Dnes je Pondělí, 4. prosince 2023, svátek má Svatoslav
Kontaktní E-mail  

reklama - Sdružení Veleta, o.s.Reklama
 Články   Legislativa   Pomůcky   Adresář služeb   Poradna   Periodika   Servis pro NNO   Diskuse   Ankety   Kontakty  


Vyhledávání

 
hledat v textech článků
pouze ve zvolené rubrice

 
Rubriky

Akce
Auto-moto
Bariéry
Bydlení
Finance
Internet
Inzerce
Jak na to
Legislativa
Literatura
Média
Názory
O nás
Politika
Pomůcky
Poradna
Příběhy nevidomých
Rozhovory
Servis pro NNO
Služby
Sport
Stalo se
Volný čas
Vzdělávání
Zajímavosti
Zaměstnávání
Zdraví
 
Nejčtenější články

 
Naposledy přidané

 
Info E-Mail

Máte-li zájem přijímat novinky našeho webu, zaregistrujte se.

 
   odhlásit

Počet odběratelů: 5078
 
Webinfo


 

17.05.2005, 07:32 - rubrika " Média "
Navrhované škrty ministra Sobotky

Moderátor (Markéta Fialová, Karel Voříšek):
Desítkám tisíc zdravotně postižených hrozí, že v příštích dvou letech pro ně bude chybět třetina peněz na sociální dávky. Vážně ohroženy jsou například příspěvky na pořízení nebo úpravu auta a bytu. Ministr financí Sobotka totiž navrhuje škrty v rozpočtu, které mají snížit sociální dávky o 4 miliardy během dvou let. Tomu se ale hlasitě brání i ministerstvo práce a sociálních věcí.

Takové auto upravené pro postižené není jen dopravní prostředek. Je to věc, díky které mohou pracovat, jezdit k lékaři, ale hlavně díky autu mohou být samostatní.

Lenka Zimmermannová:
Usednu ráno do auta a tady z auta vylezu a vlastně jsem v práci.

Jenže čtyřmiliardové škrty na sociálních dávkách v příštích dvou letech šanci na získání takového příspěvku rapidně snižují.

Jitka Valčíková:
No, je to katastrofa pro všechny, protože tím pádem potom všichni můžou jít zase zpátky do ústavů.

A to není zdaleka vše. Snížení sociálních dávek znamená méně peněz na příspěvky i na úpravu bezbariérového bytu. Na pomůcky pro postižené, jako jsou zvedák do vany nebo různá madla.

Václav Krása, předseda Národní rady zdravotně postižených:
V tom systému je 12 miliard a pan Sobotka navrhuje prakticky 4 miliardy z tohoto systému aby byly ušetřeny.

Kateřina Beránková, mluvčí Ministerstva práce a sociálních věcí:
Není možné udělat plošně škrty bez toho, aniž by se braly v potaz dopady na sociálně potřebné.

Ministerstvo financí se brání, šetřit se musí.

Marek Zeman, mluvčí Ministerstva financí:
Naším cílem je připravit rozpočet na příští rok tak, abychom splnili konvergenční program.

Podle ministerstva financí jinak hrozí, že nezavedeme v roce 2010 euro. Jenže zdravotně postižení říkají, na nás se šetří už dlouho.

Václav Krása, předseda Národní rady zdravotně postižených:
Tyto dávky nejsou valorizovány již od roku 98. To znamená sedm let, takže my ani nevidíme prostor pro další krácení.

Zatím není daný přesný termín, kdy ministr financí Sobotka předloží navrhované škrty vládě.

Autor: Ivan Berka, Kamila Jandová
Zdroj: TV Nova - Televizní noviny
Zpet ZpětTisk upravit pro tisk
 
Komentáře ke článku
Infoposel.cz nezodpovídá za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo smazat ty příspěvky, které budou obsahovat vulgární výrazy nebo poškozovat dobré jméno tohoto webu.
 
