http://www.infoposel.cz --- tisk článku --- 29.06.2005, 07:14 --- rubrika " Poradna "

Musí mít zaměstnavatel k výpovědi z pracovního poměru souhlas ÚP?

Zaměstnavatel bude rušit místo, které zastává zdravotně postižený zaměstnanec, který se tak stane nadbytečným. Musí mít zaměstnavatel k výpovědi z pracovního poměru souhlas úřadu práce a je tento zaměstnanec ještě nějak chráněn?

Novela ZP s účinností od 1. 3. 2004 zrušila povinnost zaměstnavatelů, aby si vyžádali při výpovědi z pracovního poměru osobám se změněnou pracovní schopností z důvodu nadbytečnosti souhlas úřadu práce. Tato povinnost byla jako diskriminační zrušena. Zaměstnavatelům však přesto zůstalo několik povinností, které musí k možnému skončení pracovního poměru výpovědí splnit.

Jestliže zaměstnavatel dal zaměstnanci výpověď pro některý z důvodů uvedených v § 46 odst. 1 písm. a) až d) ZP, např. důvody organizační a zdravotní, je povinen zaměstnanci pomáhat při získání nového vhodného zaměstnání, a to ve spolupráci s příslušným úřadem práce. Tuto povinnost však zaměstnavatel nemá, jestliže zaměstnanec nebyl ochoten přejít na jinou vhodnou práci, kterou mu zaměstnavatel nabídl před tím, než mu doručil výpověď, nebo jestliže zaměstnanec odmítl bez vážných důvodů nové vhodné zaměstnání. O splnění této tzv. nabídkové povinnosti by měl mít zaměstnavatel doklady pro možný soudní spor, neboť splnění této povinnosti prokazuje on.

Autor: JUDr. Ladislav Jouza
Zdroj: Rovnost - Brněnský deník


Infoposel.cz - informační systém pro zdravotně postižené
Copyright © 2000-2024 Veleta, o.s.