Dnes je Úterý, 16. srpna 2022, svátek má Hana
Kontaktní E-mail  

reklama - Sdružení Veleta, o.s.Reklama
 Články   Legislativa   Pomůcky   Adresář služeb   Poradna   Periodika   Servis pro NNO   Diskuse   Ankety   Kontakty  


Vyhledávání

 
hledat v textech článků
pouze ve zvolené rubrice

 
Rubriky

Akce
Auto-moto
Bariéry
Bydlení
Finance
Internet
Inzerce
Jak na to
Legislativa
Literatura
Média
Názory
O nás
Politika
Pomůcky
Poradna
Příběhy nevidomých
Rozhovory
Servis pro NNO
Služby
Sport
Stalo se
Volný čas
Vzdělávání
Zajímavosti
Zaměstnávání
Zdraví
 
Nejčtenější články

 
Naposledy přidané

 
Info E-Mail

Máte-li zájem přijímat novinky našeho webu, zaregistrujte se.

 
   odhlásit

Počet odběratelů: 1644
 
Webinfo


 

06.04.2004, 07:34 - rubrika " Média "
Ošizené děti

Před miliony televizních diváků firmy slíbily věnovat mentálně postiženým dětem z Mačkova u Blatné celkem 1,3 milionu korun. Ve skutečnosti ale dostal tamní ústav sociální péče jenom polovinu. Proč nebyly veřejně prezentované dary předány v plné výši? Hlavní aktéři dvou vánočních benefičních koncertů nejsou schopni charitativní "sekyru uspokojivě vysvětlit. Každopádně někdo nedodržel slovo a je otázkou, zda použít výraz klamavá reklama, či spíše podvod a defraudace.

Nádherný milion. Je sobota 4. ledna 2003, 20.00. Televizní "prime time. ČT1 vysílá ze záznamu benefiční koncert "Děti na prvním místě. Sledovanost dosahuje úctyhodných 30 procent. V pražském hudebním divadle GOJA Music Hall, kde se vánoční koncert 6. prosince 2002 uskutečnil, se na pódiu střídají hvězdy pop music: Karel Gott, Leona Machálková, Daniel Hůlka, Petr Kotvald, Dan Nekonečný, skupina Elán a další.

Ovšem hlavními aktéry jsou mentálně postižené děti z ústavu v Mačkově. Divákům dokazují, že i jejich život má smysl a jsou schopny lidem kolem sebe rozdávat radost: během přenosu malují obrázky, pracují s keramikou, předvádějí ruční práce, zpívají, prezentují ukázku z divadelního představení. Jak uvádějí moderátoři - herci Pavel Kříž a Kateřina Brožová - GOJA Music Hall se dnes stává "největší chráněnou dílnou na světě.

Bohatý kulturní program je zakončen zlatým hřebem - moderátoři oznamují, že společnosti Eurotel a Severomoravská energetika se rozhodly věnovat jihočeskému ústavu "nádherný finanční dar. Ale kolik? Začíná napínavá hra s čísly: deset korun, 100 korun, 1000 korun. Karel Gott pomáhá hecovat publikum, aby si vynutilo další nuly. Za bouřlivého potlesku oznamuje zlatý slavík konečnou částku: Rovný milion!

Kouzelný večer. Na pódium přichází ministryně školství Petra Buzková. "Jménem premiéra Vladimíra Špidly, kterého zde zastupuji, a jménem svým bych chtěla oběma těmto společnostem říct, že si velice vážíme toho, že se rozhodly podpořit úsilí státu v péči o děti, které si to zaslouží a které to potřebují, vyjadřuje díky sponzorům. Ředitel ústavu Alois Klíma přebírá symbolický šek z rukou šéfa Severomoravské energetiky Tomáše Hünera. "Je to kouzelný večer, v němž byla splněna všechna naše přání. Dovolte, abych všem těm, kteří se na něm podíleli a kteří nás tak štědře obdarovali, za mačkovské děti z celého srdce poděkoval, prohlašuje vděčně. Krásný večer zakončují profesionální zpěváci společnou písní s postiženými. Poslání veřejnoprávní televize se zdá být vrchovatě naplněno, kdyby.

