http://www.infoposel.cz --- tisk článku --- 24.08.2006, 09:02 --- rubrika " Zdraví "

Limity na léky působí nemocným problémy

Ministr David Rath by nebránil zvýšení zdravotního pojištění.

PRAHA - Více než třetina pacientů musela letos v prvním pololetí zaplatit za svůj lék více a každému devátému odmítl lékař jeho obvyklý lék napsat. Řekl předseda Národní rady zdravotně postižených Václav Krása. Šetření agentury Dema podle něj potvrdilo obavy, že úhradová vyhláška s limity na léky postihne zejména lidi nejvíce nemocné. I když její platnost v pololetí skončila, pojišťovny podle Krásy v limitování léků pokračují.

Podle ministra zdravotnictví Davida Ratha (ČSSD) pojišťovny ani jinou možnost nemají, pokud se nechtějí propadnout do dluhů. "Ono to pokračovat musí, protože pojišťovny mají na výběr buď držet finanční disciplínu a hospodařit vyrovnaně, nebo ji nedržet a propadnout se do dluhů," řekl Rath.

Krása vysvětlil, že před omezeními, která zavedl Rath, mohl praktický lékař napsat svému pacientovi léčbu, o níž soudil, že je pro něj nejlepší. Pokud byla výrazně drahá, bylo na revizním lékaři, aby zvážil, zda ji pacient potřebuje. Hlídal také, aby pojišťovna nepřekročila rozpočet na léky. Rathova vyhláška to podle Krásy změnila tak, že limit peněz si museli hlídat lékaři sami. Praktici i specialisté se obávali, že překročí limit, a tak odmítali psát pacientům drahé léky. Nemocní to řešili tak, že po čase zkusili požádat o lék znovu, přešli k jinému lékaři nebo si lék opatřili v nemocnici. "Budeme usilovat o to, aby se vrátil původní systém," řekl Krása.

Vyhláška pro druhé pololetí nevyšla, a tak pojišťovny nemusejí dávat na léky žádný limit a mohou se dohodnout s lékaři, kolik předepíšou. "Chápu, že je nepříjemná situace uvažovat, který lék a jakou pomůcku za jakou cenu napsat tak, aby nebyl poškozen pacient, na druhou stranu Česko může vydat jen tolik, kolik peněz dají daňoví poplatníci do zdravotnictví," uvedl ministr. Dodal, že sám za sebe se nebrání tomu, aby se v ČR zvýšilo zdravotní pojištění, pak by pacienti mohli dostat více péče.

"Třetina lidí odešla od lékaře s receptem na lék s vyšším doplatkem, 11 procent praktiků odmítlo napsat obvyklý lék," uvedl další poznatky z šetření programový ředitel České společnosti podpory zdraví Zdeněk Kučera. Vyhláška podle něj způsobila problémy 33 procentům pacientů. Finanční problémy mělo 44 procent seniorů. V léčebnách dlouhodobě nemocných a ošetřovatelských ústavech nedostalo kvůli limitům 24 procent pacientů potřebné zdravotnické prostředky, konkrétně pleny. "Podle průzkumu se polovina lidí obává, že pokud současný stav potrvá, budou muset přejít na méně účinné léky, a celých 81 procent se bojí, že si svůj lék budou v plné výši hradit," dodal Kučera.

Autor: nek, čtk
Zdroj: Haló noviny


Infoposel.cz - informační systém pro zdravotně postižené
Copyright © 2000-2024 Veleta, o.s.