lidí se začleněním do společnosti.

Kraj se chce při plánování zaměřit například na osoby s AIDS, tělesně postižené nebo lidi se specifickým náboženským smýšlením. Předseda rady postižených Václav Krása by ale chtěl, aby se plán věnoval jen postiženým. Náměstek hejtmana pro sociální oblast Josef Vacek to odmítá.

Náplní plánu by podle Vacka měla být rovnost nejen pro zdravotně postižené, ale pro všechny skupiny lidí, kterým hrozí, že budou ve společnosti znevýhodněny.

'Chtěli bychom, aby plán vymezoval rovnost příležitostí jak v zaměstnání, tak v jakémkoliv životním uplatnění. Určen by byl pro lidi, kteří jsou nějak znevýhodněni kvůli postižení, kvůli náboženskému vyznání, ale i pro nemocné chorobou AIDS. Aby měli rovné šance všichni,' řekl Vacek. Plán má stanovit, jak lidem sehnat práci nebo například bydlení.

'Nevím, jestli je to úplně dobře. Nejsem si jist, že je možné sloučit víc skupin, potřeby zdravotně postižených jsou velmi specifické. Neplnilo by to potom svůj účel,' poznamenal Krása.

Představoval by si, že by se například v plánu popsalo, jak a do kdy zlepšit pro postižené cestování hromadnou dopravou. 'Zmapovalo by se, jaká je dostupnost dopravy lidem s postižením a poté by se stanovilo, jak to zlepšit. Jde třeba o nákup bezbariérových autobusů, lepší zpřístupnění nádraží a odstranění bariér. A podobně by se plánovalo i v oblasti studia nebo zaměstnávání,' podotkl Václav Krása.

Kraj bude mít plán hotov pravděpodobně do konce roku. Nyní ho projednává komise sociálních věcí, poté ho dostane krajská rada a nakonec zastupitelstvo.

Josef Vacek má ale z plánu vyrovnávání příležitostí rozporuplné pocity. Obává se, že bude příliš teoretický. 'Zamýšlíme se, nakolik se to může uplatnit v praxi,' doplnil Vacek.

Plány vyrovnávání příležitostí má hotové šest krajů, další na nich pracují. Některé kraje ale podle Krásy s plánováním nesouhlasí. 'Někteří se chovají trošku přezíravě, myslí si, že plán nepotřebují a že dobře vědí, jak mají o postižené pečovat, a nikdo jim radit nemusí. Bohužel, čím více na západ, tím je situace lepší,' popsal Krása.

Autor: ZUZANA ČECHOVÁ
Zdroj: Mladá fronta Dnes
Zpet ZpětTisk upravit pro tisk
 
Komentáře ke článku
Infoposel.cz nezodpovídá za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo smazat ty příspěvky, které budou obsahovat vulgární výrazy nebo poškozovat dobré jméno tohoto webu.
 
* 13.06.2008, 09:14 - jolana putnová :
moje názor je to heski že pomahte. mne nepomá nigdo ja vlasne ani nevime jak má žite.jasem sam adve deti muje manžel umžel tak sem zustle sám detima anigdo náme nepomuže .je to moce češki diše sem na voziku nemá jak jite ani ven ani lěkažovi.ta to je tá pomoce .bidli brne .
 
Jaký je Váš názor?

 
Do pole "kontrolní kód" opište prosím číslo z následujícího obrázku
kontrolní kód

Kontrolní kód :

Copyright © 2000-2023 Sdružení Veleta, o.s., Developed by Robert Zaborowski, Pulzní magnetoterapie