http://www.infoposel.cz --- tisk článku --- 30.11.2006, 09:29 --- rubrika " Názory "

Ústavy sociální péče neočekávají úbytek klientů

V domovech důchodců a ústavech sociální péče na Vysočině neočekávají od ledna, kdy vstoupí v platnost nový zákon o sociálních službách, hromadný úbytek klientů. U pečovatelských služeb by prý ale mohl nastat mírný pokles ošetřovatelských výkonů.

Lidé, kteří jsou kvůli zdravotními stavu odkázáni na pomoc druhých, si budou moci od ledna požádat o příspěvek na péči a nakoupit si služby podle svého výběru. Kritikové více než deset let připravovaného zákona se obávají, že příbuzní si vezmou klienty domů kvůli penězům a budou se o ně špatně starat. Tomu by však měla zabránit přísná pravidla přidělování příspěvků a síť kontrol.

Příspěvek na péči se pohybuje podle stupně závislosti od dvou do jedenácti tisíc korun měsíčně. Podle radního kraje Vysočina Jiřího Vondráčka je nový zákon "vyšlápnutím správným směrem." V praxi se pak musejí vychytat jeho chyby.

Kraj Vysočina by na zajištění služeb ve vlastních zařízeních i v zařízení neziskových organizací či obcí potřeboval minimálně 417 milionů korun. Přislíbeno má ale zatím jen 40 procent této částky. Jednat o penězích bude na ministerstvu práce.

Ředitelé ústavů sociální péče neočekávají, že si mentálně a zdravotně postižené klienty budou brát příbuzní domů kvůli penězům. Většinou totiž mají staré rodiče, kteří se o ně již nedokážou postarat. Ředitelům ale chybějí prováděcí předpisy a jasno o vícezdrojovém systému financování. Dotaženy nejsou třeba smlouvy se zdravotními pojišťovnami.

"Kdo si chce nechat babičku či dědečka doma a starat se o ně, nikdy je do ústavu nedal a nějak to zvládá. Dělají to z lásky, a ne kvůli penězům," řekla vedoucí domácí péče jihlavské charity Jarmila Křížová.

Pochybuje o tom, že by si zdravotně či mentálně handicapovaného příbuzného vzal domů někdo jenom kvůli penězům. Vyžaduje to náročnou péči.

S tím souhlasí i ředitelé domovů důchodců. Někteří klienti vyžadují péči 24 hodin denně, což jim rodina může stěží poskytnout. "Takoví lidé do ústavů patří, ale příbuzní by za nimi měli často chodit. Potřebují speciální zázemí a odbornou obsluhu," uvedl Václav Jaroš, ředitel domova důchodců v Onšově.

Autor: (ČTK)
Zdroj: Mladá fronta DNES


Infoposel.cz - informační systém pro zdravotně postižené
Copyright © 2000-2024 Veleta, o.s.