Dnes je Pondělí, 11. prosince 2023, svátek má Julie
Kontaktní E-mail  

reklama - Sdružení Veleta, o.s.Reklama
 Články   Legislativa   Pomůcky   Adresář služeb   Poradna   Periodika   Servis pro NNO   Diskuse   Ankety   Kontakty  


Vyhledávání

 
hledat v textech článků
pouze ve zvolené rubrice

 
Rubriky

Akce
Auto-moto
Bariéry
Bydlení
Finance
Internet
Inzerce
Jak na to
Legislativa
Literatura
Média
Názory
O nás
Politika
Pomůcky
Poradna
Příběhy nevidomých
Rozhovory
Servis pro NNO
Služby
Sport
Stalo se
Volný čas
Vzdělávání
Zajímavosti
Zaměstnávání
Zdraví
 
Nejčtenější články

 
Naposledy přidané

 
Info E-Mail

Máte-li zájem přijímat novinky našeho webu, zaregistrujte se.

 
   odhlásit

Počet odběratelů: 5125
 
Webinfo


 

10.01.2011, 07:14 - rubrika " Bariéry "
Příbalové informace přečtou už i nevidomí

Od 1. ledna tohoto roku mají společnosti, které dodávají na náš trh léčivé přípravky, podle zákona o léčivech povinnost zpřístupnit obsah příbalových informací těchto produktů ve formátu pro nevidomé a slabozraké. Občanské sdružení Eye?T.cz za tímto účelem provozuje na adrese www.pribaloveinfo.cz webový portál, na němž jsou zrakově postiženým k dispozici příbalové informace spolupracujících farmaceutických firem v slepecky čitelném formátu.

"Na našem portále si můžete konkrétní lék jednoduše vyhledat a poté zobrazit v několika velikostech písma, a to i inverzně, tedy jako negativ filmu do fotoaparátu," říká Petr Oberreiter, nevidomý programátor a otec celého portálu, a dodává: "Pro nevidomé je text příbalové informace upraven tak, aby si jej mohli bezproblémově přečíst pomocí svých speciálních digitálních pomůcek."

Počet léčivých přípravků na portále je průběžně doplňován. Eye?T.cz navíc nabízí, že pokud zrakově postižený hledaný lék nenajde, stačí jim zaslat jeho přesný název a oni se už na danou farmaceutickou firmu obrátí.

"Samozřejmě, že myslíme i na ty zrakově postižené, kteří s počítačem takzvaně ‚nekamarádí'", říká Marek Sikora, předseda Eye?T.cz. "Na vyžádání jim konkrétní příbalový leták zašleme ve zvětšeném černotisku nebo v audioformátu na CD nosiči, příp. na magnetofonové kazetě, což ocení zejména ti dříve narození. A to vše zdarma."

Když se člověk porozhlédne po internetu, zjistí, že příbalových letáků je na něm docela dost. Není tím tak zákon o léčivech naplněn? "Ano, máte pravdu," potvrzuje Marek Sikora a dodává: "Příbalový leták najdete na internetu k téměř jakémukoliv léku. Některé farmaceutické firmy tak po svém řeší znění zákona o léčivech, kdy na svých stránkách poskytují příbalové informace vlastních produktů. Ale ruku na srdce - těch opravdu ‚slepecky přívětivých' a čitelných letáků je na internetu jako šafránu. A to už vůbec nemluvím o těch zrakově postižených, kteří s počítačem nepracují…"

Autor: o.s. Eye-T.cz
Zdroj: Tisková zpráva o.s. Eye-T.cz
Zpet ZpětTisk upravit pro tisk
 
Komentáře ke článku
Infoposel.cz nezodpovídá za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo smazat ty příspěvky, které budou obsahovat vulgární výrazy nebo poškozovat dobré jméno tohoto webu.
 
Žádné.
 
Jaký je Váš názor?

 
Do pole "kontrolní kód" opište prosím číslo z následujícího obrázku
kontrolní kód

Kontrolní kód :

Copyright © 2000-2023 Sdružení Veleta, o.s., Developed by Robert Zaborowski, Pulzní magnetoterapie