Kdyby umělci za účast nevzali desetitisícové honoráře, kdyby další desetitisíce nespolykal velkopanský raut a kdyby všechny slíbené peníze skutečně dorazily na místo určení. Ani rok a čtvrt po koncertě se tak totiž nestalo. "V roce 2002 byla pou-kázána na zvláštní účet ÚSP Mačkov částka 250 tisíc korun, v roce 2003 dalších 400 tisíc z původně publikovaného milionu. Zbytek slíbených peněz dosud ústav nedostal, reagoval na otázky týdeníku EURO ředitel ústavu Alois Klíma e-mailem z 5. března. Na doplňující písemné dotazy však již nereagoval a telefonát z 9. března zakončil rychlým zavěšením sluchátka. Evidentně je mu celá věc krajně nepříjemná, ale kdo to zapříčinil?

Může za to Kovarčík. Týdeník EURO se zeptal přímo firem, které slíbily peníze Mačkovu poukázat. Z jejich výpovědí by bylo možno dovodit, že neetického chování se dopustila společnost Teleaxis podnikatele Petera Kovarčíka, jež koncert pořádala.

Eurotel byl dárcem, který Mačkovu věnoval prvních 250 tisíc korun. Donátorem ale nebyla přímo mobilní firma, ale Nadace Eurotel. "Darovací smlouva byla podepsána ještě před uskutečněním koncertu, 5. prosince 2002, uvedla mluvčí Eurotelu Diana Dobálová. Nadace Eurotel byla původně organizátory žádána o celý milion, ale s tím její správní rada nesouhlasila. "Ústav v Mačkově už ze své podstaty nesplňuje přesně poslání Nadace Eurotel - zabraňovat vylučování jedinců ze společnosti, vysvětluje Dobálová, proč nechtěli dát více. "Organizátoři s námi nekomunikovali, a přestože jsme jim písemně a v dostatečném předstihu sdělili rozhodnutí správní rady, jaká částka bude Mačkovu ze strany Nadace Eurotel věnována, vytiskli šek s částkou jednoho mi-lionu korun. Jako vysvětlení nám po ukončení koncertu sdělili, že zbylou sumu do milionu uhradí druhý sponzor, nebo přímo Teleaxis, uvedla Diana Dobálová.

Severomoravská energetika (SME) tvrdí, že všechny peníze poslala Kovarčíkovi. "Postupovali jsme přesně podle scénáře organizátora akce, s nímž měla naše firma uzavřenou reklamní smlouvu v rámci kampaně Děti na prvním místě. Převod peněz na ÚSP Mačkov je věcí Teleaxisu a SME nenese odpovědnost za jeho případné zdržení. Peníze určené pro Mačkov jsme v rámci smlouvy převedli na Teleaxis s tím, že firma měla zajistit vše ostatní, sdělil mluvčí energetiky Pavel Nováček.

Není zřejmé, čí bylo oněch 400 tisíc korun, které do Mačkova dorazily v průběhu loňského roku. "Výši částky uvedené ve smlouvě s Teleaxisem nebudeme uvádět, odmítl mluvčí SME zveřejnit konkrétní čísla. Každopádně do avizovaného milionu chybí ještě 350 tisíc.

To není můj džob. Naznačená cesta severomoravských peněz přes Teleaxis do Mačkova je v příkrém rozporu s tvrzením Petera Kovarčíka. "Ty peníze nikdy nejdou přes nás, jdou od firem přímo do Mačkovu, jinak by to bylo protizákonné. Nelze přece směšovat reklamní peníze a peníze určené na charitu, prohlašuje podnikatel. Odmítá vysvětlovat, proč částka oznámená v televizi do jižních Čech nedorazila, a opakovaně odkazuje na ředitele ústavu Klímu, jelikož přehled o dárcích prý není Kovarčíkův "džob. Na námitku, že ředitel Klíma přestal komunikovat, reaguje podnikatel příkrým odsudkem. "Pan Klíma vám položil telefon, protože si myslí, že jste hajzl, který se stará o věci, do kterých mu nic není, přičemž jste ani korunu ze svého platu na postižené děti nedal. Na námitku, že Mačkov není jediným ústavem na světě, kam lze posílat finační dary, použil Kovarčík svérázný argument: "Je to jediný ústav v zemi, který má smysl.

