Dnes je Pátek, 7. května 2021, svátek má Radoslav
Kontaktní E-mail  

reklama - Sdružení Veleta, o.s.Reklama
 Články   Legislativa   Pomůcky   Adresář služeb   Poradna   Periodika   Servis pro NNO   Diskuse   Ankety   Kontakty  


Vyhledávání

 
hledat v textech článků

 
Rubriky

Akce
Auto-moto
Bariéry
Bydlení
Finance
Internet
Inzerce
Jak na to
Legislativa
Literatura
Média
Názory
O nás
Politika
Pomůcky
Poradna
Příběhy nevidomých
Rozhovory
Servis pro NNO
Služby
Sport
Stalo se
Volný čas
Vzdělávání
Zajímavosti
Zaměstnávání
Zdraví
 
Nejčtenější články

 
Naposledy přidané

 
Info E-Mail

Máte-li zájem přijímat novinky našeho webu, zaregistrujte se.

 
   odhlásit

Počet odběratelů: 1219
 
Webinfo


 

28.06.2005, 07:21 - rubrika " Služby > Organizace "
Děti se těšily na dům. Možná o něj přijdou

Jedličkův ústav v Liberci má obavy, že děti z dětského domova nakonec nebudou moci bydlet v právě dostavovaném domě rodinného typu za 7 milionů korun. Ústav si na dům postaveném na vlastním pozemku naspořil ze svých rozpočtových peněz a chráněné bydlení měly původně využívat pouze ústavní děti.

Na dva nové byty čeká zbylých 14 dětí celoročního pobytu, které dosud žijí na "nemocničním" ústavním patře staré budovy. O stavbu chráněného bydlení se zasadil exředitel ústavu. "Prostředky jsme šetřili tři roky. Smyslem je přestěhovat děti do normálního bydlení, tak, jako žije každý z nás, v ústavním prostředí jim jen přidáváme nejtěžší, a sice sociální handicap. Kromě toho, za ušetřené peníze mohly mít děti například vířivou vanu nebo bazén," zdůraznil bývalý ředitel Pavel Eliáš. Podle něj se na nově stavěný dům těšily i samotné děti z dětského domova. "Tak jako moje děti, tak ani děti krajských úředníků na nemocničním ústavním patře nežijí," dodal Pavel Eliáš.

Jedličkův ústav má v současné době jen dočasné vedení, nová ředitelka nastoupí teprve od července. Přejde z Ústavu sociální péče v Nové Vsi u Chrastavy. A právě o přestěhování dospělých těžce mentálně postižených mužů a žen k dětem do Jedličkárny se v ústavních kuloárech hovoří. "Všechny ústavy sociální péče v kraji zpracovaly rozvojové plány. Ty by měly posloužit ke zkvalitnění života lidí v ústavech. V současné době hledáme varianty pro naše klienty. Nic ale není rozhodnuto," komentovala současná ředitelka novoveského ústavu Hana Peldová. Budova tamního ústavu je podle mínění mnohých velký omyl. Byť vyrostla v roce 1994 především z iniciativy současného krajského sociálního metodika. "Faktem je, že ústav možná vyhovoval před jedenácti lety. Samozřejmě si přeji, aby naši uživatelé měli kvalitnější bydlení," doplnila Hana Peldová.

Zaměstnanci Jedličkova ústavu stále doufají, že se do chráněného bydlení nakonec nastěhují děti z dětského domova Jedličkova ústavu, pro které je stavěn. "Že bude dům sloužit našim dětem, jsme donedávna pokládali za jasnou věc, teď ale nevíme, na čem jsme. Vím, že kraj potřebuje vyřešit situaci v Nové Vsi, nevím ale, proč by se tak mělo dít na úkor jiného zařízení. Neumím si představit, jak by fungovalo, kdyby naše děti přicházely do styku s těžce postiženými z Nové Vsi. Dospělí, těžce mentálně postižení jsou jiným typem klientů. Místo zmenšování zařízení by se zvětšovalo "ghetto" pro různě postižené děti a dospělé. Je to jen těžko pochopitelný krok sociálních úředníků," uvedla zaměstnankyně Jedličkova ústavu, která si nepřála zveřejnit jméno.

Autor: ADAM PLUHAŘ
Zdroj: Liberecký den
Zpet ZpětTisk upravit pro tisk
 
Komentáře ke článku
Infoposel.cz nezodpovídá za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo smazat ty příspěvky, které budou obsahovat vulgární výrazy nebo poškozovat dobré jméno tohoto webu.
 
Žádné.
 
Jaký je Váš názor?

 
Do pole "kontrolní kód" opište prosím číslo z následujícího obrázku
kontrolní kód

Kontrolní kód :

Copyright © 2000-2021 Sdružení Veleta, o.s., Developed by Robert Zaborowski, Pulzní magnetoterapie