Dnes je Středa, 6. prosince 2023, svátek má Jitka
Kontaktní E-mail  

reklama - Sdružení Veleta, o.s.Reklama
 Články   Legislativa   Pomůcky   Adresář služeb   Poradna   Periodika   Servis pro NNO   Diskuse   Ankety   Kontakty  


Vyhledávání

 
hledat v textech článků

 
Rubriky

Akce
Auto-moto
Bariéry
Bydlení
Finance
Internet
Inzerce
Jak na to
Legislativa
Literatura
Média
Názory
O nás
Politika
Pomůcky
Poradna
Příběhy nevidomých
Rozhovory
Servis pro NNO
Služby
Sport
Stalo se
Volný čas
Vzdělávání
Zajímavosti
Zaměstnávání
Zdraví
 
Nejčtenější články

 
Naposledy přidané

 
Info E-Mail

Máte-li zájem přijímat novinky našeho webu, zaregistrujte se.

 
   odhlásit

Počet odběratelů: 5095
 
Webinfo


 

06.08.2004, 07:24 - rubrika " O nás "
Národní zpráva o rodině

Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) proto vypracovalo Národní zprávu o rodině (zkrácená verze zde), jejímž cílem je popsat současnou situaci života rodin v České republice včetně stavu legislativních a institucionálních nástrojů pro podporu rodiny ve veřejné sféře. Dokument analyzuje stávající situaci v oblasti rodinné politiky a zkoumá stav jak na úrovni státní správy, tak i samosprávy.

Tomuto záměru odpovídá také jeho struktura. Úvodní část se věnuje problematice vztahu rodiny a společnosti, potažmo státu, včetně dosavadního vývoje politiky vůči rodinám v České republice. Druhá kapitola se zabývá sociodemografickou problematikou současného rodinného života, populačním vývojem, stávajícími formami života v rodině a sociálně-ekonomickou situací rodin. Následující část Národní zprávy o rodině popisuje jednotlivé legislativní a institucionální nástroje rodinné politiky.

Účelem Národní zprávy je nejen detailně popsat současnou situaci, ale také ji analyzovat z hlediska potřeb rodin a vystihnout deficity v jednotlivých oblastech politiky státu, které neberou dostatečný zřetel na potřeby a zájmy rodin.

Demografický vývoj v ČR není v posledních letech příznivý. Česká populace stárne, klesá počet sňatků i nově narozených dětí. Tyto skutečnosti mohou v budoucnu přinést problémy sociálnímu systému, ale mohou mít také vážné důsledky pro rozvoj společnosti a státu.

K tomu, aby mladí lidé měli větší zájem zakládat rodiny je potřeba velké podpory ze strany státu a především všeobecný společenský respekt k životu rodiny.

Současný stav podpory rodiny se soustřeďuje zejména na tradiční nástroje ve finanční sféře - formou sociálních dávek a daňových zvýhodnění. Velké mezery z pohledu mladých rodin jsou především v bytové politice. Hledají se také opatření, která by lidem umožnila lépe skloubit profesní a rodičovskou roli, aniž by došlo k omezení rozsahu domácí péče o děti do 3 let věku. Nepříznivá situace je i na úrovni krajů a obcí.

Národní zpráva o rodině neobsahuje konkrétní návrhy na řešení jednotlivých problémů. Vymezuje však v rámci jednotlivých kapitol okruhy témat pro budoucí koncepci státní rodinné politiky, která by měla být hotová do roku 2005. Na ni naváže Národní program pro podporu rodin s dětmi.

V současné době je dokument ve vnějším připomínkovém řízení. Vláda by ho měla dostat k projednání na podzim.

Zkrácenou verzi dokumentu naleznete zde.

Autor: Bc. Beránková Kateřina, tisk.mluv. MPSV
Zdroj: Noviny MPSV
Zpet ZpětTisk upravit pro tisk
 
Komentáře ke článku
Infoposel.cz nezodpovídá za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo smazat ty příspěvky, které budou obsahovat vulgární výrazy nebo poškozovat dobré jméno tohoto webu.
 
* 17.04.2005, 19:53 - Čtenář :
níc
* 13.05.2008, 09:36 - Čtenář :
v celku to pravda je, ale k ničemu
 
Jaký je Váš názor?

 
Do pole "kontrolní kód" opište prosím číslo z následujícího obrázku
kontrolní kód

Kontrolní kód :

Copyright © 2000-2023 Sdružení Veleta, o.s., Developed by Robert Zaborowski, Pulzní magnetoterapie