Dnes je Čtvrtek, 25. dubna 2024, svátek má Marek
Kontaktní E-mail  

reklama - Sdružení Veleta, o.s.Reklama
 Články   Legislativa   Pomůcky   Adresář služeb   Poradna   Periodika   Servis pro NNO   Diskuse   Ankety   Kontakty  


Vyhledávání

 
hledat v textech článků
pouze ve zvolené rubrice

 
Rubriky

Akce
Auto-moto
Bariéry
Bydlení
Finance
Internet
Inzerce
Jak na to
Legislativa
Literatura
Média
Názory
O nás
Politika
Pomůcky
Poradna
Příběhy nevidomých
Rozhovory
Servis pro NNO
Služby
Sport
Stalo se
Volný čas
Vzdělávání
Zajímavosti
Zaměstnávání
Zdraví
 
Nejčtenější články

 
Naposledy přidané

 
Info E-Mail

Máte-li zájem přijímat novinky našeho webu, zaregistrujte se.

 
   odhlásit

Počet odběratelů: 5693
 
Webinfo


 

06.12.2007, 12:45 - rubrika " Zdraví "
Jak používat zpoplatněné bezplatné zdravotnictví?

Od ledna čekají českou veřejnost výrazné změny ve zdravotní péči, poskytované dosud na základě ústavní listiny práv a svobod bezplatně. Pacient bude platit 30 Kč za každou návštěvu lékaře spojenou s vyšetřením, i za každou položku na receptu, za dny strávené v nemocnici zaplatí 60 korun. Pomoc pohotovostního lékaře bude stát 90 Kč. Novinek je tolik a jsou natolik nepopulární, že se je ministerstvo rozhodlo přehledně a s vysvětlením lidem podat v brožuře nazvané Návod na použití českého zdravotnictví v roce 2008.

"Zákon a systém veřejného zdravotního pojištění mají své limity. Ty jsou dány tím, kolik peněz do fondu veřejného zdravotního pojištění vložíme (dáváme tam 13,5 procenta), a s těmi penězi je třeba velmi pečlivě hospodařit. Poplatky jsou nastaveny tak nízko, na symbolické částky 30, 60 a výjimečně 90 korun (za pohotovost), že nemůžou nikomu způsobit, že by se kvůli nim nedostal ke zdravotní péči, ke zdravotním službám," říká mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt. Přesto se proti poplatkům zvedá vlna nevole, jak ze strany dílčích skupin obyvatel závislých na zdravotní péči, například Národní rady zdravotně postižených, tak ze strany Svazu pacientů.

"Zavedení poplatků je trestem pro nemocné, nikoli regulátorem. Co to reguluje ten poplatek? Že nepůjde nemocný k lékaři? Tak nastane to samé, co nastalo kdysi na Slovensku, že lidé odkládali onemocnění a pak byli léčeni s daleko většími náklady," oponuje Luboš Olejár ze Svazu pacientů.

Platit budou lidé bez rozdílu věku včetně novorozenců v porodnici, nepřihlíží se ani k nedobrovolnosti hospitalizace např. u obětí dopravních nehod. Bonusem pro občana je podle ministerstva zdravotnictví roční pětitisícový limit, který stanoví strop pro platby.

Zavedení poplatků využívá ke kritice také politická opozice. ČSSD dala ústavní žalobu proti reformě veřejných financí jako celku a jedním z kritizovaných bodů jsou i regulační poplatky ve zdravotnictví. Komunistická strana Čech a Moravy v podobné žalobě poplatky označila za neústavní.

Luboš Olejár oznámil, že v reakci na změny ve zdravotnictví Svaz pacientů připraví návod, jak se poplatkům vyhnout: "Připravujeme radu pro pracienty, jak neplatit, vyhýbat se placení, jak znepříjemnit druhé straně ten stav, kdy jsme donuceni zákonem, de facto násilím, k něčemu, co považujeme za neústavní."

V čem neústavnost spočívá?

"Občané mají na základě veřejného pojištění právo na bezplatnou zdravotní péči a na zdravotní pomůcky za podmínek, které stanoví zákon," píše se v Listině základních práv a svobod. Jak si tuto tezi vyložilo ministerstvo?

"Je třeba tento úsek Ústavy přečíst celý. Každý občan má nárok na bezplatnou zdravotní péči: na základě veřejného zdravotního pojištění - to je jeden omezující faktor - a za podmínek, které stanoví zákon. A to je přesně to, co děláme my. Zákonem upravujeme další podmínky této takzvané bezplatnosti."

