Dnes je Sobota, 20. dubna 2024, svátek má Marcela
Kontaktní E-mail  

reklama - Sdružení Veleta, o.s.Reklama
 Články   Legislativa   Pomůcky   Adresář služeb   Poradna   Periodika   Servis pro NNO   Diskuse   Ankety   Kontakty  


Vyhledávání

 
hledat v textech článků
pouze ve zvolené rubrice

 
Rubriky

Akce
Auto-moto
Bariéry
Bydlení
Finance
Internet
Inzerce
Jak na to
Legislativa
Literatura
Média
Názory
O nás
Politika
Pomůcky
Poradna
Příběhy nevidomých
Rozhovory
Servis pro NNO
Služby
Organizace
Sport
Stalo se
Volný čas
Vzdělávání
Zajímavosti
Zaměstnávání
Zdraví
 
Nejčtenější články

 
Naposledy přidané

 
Info E-Mail

Máte-li zájem přijímat novinky našeho webu, zaregistrujte se.

 
   odhlásit

Počet odběratelů: 5596
 
Webinfo


 

16.01.2007, 10:09 - rubrika " Služby "
Žádosti o důchod již nesepisuje zaměstnavatel ale ČSSZ

Od počátku letošního roku všechny žádosti o důchod sepisují pro budoucí důchodce pracovníci okresní správy sociálního zabezpečení, případně pražské a brněnské správy. Žádost o důchod je možné podat nejdřív tři měsíce před požadovaným dnem jeho přiznání. Do konce loňského roku v organizacích s více než 25 zaměstnanci sepisovali tyto žádosti pracovníci personálního oddělení, ČTK to dnes řekla tisková mluvčí České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) Štěpánka Filipová.

Průměrná doba vnitrostátního důchodového řízení byla na konci září 2006 zhruba 72 dnů. Délka vyřízení žádosti závisí, zda jsou v evidenci ČSSZ všechny potřebné doklady. Při došetřování chybějících dob zaměstnání potenciálního důchodce trvá 90 dnů. Ve výjimečných případech poskytuje ČSSZ žadateli před přiznáním důchodu zálohu.

Od 1. ledna 2006 mohou lidé sami jednou ročně požádat ČSSZ o zaslání Informativního osobního listu důchodového pojištění, což je výpis informací z jejich individuálního konta pojištěnce. Kromě informací o dobách pojištění a náhradních dobách pojištění list obsahuje také přehled vyměřovacích základů, z nichž se důchod vypočítává. Budoucí důchodce také zjistí, zda v evidenci ČSSZ některé údaje nechybí a může si včas opatřit chybějící doklady.

Žádost o informativní list musí obsahovat rodné číslo žadatele, příjmení, jméno, rodné příjmení a adresu, na kterou má být list zaslán. Je třeba ji podat písemně písemně nebo elektronicky se zaručeným elektronickým podpisem. Evidence ČSSZ neobsahuje údaje o době péče o dítě, o vojenské službě a studiu, které se zpravidla prokazují až při podání žádosti o důchod.

V roce 2006 ČSSZ nově přiznala celkem 205.000 starobních, invalidních a pozůstalostních důchodů. To je o 16.300 nově přiznaných důchodů více než v roce 2005. Průměrná výše starobního důchodu k 31. prosinci 2006 byla 8187 korun, přitom ženy měly průměrný starobní důchod 7431 korun a muži pobírali průměrně o 1726 korun více. Od počátku tohoto roku se důchody v průměru valorizují o 500 korun.

Zdroj: ČSSZ
Zpet ZpětTisk upravit pro tisk
 
Komentáře ke článku
Infoposel.cz nezodpovídá za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo smazat ty příspěvky, které budou obsahovat vulgární výrazy nebo poškozovat dobré jméno tohoto webu.
 
Žádné.
 
Jaký je Váš názor?

 
Do pole "kontrolní kód" opište prosím číslo z následujícího obrázku
kontrolní kód

Kontrolní kód :

Copyright © 2000-2024 Sdružení Veleta, o.s., Developed by Robert Zaborowski, Pulzní magnetoterapie