http://www.infoposel.cz --- tisk článku --- 21.10.2002, 21:01 --- oblast " 09. Daňové úlevy > Jednotlivá témata "
09. Správní poplatkyZákon č. 368/1992 Sb. ve znění pozdějších předpisů.
Nově byl zaveden správní poplatek za vydání průkazu mimořádných výhod a jeho výše činí 30,- Kč v případě vystavení nového průkazu a 50,- Kč v případě vydání náhradního průkazu za zničený nebo ztracený. Úprava je obsažena pod položkou 8a.
Osvobození pro občany těžce zdravotně postižené - držitele průkazů ZTP nebo ZTP/P je uvedeno u položek 16 písm. e), 25, 26, 27 písm. b), 28 a 34 písm. a).
16 e) - vydání stavebního povolení ke změně stavby obytného domu nebo stavby pro individuální rekreaci (nástavby, přístavby, stavební úpravy), ke stavbě plnící doplňkovou funkci ke stavbě hlavní uvedené pod písmeny a) až d), ke stavbě studny anebo ke stavbě přípojek na veřejnou rozvodnou síť a na kanalizaci určené pro stavby uvedené pod písmeny a) až d).
Osvobození: k vydání stavebního povolení ke stavební úpravě z důvodu ztíženého užívání obytného domu osobou těžce zdravotně postiženou - držitelem průkazu ZTP nebo ZTP/P, která má v obytném domě trvalý pobyt.
25 - Zápis prvního a dalšího držitele motorového nebo přípojného vozidla, které je povinně opatřeno státní poznávací značkou
- motocyklu a 3m3 100Kč
- včetně motocyklu s přívěsným nebo postranním vozíkem, nebo tříkolky - rikši 200Kč
- u jiného motorového vozidla 300Kč
- u jiného přípojného vozidla 100Kč
Držitelé průkazů ZTP nebo ZTP-P jsou od placení tohoto poplatku osvobozeni.
26 - Schválení technické způsobilosti motorového nebo přípojného vozidla, které se neshoduje se schváleným typem vozidla, jde-li o
- motocykl včetně motorové tříkolky - rikši
- jiné motorové vozidlo
- přípojné vozidlo.
27 b) - Vydání řidičského průkazu nebo vydání osvědčení pro učitele řidičů motorových vozidel.
28 - Povolení individuálního výcviku žadatele o řidičské oprávnění skupin A, B nebo M včetně rozšiřujícího výcviku k získání těchto skupin řidičského oprávnění.
34 a) - Vydání povolení ke zvláštnímu užívání dálnice, silnice a místní komunikace.
Osvobození: pro povolení ke zřízení parkovacího místa pro občany těžce zdravotně postižené - držitele průkazu ZTP nebo ZTP/P.
MÍSTNÍ POPLATKY
Místní poplatky upravuje zákon č. 565/1990 Sb.
Obce mohou vyírat tyto místní poplatky:
- poplatek ze psů,
- poplatek za lázeňský nebo rekreační pobyt,
- poplatek za užívání veřejného prostranství,
- poplatek ze vstupného,
- poplatek z ubytovací kapacity,
- poplatek za povolení k vjezdu s motorovým vozidlem do vybraných míst a částí měst.
- poplatek za provozovaný výherní hrací přístroj
Úprava místních poplatků pro zdravotně postižené:
Poplatek ze psů se neplatí u psů užívaných k doprovázení nebo ochraně osob nevidomých, bezmocných a držitelů průkazu ZTP/P. V případě, že je vlastníkem psa poživatel invalidního, starobního a vdovského důchodu, který je jeho jediným zdrojem příjmu a není od poplatku úplně osvobozen, činí sazba až 200 Kč ročně. U druhého a každého dalšího psa může obec horní hranici zvýšit až o 50 %.
2. Od
poplatku za lázeňský a rekreační pobyt jsou osvobozeny osoby nevidomé, bezmocné a držitelé průkazu ZTP/P a jejich průvodci. U tohoto poplatku se vyskytují problémy při úhradě rekondičních pobytů. Je to důsledek skutečnosti, že zákon č. 565/1990 Sb. , uvádí s odvoláním na Zákoník práce rekondiční pobyty mezi důvody osvobození od placení lázeňského poplatku. Protože však došlo ke zrušení ustanovení o rekondicích v Zákoníku práce, nelze již toto osvobození aplikovat. Kromě držitelů ZTP/P a jejich průvodců, osob nevidomých a bezmocných, jsou osvobozeny též osoby starší 70 let a mladší 18 let nebo osoby na které náleží přídavky na děti (výchovné) anebo vojáci v základní služby a osoby, které vykonávají civilní službu.
Od
poplatku za užívání veřejného prostranství spočívajícího ve vyhrazení trvalého místa k parkování jsou osvobozeny invalidní osoby.
Poplatek za povolení k vjezdu s motorovým vozidlem do vybraných míst neplatí osoby, které jsou držiteli průkazu ZTP/P a jejich průvodci.
Z akcí pořádaných na veřejném prostranství bez vstupného, nebo jejichž výtěžek je určen na charitativní a veřejně prospěšné účely, se poplatek neplatí. Dále se neplatí poplatek ze vstupného u akcí, jejichž celý výtěžek je určen na charitativní a veřejně prospěšné účely. Zavedení poplatku, konkrétní sazbu, splatnost, úlevy a případná osvobození od poplatků stanoví obec.