Dnes je Pondělí, 5. prosince 2022, svátek má Barbora
Kontaktní E-mail  

reklama - Sdružení Veleta, o.s.Reklama
 Články   Legislativa   Pomůcky   Adresář služeb   Poradna   Periodika   Servis pro NNO   Diskuse   Ankety   Kontakty  


Vyhledávání

 
hledat v textech článků
pouze ve zvolené rubrice

 
Rubriky

Akce
Auto-moto
Bariéry
Bydlení
Finance
Internet
Inzerce
Jak na to
Legislativa
Literatura
Média
Názory
O nás
Politika
Pomůcky
Poradna
Příběhy nevidomých
Rozhovory
Servis pro NNO
Služby
Sport
Stalo se
Volný čas
Vzdělávání
Zajímavosti
Zaměstnávání
Zdraví
 
Nejčtenější články

 
Naposledy přidané

 
Info E-Mail

Máte-li zájem přijímat novinky našeho webu, zaregistrujte se.

 
   odhlásit

Počet odběratelů: 2015
 
Webinfo


 

22.05.2009, 09:21 - rubrika " Vzdělávání "
Vozíčkáři - univerzity nám vycházejí vstříc

Vedení brněnských vysokých škol stále více myslí na své hendikepované studenty. Stále totiž roste počet poslucháren, kam se mohou dostat i lidé na invalidním vozíku. Mendelova zemědělská a lesnická univerzita staví stále nové bezbariérové posluchárny. Ta nejnovější vznikne v budově E a ponese jméno profesora Vladimíra Jůvy. 'Všechny budovy u nás mají bezbariérový přístup. Ve starších domech jsou plošiny a výtahy. Nové budovy se už všechny projektovaly jako bezbariérové,'. Nová posluchárna je navržena jak pro hendikepované studenty, tak i pro učitele. Zatím však na univerzitě žádní vozíčkáři nevyučují.

Na vozíčkáře jsou připraveny všechny fakulty Masarykovy univerzity. Na Filozofické fakultě vozíčkáři nemohou jezdit všude, budova C je bezproblémová, do déčka se dostanu s obtížemi pokud nahlásí svůj zájem o předmět dopředu, snaží se fakulta výuku přemístit třeba do přízemí. Snaha o bezbariérovost však někdy naráží na památkovou ochranu. Už i některé pokoje na kolejích a vchody do menz jsou přizpůsobeny nepohyblivým lidem. 'Díky takovým opatřením u nás studuje několik lidí s tělesným postižením. Na některých fakultách jsou to dvě procenta.

Na vozíčkáře je připraveno i Vysoké učení technické. 'Plošiny a výtahy máme skoro ve všech fakultách,'. Jedinou výjimkou je Fakulta výtvarných umění. 'Tam připravujeme rekonstrukci, ve které už s bezbariérovými přístupy počítáme.' I Veterinární a farmaceutická univerzita či Janáčkova akademie múzických umění mají bezbariérové prostory. 'Není to všude, ale možnosti pro vozíčkáře postupně rozšiřujeme,' řekl rektor Janáčkovy akademie múzických umění Václav Cejpek.

Autor: TEREZA BARTOŠÍKOVÁ
Zdroj: Brněnský deník
Zpet ZpětTisk upravit pro tisk
 
Komentáře ke článku
Infoposel.cz nezodpovídá za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo smazat ty příspěvky, které budou obsahovat vulgární výrazy nebo poškozovat dobré jméno tohoto webu.
 
Žádné.
 
Jaký je Váš názor?

 
Do pole "kontrolní kód" opište prosím číslo z následujícího obrázku
kontrolní kód

Kontrolní kód :

Copyright © 2000-2022 Sdružení Veleta, o.s., Developed by Robert Zaborowski, Pulzní magnetoterapie