Dnes je Úterý, 16. srpna 2022, svátek má Hana
Kontaktní E-mail  

reklama - Sdružení Veleta, o.s.Reklama
 Články   Legislativa   Pomůcky   Adresář služeb   Poradna   Periodika   Servis pro NNO   Diskuse   Ankety   Kontakty  


Vyhledávání

 
hledat v textech článků
pouze ve zvolené rubrice

 
Rubriky

Akce
Auto-moto
Bariéry
Bydlení
Finance
Internet
Inzerce
Jak na to
Legislativa
Literatura
Média
Názory
O nás
Politika
Pomůcky
Poradna
Příběhy nevidomých
Rozhovory
Servis pro NNO
Služby
Sport
Stalo se
Volný čas
Vzdělávání
Zajímavosti
Zaměstnávání
Zdraví
 
Nejčtenější články

 
Naposledy přidané

 
Info E-Mail

Máte-li zájem přijímat novinky našeho webu, zaregistrujte se.

 
   odhlásit

Počet odběratelů: 1644
 
Webinfo


 

05.04.2004, 07:36 - rubrika " Média "
Kraj nechystá v ústavu veřejnou popravu

Krajský úřad Středočeského kraje jako zřizovatel svatojanského ústavu sociální péče žalobu na Českou televizi v souvislosti s pořadem "Já, ošetřovatelka" nakonec podávat nebude. Potvrdil nám to včera středočeský radní Josef Vacek i hejtman Petr Bendl.

Svatý Jan - V pondělí rada Krajského úřadu Středočeského kraje projedná medializovaný případ péče o handicapované klienty v Ústavu sociální péče Svatý Jan. Záběry pořízené skrytou kamerou a komentář, který kritizuje jejich údajné ponižování, vyvolal lavinu reakcí. Ředitelka ústavu Marie Zámostná pracuje již několik týdnů pod obrovským psychickým tlakem. Střídají se tu redaktoři. Ředitelka má dojem, že některé k tomu motivuje pouze touha po senzaci, na které si chtějí smlsnout. A její protiargumenty a vysvětlení v podstatě ani slyšet nechtějí. Obává se, že veřejné mínění se přiklání na stranu skryté kamery.

Kraj nechce jít s televizí do sporu

Ředitelka Zámostná z pozice opatrovnice retardovaných chlapců, na jejichž nahá těla nabídla televize divákům pohled, nechtěla nechat tuto skutečnost bez odezvy. Kontaktovala známého příbramského právníka, jehož prostřednictvím připravovala na televizi žalobu na ochranu osobnosti. To dnes už neplatí."Kraj jako zřizovatel ústavu rozhodl, že do sporu s Českou televizí nepůjde. Šlo o zpravodajsky zpracovaný pořad, ve kterém lze těžko prokázat, že měl v úmyslu poškodit práva klientů," soudí krajský radní Josef Vacek, který má sociální péči ve svém resortu. Považoval by však za velmi nespravedlivé, kdyby měla padnout ředitelčina hlava. "Osobně k tomu nevidím důvod a budu její setrvání ve funkci podporovat," tvrdí Vacek. Považuje za naprosto neregulérní, že na ni byl uspořádán mediální hon. "Za jejího vedení zaznamenal sociální ústav vzestupnou tendenci," nenechává se ovlivnit jedinou reportáží. Ústav zná osobně a odmítá punc "Černého Petra", kterého Svatý Jan kvůli ní dostal.

Kontrola předložila několik doporučení

Radní Vacek uvedl, že kraj udělal ve Svatém Janu kontrolu. Její výsledky nijak nesignalizují selhání ředitelky Zámostné. Závěr prověrky obsahuje jen několik doporučení. Realizace by však většinou musela jít ruku v ruce s navýšením počtu zaměstnanců. Podle soudu krajské inspekce by totiž pracovník civilní služby neměl mít na starosti skupinu klientů sám. "Noční služba je podle rozpisu obsazena dvěma pracovníky. Proto doporučujeme rozdělení služby na každém oddělení zvlášť,"říká se v závěru revize. Další doporučení k vedení ústavu se týkají úpravy ohřevu vody nočním proudem, časového posunu podávání snídaní a zvážení, zda jsou nerezové misky na podávání jídla těžce postižených chlapců vhodné po estetické stránce.

Hejtman chce vyvolat veřejnou diskuzi

"Když už k této situaci došlo, musíme ji operativně řešit. S chladnou hlavou, bez vyvolávání zbytečných emocí,"zdůvodnil hejtman Bendl, že žaloba na ČT1 by nebyla nejšťastnějším řešením. Důležitým měřítkem na radě 22. března u něj při rozhodování budou konkrétní závěry z krajské kontroly. "Chci vyvolat širší diskusi o podmínkách péče v sociálních ústavech. Státu schází kvalitní legislativa, protože se v sociální péči opíráme o šestnáct let starý zákon. Ten je dneska přežitý. Ministerstvo práce a sociálních věcí má v tomto ohledu k občanovi dluh," potvrzuje Bendl, že v péči nejde o slabinu ústavu, ale celého systému. "Musíme dosáhnout toho, aby se zákon o sociálním zabezpečení dostal na evropskou úroveň a odpovídal změnám, které se ve společnosti udály,"dodal.

V ústavu bude Den otevřených dveří

Bendl potvrdil, že 8. dubna bude v Ústavu sociální péče ve Svatém Janu Den otevřených dveří. Veřejnost tak bude mít sama nejlepší příležitost seznámit se s úrovní péče pro handicapované i s nelehkou prací zaměstnanců. "Se zástupci ústavů sociální péče chci vyvolat 15. dubna otevřenou diskusi, na níž by ústavy zřizované krajem se zástupci neziskového sektoru hledaly společnou cestu, jak péči zkvalitnit," dodal Bendl.

Autor: MARIE BŘEŇOVÁ
Zdroj: Příbramský deník
Zpet ZpětTisk upravit pro tisk
 
Komentáře ke článku
Infoposel.cz nezodpovídá za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo smazat ty příspěvky, které budou obsahovat vulgární výrazy nebo poškozovat dobré jméno tohoto webu.
 
Žádné.
 
Jaký je Váš názor?

 
Do pole "kontrolní kód" opište prosím číslo z následujícího obrázku
kontrolní kód

Kontrolní kód :

Copyright © 2000-2022 Sdružení Veleta, o.s., Developed by Robert Zaborowski, Pulzní magnetoterapie