Dnes je Pondělí, 4. prosince 2023, svátek má Svatoslav
Kontaktní E-mail  

reklama - Sdružení Veleta, o.s.Reklama
 Články   Legislativa   Pomůcky   Adresář služeb   Poradna   Periodika   Servis pro NNO   Diskuse   Ankety   Kontakty  


Vyhledávání

 
hledat v textech článků
pouze ve zvolené rubrice

 
Rubriky

Akce
Auto-moto
Bariéry
Bydlení
Finance
Internet
Inzerce
Jak na to
Legislativa
Literatura
Média
Názory
O nás
Politika
Pomůcky
Poradna
Příběhy nevidomých
Rozhovory
Servis pro NNO
Služby
Sport
Stalo se
Volný čas
Vzdělávání
Zajímavosti
Zaměstnávání
Zdraví
 
Nejčtenější články

 
Naposledy přidané

 
Info E-Mail

Máte-li zájem přijímat novinky našeho webu, zaregistrujte se.

 
   odhlásit

Počet odběratelů: 5077
 
Webinfo


 

24.10.2007, 15:49 - rubrika " Bydlení "
Magistrát vozíčkářům: plaťte víc

Dopisy s poměrně neobvyklým textem dostali v posledních týdnech nájemníci bytů zvláštního určení od magistrátu. Ten je žádá, zda by byli ochotni dobrovolně přistoupit na zvýšení nájemného. Vzrůst by mělo postupně ze 37 korun za metr čtvereční na 60 korun. V hlavním městě je zhruba 500 bytů zvláštního určení, které obývají zdravotně postižení lidé. Polovina nájemníků nyní platí 37 korun za metr, druhá 60. 'Nemáme prostředky k tomu, abychom mohli nájemné jednostranně zvýšit. Chceme ale vyrovnat nespravedlnost mezi nájemníky, tak jsme těm , levnějším ´ nabídli, aby dobrovolně přistoupili na zvýšení,' vysvětlil důvod rozeslání dopisů ředitel bytového odboru Vladislav Dykast.

Obavy nájemníků

Nájemníci se proto obrátili na magistrát a chtěli o zvyšování nájemného jednat. 'Sešel se s námi člověk z bytového odboru. Domluvili jsme se, že za nájemníky napíšeme dopis a oni rok počkají, než bude schválen zákon, který jim umožní zvedat nájemné,' popsala nájemnice bytu zvláštního určení Iveta Pešková. Podle ní pak ale sociální komise doporučila naprosto opačný postup: 'Řekli, že by bylo dobré, kdybychom to platit začali.' Podle Alinčové magistrát vytváří systém podpory lidí, kteří nezvládnou platit nájemné. 'Mohli by si žádat o příspěvek na bydlení, zároveň by mohli zažádat i o snížení nájemného. Pokud by měl někdo z nich opravdu tak nízké příjmy, že by to nestačilo, mohl by platit i stejně jako dnes,' vyjmenoval základy systému Dykast. Druhou variantou, jak vozíčkářům ulehčit, je podle Alinčové počítat postiženým do nájemného pouze obvyklou plochu bytu. 'Například koupelnu mají mnohdy velkou třeba 11 metrů čtverečních, aby se v ní vytočili s vozíkem. Podle tohoto systému by platili pouze ty metry, které jsou velké jako obvyklá koupelna,' řekla. Systém v současnosti prověřuje sociální výbor. Zda nájemníci smlouvy podepíší nebo ne, je ještě otázkou jednání. Ta by měla probíhat až do konce roku. 'Z posledních tabulek, které se mi dostaly do rukou, vychází, že výhodnější bude nepodepsat. Kdybych to podepsala, zvýšili by mi činži hned. Potřebné zákony budou platné až za rok, takže budu vlastně rok bydlet levněji,' doplnila Pešková.

Autor: EVA BENEŠOVÁ
Zdroj: Pražský deník
Zpet ZpětTisk upravit pro tisk
 
Komentáře ke článku
Infoposel.cz nezodpovídá za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo smazat ty příspěvky, které budou obsahovat vulgární výrazy nebo poškozovat dobré jméno tohoto webu.
 
* 11.03.2008, 00:45 - Čtenář :
Se stejným dopisem se přihlásil MHMP i na Černém Mostě. Napsala jsem jim, že více platit není naším zájmem, ale až bude příslušná legislativa upravena, jistě mag.najde cestu, jak nám nájemné zvýšit. Omluvili se písemně, že obtěžovali a zatím nám dali pokoj. Upozornila jsem je totiž na několik bytů v našem okolí, kde jim nájemnící bydlí třeba 4 ROKY PO SOUDNÍM ROZHODNIUTÍ O VYSTĚHOVÁNÍ PRO NEPLACENÍ NÁJEMNÉHO, tam že mají ty finanční rezervy,ať si udelají nejdříve pořádek ve vlastním hospodaření. Zkrátka nedejte se ošálit, peníze stejně magistrát umí prohospodařit, ať jich má jakékoli množství...
 
Jaký je Váš názor?

 
Do pole "kontrolní kód" opište prosím číslo z následujícího obrázku
kontrolní kód

Kontrolní kód :

Copyright © 2000-2023 Sdružení Veleta, o.s., Developed by Robert Zaborowski, Pulzní magnetoterapie