Dnes je Pátek, 31. března 2023, svátek má Arnošt
Kontaktní E-mail  

reklama - Sdružení Veleta, o.s.Reklama
 Články   Legislativa   Pomůcky   Adresář služeb   Poradna   Periodika   Servis pro NNO   Diskuse   Ankety   Kontakty  


Vyhledávání

 
hledat v textech článků
pouze ve zvolené rubrice

 
Rubriky

Akce
Auto-moto
Bariéry
Bydlení
Finance
Internet
Inzerce
Jak na to
Legislativa
Literatura
Média
Názory
O nás
Politika
Pomůcky
Poradna
Příběhy nevidomých
Rozhovory
Servis pro NNO
Služby
Sport
Stalo se
Volný čas
Vzdělávání
Zajímavosti
Zaměstnávání
Zdraví
 
Nejčtenější články

 
Naposledy přidané

 
Info E-Mail

Máte-li zájem přijímat novinky našeho webu, zaregistrujte se.

 
   odhlásit

Počet odběratelů: 3230
 
Webinfo


 

01.12.2004, 07:21 - rubrika " Média "
Handicapovaní obyvatelé Přerova se cítí diskriminováni

Moderátor ():
Handicapovaní obyvatelé Přerova, držitelé tak zvaného průkazu ZTP/P, se cítí diskriminováni provozovatelem tamního krytého bazénu, který jim povoluje koupání s výjimkou vyhrazených dnů pouze v doprovodu druhé osoby. Pro mnohé z nich je přitom právě ono plavání jedinou pohybovou aktivitou, kterou si mohou dopřávat navíc s jistým pozitivním vlivem na jejich zdravotní stav. Co si budeme povídat. Se svými stížnostmi se obrátili na radnici, jejíž příspěvková organizace služby města Přerova plavecký areál provozuje. Více informací má redaktorka Jana Zemková.

Redaktor (Jana Zemková):
Plavecký areál v Přerově byl zpřístupněn pro vozíčkáře zhruba před rokem a půl. Radnice investovalo do nákupu plošiny u vstupních dveří a dále také do speciálního zařízení, které postižené pomáhá dopravit přímo do bazénu. Od té doby podle vedoucí centra pro zdravotně postižené Olomouckého kraje pobočky Přerov, Ivy Sibrové, přibývá stížností. Držitelé průkazu ZTP/P se cítí být omezeni provozním řádem, podle kterého se na bazén mimo vyhrazené dny a hodiny nedostanou bez doprovodu další osoby.

Host (Iva Sibrová):
Jestliže člověk na vozíku má bezbariérově upravené prostředí a je schopen sám žít. Oni jsou hrdi na to, že si všechno dovedou obstarat sami, že se dostanou všude a nepotřebují nikde žebrat s nějakým zvonečkem a prosit někoho, ať je tam vpustí. Ale aby byl schopen, tak jak ostatní mají nohy, ten člověk na vozíku má kolečka, jinak je stejně rovnoprávný člověk jako všichni ostatní. Nechápu, jak mohou chtít po člověku, na kterém je vada vidět, jiné pravidla než těm, kteří trpí epilepsií, kardiaci, diabetici, různé jiné nemoci, které nejsou na tom člověku vidět, je tam mnohem větší nebezpečí zdravotního náhlého selhání než u těchto lidí tělesně postižených.

Redaktor (Jana Zemková):
František Kafka, ředitel služeb města, které bazén provozují, tvrdí, že tato opatření slouží k ochraně handicapovaných pro krizové případy.

Host (František Kafka):
Jedná se o občany, kteří mají průkaz ZTP/P. Tito občané jsou tak vážně postiženi, že potřebují doprovod. Abychom zajistili jejich bezpečnost, kvalitu toho plavání, tak máme zatím vyčleněny 2 dny, kdy plavčíci tyto osoby do bazénu dopraví, hlídají a odpovídají za jejich bezpečnost. My bychom nebyli schopni v případě nějaké mimořádné události, požáru, tyto občany zabezpečit tak, aby v pořádku ten bazén opustili.

