Dnes je Neděle, 1. října 2023, svátek má Jeroným
Kontaktní E-mail  

reklama - Sdružení Veleta, o.s.Reklama
 Články   Legislativa   Pomůcky   Adresář služeb   Poradna   Periodika   Servis pro NNO   Diskuse   Ankety   Kontakty  


Vyhledávání

 
hledat v textech článků
pouze ve zvolené rubrice

 
Rubriky

Akce
Auto-moto
Bariéry
Bydlení
Finance
Internet
Inzerce
Jak na to
Legislativa
Literatura
Média
Názory
O nás
Politika
Pomůcky
Poradna
Příběhy nevidomých
Rozhovory
Servis pro NNO
Služby
Sport
Stalo se
Volný čas
Vzdělávání
Zajímavosti
Zaměstnávání
Zdraví
 
Nejčtenější články

 
Naposledy přidané

 
Info E-Mail

Máte-li zájem přijímat novinky našeho webu, zaregistrujte se.

 
   odhlásit

Počet odběratelů: 4517
 
Webinfo


 

15.09.2006, 11:01 - rubrika " Internet "
České neziskovky se mohou registrovat na Portálu veřejné správy

Praha, 14. září 2006 : Již od zítřka (resp. dnes) se mohou české neziskové organizace registrovat v Evidenci nestátních neziskových organizací (NNO), která nově rozšířila Portál veřejné správy na adrese http://portal.gov.cz. Jedná se o vůbec první celostátní a státem garantovanou databázi neziskových organizací, která doplní stávající registry vedené v jednotlivých krajích a registry spravované ministerstvem vnitra (občanská sdružení), ministerstvem kultury (církevní organizace) a obchodními soudy (nadace, nadační fondy a obecně prospěšné organizace). Na rozdíl od jmenovaných registrů se budou neziskové organizace na Portálu veřejné správy registrovat z vlastní iniciativy a jejich evidence bude přístupná široké veřejnosti. Podle svých tvůrců bude proto Evidence NNO sloužit veřejnosti také jako důležitý nástroj k vyhledávání neziskových organizací a ověřovaní jejich činnosti a pomůže tak zvýšit důvěru lidí v neziskový sektor jako takový.

Evidence nestátních neziskových organizací je výsledkem společného pilotního projektu Ministerstva informatiky, Informačního centra neziskových organizací (ICN), Centra pro výzkum neziskového sektoru (CVNS). V Evidenci NNO najdou zájemci z řad veřejnosti vedle základních informací o konkrétní neziskové organizaci například její výroční zprávy či další relevantní dokumenty, které o sobě nezisková organizace zveřejní. Evidence NNO bude pravidelně dvakrát ročně aktualizována.

Podle ředitele ICN Marka Šedivého je zprovoznění Evidence NNO především důležitým krokem ke zvýšení informovanosti veřejnosti o neziskovém sektoru: „Doposud nejširší celostátní databázi neziskovek v České republice spravovalo naše Informační centrum neziskových organizací a zájem o informace z této databáze byl značný. Díky Evidenci NNO na Portálu veřejné správy však poprvé vznikne oficiální databáze, jejíž obsah bude garantovaný státní autoritou,“ říká Marek Šedivý a dodává: „Aby se naše stávající databáze nedublovala s novou Evidencí na Portálu veřejné správy, připravujeme v současnosti její postupnou přeměnu na katalog služeb, který bude opět sloužit především široké veřejnosti.“

Jak Marek Šedivý dále uvedl, je důležité, aby svou aktivitu projevily samotné neziskové organizace: „Evidence NNO na Portálu veřejné správy se začně plnit od nuly a množství registrovaných neziskovek bude záležet na jejich vlastní aktivitě. Všem neziskovým organizacím pochopitelně registraci v nové Evidence na Portálu veřejné správy doporučíme.“

„Evidence NNO, kterou jsme připravili ve spolupráci s ICN a Centrem pro výzkum neziskového sektoru, bude nejen první celostátní garantovanou databází neziskových organizací v ČR, ale bude především více než stávající registry směrována na veřejnost. Věříme,že tento krok navíc napomůže i budování zdravého vztahu státu a nevládních organizací, které právě v tomto projektu zveme do role partnera,“ komentuje přínosy Evidence NNO ekonomická náměstkyně Ministerstva informatiky Jana Vohralíková a doplňuje: „Vzhledem k tomu, že se budou evidovat samotné neziskové organizace, je velká pravděpodobnost, že v evidenci veřejnost najde z neziskových organizací právě ty nejaktivnější a dlouhodobě etablované.“

Pro více informací kontaktujte:

Ing. Marek Šedivý
ředitel ICN, o.p.s.
tel.: 603 154 999
e-mail: sedivy@icn.cz

nebo

Jana Vohralíková
ekonomická náměstkyně MI
tel.: 606 677 088
e-mail: jana.vohralikova@mic


Informační centrum neziskových organizací (ICN) je obecně prospěšná společnost, která podporuje rozvoj neziskových organizací a informuje veřejnost o jejich aktivitách. ICN patří do mezinárodní sítě informačních center Orpheus a prostřednictvím svých zaměstnanců je členem Rady vlády pro nestátní neziskové organizace, Rady vlády pro udržitelný rozvoj a České komise pro UNESCO. Do povědomí veřejnosti se ICN zapsalo každoroční informační kampaní 30 dní pro neziskový sektor, která letos proběhne v měsíci říjnu a jejím cílem je informovat o úloze a významu neziskových organizací. ICN dále pořádá kurzy a semináře pro neziskové organizace, nabízí informační služby (databáze, knihovnu), poskytuje odborné konzultace a nabízí poradenství v oblasti dárcovství a sponzoringu.

ICN spravuje také jednu z nejrozsáhlejších databází pracovních nabídek v oblasti neziskového sektoru. Burzu práce lze najít na webových stránkách ICN www.neziskovky.cz.

Ministerstvo informatiky ČR je ústředním orgánem státní správy pro informační a komunikační technologie, telekomunikace a poštovní služby. Ministerstvo informatiky je koordinátorem rozvoje elektronické veřejné správy, e-Governmentu v České republice. K dalším prioritám Ministerstva informatiky patří rovná soutěž na telekomunikačním trhu, rozvoj elektronického obchodu a podpora počítačové gramotnosti v České republice.

Centrum pro výzkum neziskového sektoru je společné výzkumné a analytické pracoviště Ekonomicko-správní fakulty Masarykovy university v Brně a Brněnského institutu rozvoje občanské společnosti TRIALOG.

Posláním CVNS je trvalé a systematické zkoumání ekonomiky neziskových organizací v České republice a iniciování veřejné a odborné diskuse o společenském a hospodářském významu občanské společnosti.


Zdroj: Tisková zpráva ICN
Zpet ZpětTisk upravit pro tisk
 
Komentáře ke článku
Infoposel.cz nezodpovídá za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo smazat ty příspěvky, které budou obsahovat vulgární výrazy nebo poškozovat dobré jméno tohoto webu.
 
Žádné.
 
Jaký je Váš názor?

 
Do pole "kontrolní kód" opište prosím číslo z následujícího obrázku
kontrolní kód

Kontrolní kód :

Copyright © 2000-2023 Sdružení Veleta, o.s., Developed by Robert Zaborowski, Pulzní magnetoterapie