* 17.05.2005, 08:00 - xxx :
A co takhle nas postavit ke zdi ? Usetrily by jiste vice... Bez auta bych byl, jak se rika lidove v (_!_)
* 17.05.2005, 09:49 - Čtenář :
Myslím si totéž.Bez auta jsme v háji.Syn je ležící a v malém autě za pár tisíc ,na které bychom max.měli ho nepřevezem.A jak se dopravit k lékařům,na nákup.....Nenacházím slov.Už kolik let čekáme na připravovaný zákon o soc.službách,atd.a oni nám ještě chtějí vzít tyto příspěvky na auto.Kam to proboha spějeme?
* 17.05.2005, 13:36 - Eva Kunická :
Co kdyby pan Sobotka udělal škrty přímo ve svém ministerstvu?! Zbytečnými nákupy různých věcí, přes snížení stavu úředníků až po krácení výhod a platů! Když je potřeba tak moc šetřit, proč nezačnete, pane Sobotko a ostatní zákonodárci, v první řadě u sebe?! Já zapomněla v tomto státě je dobrým zvykem brát nejpotřebnějším!
* 17.05.2005, 15:14 - matkaodplotny :
Veřejná doprava si jen obtížně zvyká na vozíčkáře. Máme to do školky čyři stanice tramvají,do té se ale nastupuje ze silnice. Ani jeden spoj -čtyři linky - ve směru Bohnice, Kobylisy, LIbeň není bezbarierový. Náš vozík už dnes váží 50 kilo. Otravujte stále dokola ráno a odpoledne - nejlépe ve špičce - ať Vám někdo pomůže....Takže co? Takže auto. Bez toho se přes Prahu prostě nedostaneme k očnímu na Barrandov, k Neurologovi do Motola....Však si to někdo zkuste.Pokud nám seberou tuto výhodu, je to v tomto státě na pováženou.Škrty za každou cenu u lidí kteří chtějí být aktivní, chtějí se podílet a být přínosem, šetří státu peníze už tím, že se za mrzký peníz starají o své blízké. ..Ach jo.
* 17.05.2005, 19:32 - Bc. Marie Týnová :
Pan ministr Sobotka se patrně zbláznil. Co kdybyste, pane ministře, z pozice své funkce zapřemýšlel také o lidské stránce vašich návrhů? A myslete i na to, že mnoho z těch, které Vaše škrty postihnou, jistě volili Vaši stranu, a to po prosazení Vámi navrhovaných opatření , už nebudou. Ne všichni zdravotně postižení jsou i mentálně retardovaní. Myslete více na dopady svých nápadů. Styďte se!!!
* 17.05.2005, 23:11 - Čtenář :
17.05.2005 I ja jse pripojuji k nazoru,ze se pro postizene v tomto state moc nedela.Mam syna ktery je v invalidnim duchodu a je odkazan na moji peci.Za ty penize,ktere dostavam na osobu blizkou at si pan ministr zkusi zit cely mesic.Tech par vyhod,ktere nam stat poskytuje nam jeste chteji vzit!!!Je to hanba,ze se vseho musime doprosovat.Jestlipak se toho doprosuje pan ministr a nasi zakodonarci!!Cekam 3 roky na bezbarierovy byt a dodnes jsme ho ani nedostali i presto,ze vse splnujeme.A to se dale staram o 2 deti a penez je nazbyt.At si to nasi zakonodarci zkusi 1 mesic jako my co se chceme o nase postizene starat a nechceme aby byli v ustavech kde to nas stat bude stat vice penez!!!!
* 20.05.2005, 13:20 - Fučík,tel. 605236586 :
Doufám a předpokládám, že se jedná o nedorozumění. Něčemu podobnému se zdráhám uvěřit. Mám 13 letou dcerku na invalidním vozíku ale podobný postup považuji i principielně za absolutně nepřijatelný, i kdyby se netýkal přímo mé rodiny. Odeslal jsem dotaz na ministerstvo financí s žádostí o vysvětlení. S jejich odpovědí vás poté rád seznámím.
* 23.03.2008, 23:21 - marie :
je to naprosto lhostejné která strana je ve vládě ? socialisté nebo tzv.pravicová vláda.. - je to ostudné, prostřednictvím té nejubožejší skupiny lidí, tedy zdravotně postižených a penzistů s nejnižšími důchody se "dělá" zdravotní reforma, je to hanba, podle toho jak se stát stará o své postižené občany se pozná stav demokracie té které země a dle tohoto starání se ČR - je naše demokracie vkutku excelentní.. .. Celé to reformní "konání" kolem skupiny lidí s nejnižším příjmem mě připadá, jako cílená likvidace - ti penzisté s nízkými příjmy, kterých je - 1 493 263 - nebyli u komunistů, tudíž měli nízké platy a nyní mají zcela logicky i nízké penze. Byli trestáni komunisty za to, že nevstoupili do jejich strany a dožili se demokracie, která je trestá za totéž?Jsme poslední žijící svědomí národa - tak rychle pryč s námi, že ?
 
Jaký je Váš názor?

 
Do pole "kontrolní kód" opište prosím číslo z následujícího obrázku
kontrolní kód

Kontrolní kód :

Copyright © 2000-2023 Sdružení Veleta, o.s., Developed by Robert Zaborowski, Pulzní magnetoterapie