Redaktor (Jana Zemková):
Podle Ivy Sibrové patří mezi držitele zmíněného průkazu ZTP/P například neslyšící, hluchoněmí, hluchoslepí, nevidomí, někteří vozíčkáři a další lidé s poruchami pohybového aparátu.

Host (Iva Sibrová):
V případě požáru je jedno, jestli ten člověk bude mít průvodce nebo ne. Zase je závislý na plavčíkovi, aby ho vyzvedl z bazénu, z vody zvedákem nahoru a opět z prostor bazénu plošinou mechanickou, kterou ovládá jenom plavčík, ven z bazénu na ulici. To je právě argument, který mi chceme uplatňovat, a jestliže ten člověk, když je na vozíku nebo chodí těžce o dvou berlích a je samostatný, nepotřebuje nic jiného než tyhlety dvě pomoci od personálu bazénu, tak tam může chodit sám, užívat stejných práv a povinností jako všichni.

Redaktor (Jana Zemková):
Osobní zkušenost s odmítnutím vstupu na bazén bez doprovodu další osoby má z poslední doby i paní Marie, držitelka zmíněného průkazu ZTP/P, která se pohybuje o berlích.

Výpověď paní Marie:
Že buď tedy budu muset mít doprovod nebo můj zdravotní stav není na to tak až špatný, že si mám nechat snížit průkazku na ZTP. Samozřejmě jsem se bránila a nebylo mi to nic platné. Do toho bazénu je člověk naučený, takže se třeba vyhoupnu na rukách, chodí se mnou úplně cizí paní, je to krajně nepříjemné, protože mám pocit, že vlastně ona je závislá na mně a já jako na ni, protože jinak bych se tam neměla s kým dostat.

Redaktor (Jana Zemková):
Po úvodní společné schůzce se zástupci přerovské radnice, která si od příslušného ministerstva vyžádala stanovisko k tomu, zda držitele průkazu ZTP/P opravdu musí doprovázet na bazén další osoba, handicapovaným svitla naděje, že platná omezení budou zrušena. Tvrdí to místostarosta Zdeněk Boháč.

Host (Zdeněk Boháč):
Došlo k jednání a já jsem toho názoru, že určitě v příštích měsících vozíčkáři budou moci užívat bazén tak jako všichni ostatní občané města Přerova. Nevidím v tom problém, opravdu my to budeme umět řešit.

Autor: Jana Zemková
Zdroj: Radiožurnál - Pod kůži
Zpet ZpětTisk upravit pro tisk
 
Komentáře ke článku
Infoposel.cz nezodpovídá za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo smazat ty příspěvky, které budou obsahovat vulgární výrazy nebo poškozovat dobré jméno tohoto webu.
 
* 17.12.2004, 16:02 - Čtenář :
Ja take zazila pred par lety situaci, kdy me baba v recepci prazskeho bazenu na Klarove nechtela pustit do bazenu s tim, ze jsem invalidni, tudiz musim i s ruhou osobou. Doslova jsem se s ni zhadala. Nastesti, ac mi mozna telicko neslouzi jak ma, plne je mi napomocna ma proriznuta pusa. Petra k.
* 17.12.2004, 16:07 - Čtenář :
Moc by me zajimalo, kdo si dovolil pani Marii rikat, na zaklade ceho je troufalej ji rikat, kdy ma mit lepsi ci horsi svuj stav, pokud proste sama vleze do bazenu. Ja sama mam protezu, umim take vlizt sama do bazenu. Ano, pokud pomoc potrebuju, reknu si, ale aby me naky "socialisticky hovado" reko, ze kdyz vylezu schody po ctyrech(v mem pripade), tak mi maj snizit legitku? Rekla bych mu-nejdriv upravte prostredi pro invalidy, pak zvante. Petra k.
 
Jaký je Váš názor?

 
Do pole "kontrolní kód" opište prosím číslo z následujícího obrázku
kontrolní kód

Kontrolní kód :

Copyright © 2000-2023 Sdružení Veleta, o.s., Developed by Robert Zaborowski, Pulzní magnetoterapie