Lékaři jsou podle Cikrta k vybírání poplatků motivováni tím, že částka zůstane jim. Jen do praktického lékařství tím přibude podle odhadu ministerstva zhruba 1 miliarda korun ročně. Celkově ministerstvo ve zdravotnictví očekává nárůst příjmů systému veřejného zdravotního pojištění o 3,5 až 4 miliardy korun a současně úspory celkových výdajů tohoto systému o další 4 miliardy korun.

Zdroj: čeký rozhlas 7 - radio Praha
Zpet ZpětTisk upravit pro tisk
 
Komentáře ke článku
Infoposel.cz nezodpovídá za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo smazat ty příspěvky, které budou obsahovat vulgární výrazy nebo poškozovat dobré jméno tohoto webu.
 
* 06.12.2007, 18:05 - Dagmara :
Nelíbí se mi to od min. zdravotnictví. Někdo mi dopravní nehodou způsobí újmu a já musím platit z omezeného množství peněz-ne tak jaký plat máte vy-. A to ve všem se bude zdražovat. A co tedy omezit?Být bábou kořenářkou a hledat ve starých radách.Ať si to zkusí,milí pan Julínek
* 07.12.2007, 08:50 - Monika :
Mám z toho opravdu strach. Jsem nevidomá a mám DMO. Můj důchod činí 6.700,- Kč. Na lékařích jsem opravdu závislá a minimálně dvakrát v roce jsem hospitalizovaná na klinice. Když jsem si to spočítala, tak v případě , že zaplatím pobyt v nemocnici nezbyde mi na nájem a v blízké budoucnosti ze mě bude bezdomovec, protože v případě nezaplacení lékařského poplatku na mě pošlou exekutory a prodají mi střechu nad hlavou. Jsem opravdu zoufalá. A to ještě nepočítám s léky bez kterých bych již nebyla. Je to hyenismus.
* 09.12.2007, 20:20 - František :
Vládou schválená eunastázie, aneb jak se beztrestně zákonnou formou zbavit invalidních, starobních důchodců. Když chce vláda šetřit, tak by měla začít šetřit u sebe.
* 18.12.2007, 20:25 - RiderX :
Podílení se na zdravotním pojištění je úplně normální. Jestli se někomu zdají poplatky vysoké- jděte si stěžovat-nepište jen o Vaší nespokojenosti-na západ od nás jsou poplatky o dost vyšší. Navíc všichni uvedené skupiny mají příjem, průměrně dvě stovky měsíčně Vás zabijoou?! Pokud jo, i invalida může pracovat ;-) Hlavně mě za můj názor nekamenujte...
* 25.12.2007, 22:57 - m :
Dobrý večer RiderX, nikdo u nás v rodině není handicapovaný,ale i těch průměrných 200Kč měsíčně navíc bude pro naši rodinu problém.Asi máte dostatečně vysoký plat,když vám to nevadí.
* 26.12.2007, 12:57 - RiderX :
m: nevím, čemu říkáte vysoký, ale já svoje příjmy nazývám těžce podprůměrné. Ale narozdíl od některých lidí umím pracovat, a nejsem typickej čech, který si jen umí na vše stěžovat...
* 27.12.2007, 17:11 - miriam :
Nesouhlasím se současnými změnami,doplatí na změnu jen ti s průměrným a podprůměrným příjmem a s podlomeným zdravím,ale "naši současnou vládnoucí garnituru to nezajímá"a proč taky... no asi je to tím,že si takovou vládu zasloužíme...
* 27.12.2007, 17:18 - Martina :
Važený Riderix asi jste nepochopil o co jde protože já umím také pracovat ale bohužel s poctiví práce ještě nikdo nezbohatl a co se týče zdravotnictví až bude na takové urovni že budu s jejich službami spokojená pak zaplatím mile ráda víc ale zatím jsem se setkala s neochotou a arogancí nejdříve by se měli doktoři a sestry umět chovat ke svým pacintům.A to nemluvím o péči k pacientovi.U nás stále platí že místo aby doktor byl pro pacienta tak pacient je prodoktora.Takže nestěžujme si a hlavně platme.
* 27.12.2007, 18:38 - RiderX :
Martina: tady není co chápat! Prostě se na zdravotním pojištění bude podílet každý z nás. Pokud se k Vám personál nechová tak jak má, není problém jít jinam, nebo je zde málo doktorů?! Holt s Vaším přístupem bude ztravotnictví znovu před krachem. Ta samá diskuze tu bude při článku o důch. reformě, která jestli nebude, do pár let nebude na důchody.... HOWK
* 02.01.2008, 15:15 - Renata :
