Dnes je Čtvrtek, 18. dubna 2024, svátek má Valérie
Kontaktní E-mail  

reklama - Sdružení Veleta, o.s.Reklama
 Články   Legislativa   Pomůcky   Adresář služeb   Poradna   Periodika   Servis pro NNO   Diskuse   Ankety   Kontakty  


Vyhledávání

 
hledat v textech článků
pouze ve zvolené rubrice

 
Rubriky

Akce
Auto-moto
Bariéry
Bydlení
Finance
Internet
Inzerce
Jak na to
Legislativa
Literatura
Média
Názory
O nás
Politika
Pomůcky
Poradna
Příběhy nevidomých
Rozhovory
Servis pro NNO
Služby
Sport
Stalo se
Volný čas
Vzdělávání
Zajímavosti
Zaměstnávání
Zdraví
 
Nejčtenější články

 
Naposledy přidané

 
Info E-Mail

Máte-li zájem přijímat novinky našeho webu, zaregistrujte se.

 
   odhlásit

Počet odběratelů: 5596
 
Webinfo


 

30.05.2005, 07:28 - rubrika " Poradna "
Může se vás zaměstnavatel snadno zbavit?

Vedoucí a mzdová účetní jednali s mým lékařem, aby mi ukončil pracovní neschopnost a nedovolil mi pro nemoc páteře vykonávat současnou práci. Byl mi přiznám částečný invalidní důchod. Zaměstnavatel mi nenabídl jinou práci, která by odpovídala mým zdravotním schopnostem, ale po ukončení neschopnosti jsem dostala výpověď dohodou podle § 43 zákoníku práce (ztráta schopnosti vykonávat práci.). Účetní mi vyhrožovala, že když dohodu nepodepíši, dají mi výpověď podle § 53 (okamžité zrušení pracovního poměru), tak jsem podepsala. Nedali mi ani odstupné. Mohli se mnou takto jednat?

Především je třeba uvést, že "výpověď dohodou", jak píšete, naše právní předpisy neznají. Pracovní poměr lze mimo jiné platně rozvázat dohodou nebo výpovědí. Nelze však rozvázat současně dohodou a výpovědí. Pokud vám zaměstnavatel "vyhrožoval", nutil vás podepsat dohodu o rozvázání pracovního poměru, nepostupoval v souladu se zákoníkem práce. Zřejmě to však budete obtížně prokazovat, protože u toho nebyl žádný svědek, a pokud u toho svědek byl, asi nebude ochoten to potvrdit. Jestliže jste pracovní poměr nechtěla rozvazovat, neměla jste dohodu podepisovat. Nikdo by vás k tomu nemohl donutit. Pokud byste dohodu nepodepsala, zaměstnavatel by vám musel dát výpověď ze zdravotních důvodů. Pokud by měl jiné vhodné volné místo, musel by vám ho před doručením výpovědi nabídnout, jinak by výpověď byla neplatná. Nárok na odstupné v případě skončení pracovního poměru ze zdravotních důvodů ze zákona nevzniká. Pokud jsou v dohodě jako důvod rozvázání pracovního poměru uvedeny zdravotní důvody, lze nárok na odstupné sjednat v kolektivní smlouvě, nebo ve vnitřním předpisu, kde nepůsobí odbory. Tuto možnost však mají pouze zaměstnavatelé, kteří provozují podnikatelskou činnost.

JUDr. Jaromír Zrutský

Zdroj: Zlínské noviny - rubrika Rádce
Zpet ZpětTisk upravit pro tisk
 
Komentáře ke článku
Infoposel.cz nezodpovídá za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo smazat ty příspěvky, které budou obsahovat vulgární výrazy nebo poškozovat dobré jméno tohoto webu.
 
Žádné.
 
Jaký je Váš názor?

 
Do pole "kontrolní kód" opište prosím číslo z následujícího obrázku
kontrolní kód

Kontrolní kód :

Copyright © 2000-2024 Sdružení Veleta, o.s., Developed by Robert Zaborowski, Pulzní magnetoterapie