Dnes je Úterý, 15. června 2021, svátek má Roland
Kontaktní E-mail  

reklama - Sdružení Veleta, o.s.Reklama
 Články   Legislativa   Pomůcky   Adresář služeb   Poradna   Periodika   Servis pro NNO   Diskuse   Ankety   Kontakty  


Vyhledávání

 
hledat v textech článků
pouze ve zvolené rubrice

 
Rubriky

Akce
Auto-moto
Bariéry
Bydlení
Finance
Internet
Inzerce
Jak na to
Legislativa
Literatura
Média
Názory
O nás
Politika
Pomůcky
Poradna
Příběhy nevidomých
Rozhovory
Servis pro NNO
Služby
Sport
Stalo se
Volný čas
Vzdělávání
Zajímavosti
Zaměstnávání
Zdraví
 
Nejčtenější články

 
Naposledy přidané

 
Info E-Mail

Máte-li zájem přijímat novinky našeho webu, zaregistrujte se.

 
   odhlásit

Počet odběratelů: 1219
 
Webinfo


 

11.12.2009, 08:13 - rubrika " Názory "
Zdravotně postižení a kariéra

Podle údajů Českého statistického úřadu je u nás celkem 656 tisíc lidí se zdravotním postižením. Nadační fond pro podporu zaměstnávání osob se zdravotním postižením (OZP) tvrdí, že daleko více - 750 tisíc až milion. Alarmující je, že 79 % těchto osob v ekonomicky aktivním věku vůbec nepracuje, a přitom by chtěli.

1. Strach o invalidní důchod

Dříve byla možnost výdělku vedle invalidního důchodu omezená. Od 1. 1. 2007 toto pravidlo neplatí.
"můj posudkový lékař říká, že nemůžu pracovat"
"Váš lékař porušuje vaše práva." Právo pracovat každému zaručuje Listina základních práv a svobod.

2. Nedostatek vhodných míst

Na portálu Ministerstva práce a sociálních věcí je 1400 volných míst pro zdravotně postižené je volných pozic žalostně málo.

"Na portálu prace.cz máme 1200 životopisů lidí se zdravotním postižením, kteří hledají práci,"
Jde o kvalifikované zaměstnance.
"Uchazeči chtějí nejvíce pracovat v administrativě, tito zájemci tvoří 40 % inzerentů. Následuje prodej a obchod (21 %), doprava, logistika a zásobování (18 %). Služby zahrnují 12 % adeptů o práci,"

3. Neznalost personalistů

"Personalisté často nevědí, kdo je osoba zdravotně postižená. Domnívají se třeba, že má plnou invaliditu. Neumí si představit, že jde třeba jen o invaliditu částečnou nebo o zdravotně znevýhodněnou osobu. ," Problémem je i zákoník práce, který se často mění. V praxi personalisté nestačili vstřebat změny z roku 2007 a od té doby proběhlo jedenáct novelizací.

4. Málo flexibilních úvazků

úprava pracovní doby. Česko je v počtu flexibilních úvazků pod evropským průměrem. Výraznou pomocí je možnost práce z domova. Třeba firma Sabté takto zaměstnává zdravotně postižené jako telefonní operátory.

5. Bezbariérovost, doprava

I nově postavené budovy nerespektují normy EU. Dalším háčkem je doprava.

6. Nekalá práce na zkoušku

Firmy lžou, když tvrdí, že musejí zdravotně znevýhodnění pracovat na zkoušku zadarmo.

"To že má zdravotně postižený pracovat bez smlouvy na zkoušku, je podvod,". Firmy si potřebují uchazeče otestovat. Podívat se do nového prostředí je výhodné i pro nováčka. Je ale neetické, aby "zkouška" trvala bezplatně třeba tři měsíce.

7. Neznalost daňových výhod

"Personalisté uvízli na tom, že si myslí, že jediná norma je zákoník práce. Nedívají se na zákon o zaměstnanosti," firmy mohou i získat výhody, když zaměstnají handicapovaného. Nemusí odvádět tak vysoké daně, lze zřídit chráněné pracovní místo s příspěvkem od úřadu práce. Někdy je možné získat investice například na speciální počítač.

656 000 tolik je podle Českého statistického úřadu v Česku lidí se zdravotním postižením

Hana Kejhová
Více o slevách na dani a dalších příspěvcích na www.karieraweb.cz

Povinnosti firem

Zákon zaměstnavatelům nařizuje zaměstnávat určitý počet lidí se zdravotním postižením - takzvaný povinný podíl. Na každých 25 zaměstnanců na pracovní smlouvu je to jedna osoba se zdravotním postižením (OZP), povinnost se týká zaměstnavatelů s více než 25 zaměstnanci.

Plnit povinný podíl OZP může zaměstnavatel nejen jejich zaměstnáváním v pracovním poměru, ale i odebíráním výrobků či služeb nebo zadáváním zakázek zaměstnavatelům, kteří zaměstnávají více než 50 % OZP, jsou chráněnými pracovními dílnami nebo jsou OZP a podnikají jako OSVČ a nezaměstnávají žádné zaměstnance. Seznam zaměstnavatelů splňujících dané podmínky naleznete na stránkách http://portal.mpsv.cz/sz/zamest/zamestnaniosob/katalogorganizaceozp.

Poslední možností plnění je peněžní odvod do státního rozpočtu, splatný vždy do 15. února dalšího roku. Jeho výše činí za každou OZP, kterou by měla společnost zaměstnávat, 2,5násobek průměrné měsíční mzdy v národním hospodářství za první až třetí čtvrtletí příslušného kalendářního roku. Průměrná mzda v daném období roku 2008 byla 22 942 Kč, její 2,5násobek pak 57 355 Kč.

Všechny vyjmenované způsoby mohou zaměstnavatelé libovolně kombinovat. O tom, jak se rozhodli, ovšem musí informovat úřad práce.

Pokud by zaměstnavatel svou povinnost zaměstnávat OZP nesplnil, odvodu do státního rozpočtu by se nevyhnul a navíc by mu hrozila ve správním řízení pokuta až ve výši 1 000 000 Kč.

Jak může zaměstnavatel ušetřit

Sleva na dani z příjmů pro zaměstnavatele činí u částečně invalidních a zdravotně znevýhodněných osob 18 000 Kč ročně, u plně invalidních 60 000 Kč ročně.

Další úlevy pro zaměstnavatele postižených měl přinést takzvaný prorodinný balíček, který je v tuto chvíli v Poslanecké sněmovně v 1. čtení. Zaměstnavatelé, kteří by zaměstnali postiženého na kratší úvazek, by dostávali slevu na pojistném na sociální zabezpečení ve výši až 1500 Kč měsíčně (maximálně do výše skutečně odvedeného pojistného zaměstnavatele za daného zaměstnance).

Zdroj: ihned.cz – HN
Zpet ZpětTisk upravit pro tisk
 
Komentáře ke článku
Infoposel.cz nezodpovídá za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo smazat ty příspěvky, které budou obsahovat vulgární výrazy nebo poškozovat dobré jméno tohoto webu.
 
* 24.02.2010, 09:25 - LNĚNIČKOVA :
Vybudovat informační centrum pro ČID,PID a přijimat zlepšovatelské návrhy z potřeb invalidu a důsledně kontrolvat bezpečnost práce na pracovních působištich ČID,PID.
 
Jaký je Váš názor?

 
Do pole "kontrolní kód" opište prosím číslo z následujícího obrázku
kontrolní kód

Kontrolní kód :

Copyright © 2000-2021 Sdružení Veleta, o.s., Developed by Robert Zaborowski, Pulzní magnetoterapie