http://www.infoposel.cz --- tisk článku --- 23.02.2005, 07:27 --- rubrika " Poradna "

Závěť musí být vždy sepsaná v souladu s platným zákonem

Jakým způsobem lze sepsat závěť, aby ji nikdo nemohl zpochybnit?

Platnou závěť lze pořídit pouze některým ze čtyř zákonem stanovených způsobů. V prvním případě musí být celá napsaná vlastnoručně a podepsaná, jinak by byla neplatná. Není u toho potřeba svědků, advokáta nebo notáře.

Pokud občan nemůže nebo nechce závěť napsat vlastnoručně, popřípadě ji chce napsat psacím strojem nebo na počítači, musí ji aspoň vlastnoručně podepsat. Tomuto podpisu však musí být přítomni dva svědci, kteří se musejí pod závěť podepsat, potvrdit pravost podpisu zůstavitele a skutečnost, že věděl o tom, že podepisuje svou poslední vůli.

Stane-li se, že zůstavitel nemůže číst nebo psát, například kvůli zrakovému či tělesnému postižení, lze projevit poslední vůli před třemi současně přítomnými svědky. Nejprve musí jeden z nich závěť podle zůstavitelova přání a poté ji nahlas přečíst. Musí v ní být výslovně uvedené, že zůstavitel nemůže číst nebo psát, kdo listinu napsal a nahlas přečetl a jakým způsobem zůstavitel potvrdil, že se skutečně jedná o jeho poslední vůli. Listinu musí podepsat všichni tři svědci.

Poslední vůli lze projevit také u notáře do notářského zápisu. V případě nezletilců do 15 let je notářský zápis nezbytností, stejně tak v případě neslyšících, pokud nevyužití možnosti sepsání závěti před třemi svědky, kteří ovládají znakovou řeč.

Závěť, sepsanou některým z uvedených způsobů je vhodné uschovat u notáře, popřípadě u osoby, která zajistí, že se závěť po smrti zůstavitele dostane do rukou notáře, který bude projednávat dědictví.

Autor: JAROSLAV ŠÍCHO
Zdroj: Deník Chomutovska


Infoposel.cz - informační systém pro zdravotně postižené
Copyright © 2000-2024 Veleta, o.s.