Pan RiderX nepochopil, že mezi nemocnými jsou i takoví, kteří nemohou pracovat pro obzvlášť velké bolesti a není jim souzeno být mezi pracujícími (nevyjímaje domácí prostředí, jak se často radí - práce na PC). A neříkejte, že člověk dostává zvýšený poplatek k důchodu. Když nemáte štěstí na posudkového lékaře na ČSSZ, tak vás nezařadí do "nějaké skupiny, kde vlastně patříte", abyste dostával např. peníze na bezmocnost (nyní se tomu říká jinak).
* 07.01.2008, 20:09 - čtenářka :
Vážení čtenáři, jsou dvě možnosti. 1. budeme plakat a psát případně dopisy na MZ, které vede ministr zdravotnictví za ODS nebo 2. to při volbách panu Julínkovi a jeho straně spočítáme a budeme volit takové strany, které podobné experimenty s lidským zdravím nemají ve volebním programu. Zdraví čtenářka
* 08.01.2008, 08:33 - Čtenář :
Nezdá se mi šťastný nápad placení poplatků u lékaře,které jim příjdou na přilepšení k platu,a nebude ani kvalitnější péče!! Co se týče západu......mají vyšší platy,a celý zdravotní systém je úplně jiný ( to už nikdo neřekne !!! )Hospodaření našich politiků je velice mizerné,zadlužují stát i další generace!!!!
* 10.01.2008, 10:23 - Vaše jméno - Pacient :
Jsem doživotně odkázaný na léky a pobyty v nemocnici, problém je-že vyšetření které trvá dva dny-lékaři z pohodlnosti protahují a pacientům ač by mohli být dávno doma nabíhá denně poplatek! Mohl bych zaplatit tedy 60 Kč ale pokud mě nepropustí třeba ve čtvrtek budu platit až do pondělí....lékaře nepotkám a léky užívám své za co tedy platím stokoruny navíc? i doma přece platím nájem! Už teď musím vynechat některé léky kvůli doplatkům a časem nezvratně nastane situace kdy nebudu mít na ty léky které mi umožňují žít. Je to skutečně hyenismus !!!
* 26.01.2008, 17:37 - Jeanette :
Pan RiderX si asi neuvědomuje víc věcí a už vůbec neví, co to znamená být těžce nemocen a nemít finance. Já jsem již 13 let vážně nemocná. Pracovala jsem do posledních svých sil, než jsem málem skončila v krematoriu. Nyní mám plný invalidní důchod. Nejsem schopna pracovat ani doma, natož chodit do zaměstnání. Mám důchod 6500 a má maminka je také ale v čás. invalid. důchodu. Nikdo ji v jejim věku nechce zaměstnat a navíc má hendicap, takže co s ní, že? Já musím být pod stálou kontrolou lékařů a bývám min. 2 ročně hospitalizovaná. Takže teď raďte pane RiderX. Budete mě živit, nebo mi platit za lékaře? Nic jinéhi mi nezbývá, než si rychle našetřit na rakev a to tak asi všechno, protože už nebude ani na ten pohřeb. Je to proste sviňárna a doplatí na to pouze skutečně jen ti nemocní !!!!!
* 26.03.2008, 03:11 - marie :
Koukám, že pan RiderX Vám neodpověděl, také co by asi mohl, určitě nemá ani zdravotní ani finanční problémy, tudíž mu nevadí platit všechny ty poplatky. Jeho otázka "průměrně dvě stovky měsíčně Vás zabijou", je docela roztomilá, ale já nemám 200 kč měsíčně navíc, jsme s manželem oba penzisté,manžel je těžce zdravotně postižený a máme dohromady 14 000.- kč a nájemné z pokoje a kuchyně nás stojí vč. poplatků 6 960.- kč. zůstává nám tedy na měsíc 7 000.- a manžel platí měsíčně za léky cca 1 500.- . není to jednoduchý život..chtěla bych pana RidesX vidět, jak by si s tím poradil..
* 15.04.2008, 20:05 - marie :
18.12.2007, 20:25 - RiderX : Podílení se na zdravotním pojištění je úplně normální. Jestli se někomu zdají poplatky vysoké- jděte si stěžovat-nepište jen o Vaší nespokojenosti-na západ od nás jsou poplatky o dost vyšší. Navíc všichni uvedené skupiny mají příjem, průměrně dvě stovky měsíčně Vás zabijoou?! Pokud jo, i invalida může pracovat ;-) Hlavně mě za můj názor nekamenujte. - o těch poplatcích na západ od nás si to ale nechte laskavě vysvětlit, poplatky tam platí, ovšem ten systém je poněkud jiný, víte ?..
 
Jaký je Váš názor?

 
Do pole "kontrolní kód" opište prosím číslo z následujícího obrázku
kontrolní kód

Kontrolní kód :

Copyright © 2000-2024 Sdružení Veleta, o.s., Developed by Robert Zaborowski, Pulzní magnetoterapie