Jistou výjimečnost ústavu v Mačkově lze dokumentovat i tím, že velký benefiční koncert na jeho podporu proběhl navzdory tomu, že je považován za nejmodernější v zemi. Rozsáhlý komplex s chráněným bydlením, rehabilitačním bazénem a stájemi pro hipoterapii byl otevřen na konci roku 1999. Stará se o 120 klientů. Náklady na výstavbu dosáhly 240 milionů.

Další dluh: 300 tisíc. Vánoční koncert 2002 uvedený v lednu 2003 na prvním programu České televize ale nebyl posledním, kdy zástupci jihočeského ústavu přebírali statisícový šek před kamerami celoplošné televize. Podobně "štědře obdarováni byli i během velké "charitativní show v prosinci loňského roku, nazvané "Muzikály 2003, kterou o Vánocích odvysílala TV Prima.

"Stalo se již tradicí, že nás pan Peter Kovarčík v předvánočním čase pozve do Prahy. Ani letos tomu nebylo jinak: 9. prosince odjel autobus našich klientů do divadla Kalich, kde účinkující z několika muzikálů předvedli své umění. Celým večerem provázela Kateřina Brožová s kolegou Markem Vašutem a na jeho konci předal zástupce firmy Stavby silnic a železnic šek v hodnotě 300 000 Kč našemu panu řediteli jako sponzorský dar. Děkujeme, dočteme se o této akci na internetových stránkách ÚSP Mačkov.

Z tohoto daru zatím nepřišla do ústavu ani koruna (ve strohém vyjádření ředitele Klímy z 5. března není o osudu těchto peněz jediná zmínka, ačkoliv se týdeník EURO na koncert v divadle Kalich výslovně ptal). Kde peníze zůstaly? Týdeník EURO se snažil kontaktovat generálního ředitele Staveb silnic a železnic Bořivoje Kačenu. Po čtyřech dnech a několika urgencích přišla dvouřádková odpověď: "Naše společnost vždy plnila své závazky řádně a v termínech. Pokud někdo z našich partnerů má k nám výhrady, nechť se na nás obrátí přímo, reagovalo na vznesené pochybnosti vedení stavební firmy.

Neoficiální informace hovoří o tom, že balík peněz SSŽ skutečně opustil, ale zamířil do Teleaxisu. Tam z nějakých důvodů opět "zamrznul.

Přijďte a budete "blít. Peter Kovarčík přesto tvrdí, že vše je v naprostém pořádku a televizní sliby mačkovským dětem se od činů nijak neliší. "Všichni všechno dali, naznačil, že peníze nejspíše mizí v bermudském trojúhelníku.

Majitel Teleaxisu nabídl týdeníku EURO, že jej do Mačkova pozve. "Když tam přijedete a když to uvidíte, já vám garantuji, že půjdete na záchod a budete blít, prohlásil doslova. Kovarčík tvrdí, že je to běžná reakce návštěvníků. "Od Špidly po Rychetského, od Češky po Kateřinu Brožovou - všichni, když to tam vidí - děti bez rukou, bez nohou - tak potřebují jít na toaletu, snaží se filantrop Kovarčík demonstrovat, jak emotivní může být setkání s postiženými.

Autor: Jiří Pšenička
Zdroj: Euro
Zpet ZpětTisk upravit pro tisk
 
Komentáře ke článku
Infoposel.cz nezodpovídá za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo smazat ty příspěvky, které budou obsahovat vulgární výrazy nebo poškozovat dobré jméno tohoto webu.
 
Žádné.
 
Jaký je Váš názor?

 
Do pole "kontrolní kód" opište prosím číslo z následujícího obrázku
kontrolní kód

Kontrolní kód :

Copyright © 2000-2022 Sdružení Veleta, o.s., Developed by Robert Zaborowski, Pulzní magnetoterapie