Dnes je Středa, 6. prosince 2023, svátek má Jitka
Kontaktní E-mail  

reklama - Sdružení Veleta, o.s.Reklama
 Články   Legislativa   Pomůcky   Adresář služeb   Poradna   Periodika   Servis pro NNO   Diskuse   Ankety   Kontakty  


Vyhledávání

 
hledat v textech článků
pouze ve zvolené rubrice

 
Rubriky

Akce
Auto-moto
Bariéry
Bydlení
Finance
Internet
Inzerce
Jak na to
Legislativa
Literatura
Média
Názory
O nás
Politika
Standardy sociální péč...
Pomůcky
Poradna
Příběhy nevidomých
Rozhovory
Servis pro NNO
Služby
Sport
Stalo se
Volný čas
Vzdělávání
Zajímavosti
Zaměstnávání
Zdraví
 
Nejčtenější články

 
Naposledy přidané

 
Info E-Mail

Máte-li zájem přijímat novinky našeho webu, zaregistrujte se.

 
   odhlásit

Počet odběratelů: 5095
 
Webinfo


 

24.11.2015, 00:44 - rubrika " Politika "
Vláda zvýší příspěvek pro handicapované o 10 procent

Vládní koalice se definitivně shodla na zvýšení příspěvku na péči pro víc než 330 tisíc zdravotně a mentálně postižených. Částka se ve dvou krocích zvedne dohromady o desetinu. Nejprve v červenci příštího roku o pět procent, v lednu 2017 o dalších pět. Růst příspěvku pro handicapované podporuje i opozice.

Ať už Tomáš Lanc vyrazí kamkoliv, málokdy bývá sám. Vždycky totiž může narazit na nečekanou překážku. Na pomoc druhých se musí kvůli dětské mozkové obrně spoléhat odjakživa.

"Osobní asistent nebo asistent sociální péče, jak se teď říká, jsou moje ruce a nohy," vysvětluje Lanc.

Od státu pobírá příspěvek na péči osm tisíc měsíčně. Podle něj z této částky základní životní potřeby uhradit nelze.

"Kdybych neměl zázemí v podobě rodičů, sestry a kamarádů, tak mi to nestačí," konstatuje.

Nepotřebuje totiž pouze doprovod, ale také asistenci v domácnosti nebo při osobní hygieně. Po valorizaci by si takové pomoci mohl dovolit o 5 až 10 hodin měsíčně víc. Koalice se chystá zvýšit příspěvek na péči o postižené ve dvou krocích celkem o deset procent. Lidé s lehkou závislostí by si podle návrhu polepšili celkem o 80 korun měsíčně, Tomáš Lanc by dostal navíc 800 korun měsíčně a ti úplně závislí na svých blízkých nebo na asistentech pak dvanáct stovek.

"Já to vnímám jako dohodnutou věc, paní ministryně Marksová předloží návrh na změnu příspěvku na péči," říká premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). "V tomto směru jsme měli stejný názor s panem premiérem, chtěli jsme navyšovat postupně dvakrát o pět procent," potvrzuje jeho slova ministr financí Andrej Babiš (ANO).

Zástupci handicapovaných by ale chtěli, aby příspěvek na péči vzrostl rychleji. Žádají, aby ho politici zvýšili rovnou o deset procent.

"Nemůžeme si dovolit nějaké paběrkování. Je potřeba udělat velké gesto, že opravdu tito lidé potřebují pomoci," soudí předseda Národní rady osob se zdravotním postižením Václav Krása.

Zvýšení dávek pro postižené vyjde příští rok vládu na půl miliardy korun. Rozpočet sice zatím s těmito penězi nepočítá, to ale při projednávání chtějí změnit koaliční lidovci.

"Když se v kapitole ministerstva práce a sociálních věcí našly prostředky na důchody, tak se jistě najdou i pro zdravotně handicapované," ubezpečuje místopředseda KDU-ČSL Jan Bartošek.
Proti není ani opozice.

"Myslíme si, že zejména u příspěvku na třetí a čtvrtý stupeň bychom mohli peníze navýšit," říká předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura. "Jestliže sociální dávka není už od roku 2007 valorizovaná, tak je vidět, že její reálná hodnota klesá. Takže my toto samozřejmě podpoříme," dodává Miroslav Opálka (KSČM).

Sobotkova vláda bude jednat o zvýšení příspěvku na péči pro zdravotně a mentálně handicapované v prosinci. Poslanci ho budou definitivně schvalovat na jaře.


Zdroj: čt24.cz
Zpet ZpětTisk upravit pro tisk
 
Komentáře ke článku
Infoposel.cz nezodpovídá za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo smazat ty příspěvky, které budou obsahovat vulgární výrazy nebo poškozovat dobré jméno tohoto webu.
 
Žádné.
 
Jaký je Váš názor?

 
Do pole "kontrolní kód" opište prosím číslo z následujícího obrázku
kontrolní kód

Kontrolní kód :

Copyright © 2000-2023 Sdružení Veleta, o.s., Developed by Robert Zaborowski, Pulzní magnetoterapie