Dnes je Pátek, 2. června 2023, svátek má Laura
Kontaktní E-mail  

reklama - Sdružení Veleta, o.s.Reklama
 Články   Legislativa   Pomůcky   Adresář služeb   Poradna   Periodika   Servis pro NNO   Diskuse   Ankety   Kontakty  


Vyhledávání

 
hledat v textech článků
pouze ve zvolené rubrice

 
Rubriky

Akce
Auto-moto
Bariéry
Bydlení
Finance
Internet
Inzerce
Jak na to
Legislativa
Literatura
Média
Názory
O nás
Politika
Pomůcky
Poradna
Příběhy nevidomých
Rozhovory
Servis pro NNO
Služby
Sport
Stalo se
Volný čas
Vzdělávání
Zajímavosti
Zaměstnávání
Zdraví
 
Nejčtenější články

 
Naposledy přidané

 
Info E-Mail

Máte-li zájem přijímat novinky našeho webu, zaregistrujte se.

 
   odhlásit

Počet odběratelů: 3480
 
Webinfo


 

28.05.2008, 07:58 - rubrika " Bariéry "
Ve středních Čechách má být instalována tisícovka eurozámků

Praha - Ve středních Čechách by do poloviny příštího roku měla být namontováno v sociálních zařízeních zhruba tisíc tzv. eurozámků, které mohou speciálním klíčem otevírat pouze zdravotně postižení. Tyto klíče mají být rozdány mezi 25 000 uživatelů. Počítá s tím projekt, který společně chystají Středočeský kraj a Národní rada osob se zdravotním postižením, řekl dnes ČTK její předseda Václav Krása.

Speciálními zámky budou osazeny zejména toalety v knihovnách, divadlech, na nádražích, v nemocnicích či na benzinových pumpách. Cílem je, aby handicapovaní mohli volně využívat sociální zařízení, která by byla zároveň účelně chráněna před vandaly. Ve středních Čechách nyní postiženým slouží zhruba čtyři desítky eurozámků, přičemž klíče od nich má asi stovka lidí. To je ale podle Krásy málo. Proto se rada společně s hejtmanstvím podílí na projektech Euroklíč Střední Čechy města a Euroklíč Střední Čechy venkov, jejichž cílem je eurozámky rozšířit do dalších míst v regionu.

První projekt se zaměří na obce s rozšířenou působností, druhý na oblasti s menším počtem obyvatel. Náklady na projekty by měly být hrazeny převážně z evropských peněz. "Požádali jsme pro oba projekty dohromady o 16 milionů korun s tím, že kraj nám přislíbil spolufinancování ve výši 7,5 procenta. To znamená, že bychom náklady pokryli jak z regionálního operačního programu, tak z krajských peněz," vysvětlil Krása. Zapojení hejtmanství do projektů schválili minulý týden krajští radní.

"Dalším rozšířením eurozámků chceme zjednodušit život lidem s pohybovým postižením. Těší nás příznivé ohlasy lidí, kteří už euroklíče mají a používají," uvedl hejtman Petr Bendl. V minulých letech byly eurozámky instalovány v krajských příspěvkových organizacích a také v budově krajského úřadu v pražské Zborovské ulici. Toalety s eurozámkem může odemknout pouze vlastník univerzálního klíče. "Má jistotu, že to zařízení bude volné, že nebude zdevastované, že z něho nebude skladiště nebo bude znečištěné," uvedl Krása.

Eurozámky by podle něj měly být instalovány zejména na místch, kde není obsluhující personál. V Evropě je nyní registrováno zhruba 100 000 eurozámků, v České republice jsou to podle Krásy zatím jen desítky. Národní rada, jež projekt euroklíčů koordinuje, jedná o jejich zavedení s mnoha institucemi, obchodními řetězci či například hotely. Zařízení stojí kolem 6000 korun, distribucí euroklíčů je pověřen Svaz tělesně postižených, který je členskou organizací Národní rady osob se zdravotním postižením.

Zdroj: denik.obce.cz - Deník veřejné správy
Zpet ZpětTisk upravit pro tisk
 
Komentáře ke článku
Infoposel.cz nezodpovídá za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo smazat ty příspěvky, které budou obsahovat vulgární výrazy nebo poškozovat dobré jméno tohoto webu.
 
* 21.06.2008, 20:46 - marie :
proč sem nikdo nepíše, to nemáte žádné starosti a všem se Vám tedy líbí to, že my nejubožejší platíme 30ti koruny nejen u lékaře ale i v lékárnách a nechápu proč musíme platit v lékárnách dle zákona - soukromým lékárníkům "tuzéra" v podobě té třicetikoruny - je to nemravné , stát zákonem nutí ty nejchudší aby platili v soukromým podnikatelům, kromě drahých léků, ještě 30 - kč tuzéra
 
Jaký je Váš názor?

 
Do pole "kontrolní kód" opište prosím číslo z následujícího obrázku
kontrolní kód

Kontrolní kód :

Copyright © 2000-2023 Sdružení Veleta, o.s., Developed by Robert Zaborowski, Pulzní magnetoterapie