Dnes je Čtvrtek, 25. dubna 2024, svátek má Marek
Kontaktní E-mail  

reklama - Sdružení Veleta, o.s.Reklama
 Články   Legislativa   Pomůcky   Adresář služeb   Poradna   Periodika   Servis pro NNO   Diskuse   Ankety   Kontakty  


Vyhledávání

 
hledat v textech článků
pouze ve zvolené rubrice

 
Rubriky

Akce
Auto-moto
Bariéry
Bydlení
Finance
Internet
Inzerce
Jak na to
Legislativa
Literatura
Média
Názory
O nás
Politika
Pomůcky
Poradna
Příběhy nevidomých
Rozhovory
Servis pro NNO
Služby
Sport
Stalo se
Volný čas
Vzdělávání
Zajímavosti
Zaměstnávání
Zdraví
 
Nejčtenější články

 
Naposledy přidané

 
Info E-Mail

Máte-li zájem přijímat novinky našeho webu, zaregistrujte se.

 
   odhlásit

Počet odběratelů: 5699
 
Webinfo


 

29.08.2006, 12:07 - rubrika " Názory "
Ústavy šetří na odbornících

Kvůli platům mizí ze sociální péče kvalifikovaný personál, nahrazují ho laici.

Zdravotní péči pro šestnáct těžce mentálně a tělesně postižených dětí v Ústavu sociální péče Domov Linda v Lindavě zajišťuje jediná kvalifikovaná zdravotní sestra. Před rokem 2005 jich bylo sedm. Z finančních důvodů ale byly přeřazeny na "podřadnou" ošetřovatelskou pozici. Ze zákona už nesmí zdravotnické úkony provádět.

Podobná situace panuje ve valné většině ústavů sociální péče, domovů důchodců a podobných zařízení se statusem příspěvkové organizace státu, kraje či obce.

Odborný personál (zdravotnický i pedagogický) z ústavů mizí od roku 2000, kdy vlády ČSSD začaly významně navyšovat platové výměry zdravotníkům. Sociální sféra, která není napojena na systém veřejného zdravotního pojištění, nedostává od státu dost peněz, aby tyto nárůsty pokryla. A tak zdravotníky propouští nebo "degraduje" na levné pomocné síly. "Po patnácti letech praxe mne propustili pro údajnou nadbytečnost. Místo mne přijali nekvalifikovanou sílu," říká Jaroslava Bednářová z Domova důchodců Sloupnice v Pardubickém kraji. Bednářová se totiž odmítla dát na hůře placenou funkci přeřadit.

Na více než sto seniorů v domově zbylo z jedenácti zdravotních sester devět, z toho dvě, které neslouží směny. Podle vedení domova to na pokrytí celodenní péče v třípatrovém objektu stačí. Odborová organizace však už sepsala stížnost, že jejich práci do značné míry suplují nekvalifikovaní pracovníci bez potřebného vzdělání.

Podle Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče je odliv odborného personálu alarmující. Poškozováni na svých právech jsou jak zaměstnanci, kteří jsou (často v regionech s vysokou nezaměstnaností) tlačeni pobírat za prakticky stejnou práci podstatně méně peněz, tak i klienti ústavů, o které stále častěji pečují lidé bez vzdělání, pouze s absolvovaným několikadenním kurzem.

Odliv kvalifikovaných sil z ústavů se děje s tichým požehnáním ministerstva práce a sociálních věcí. Ministr Zdeněk Škromach v dopise krajským hejtmanům poradil, aby dopady navýšení mzdových tarifů eliminovali "zreálněním rozsahu poskytovaných zdravotnických služeb".

Autor: PETR KUČERA
Zdroj: Lidové noviny
Zpet ZpětTisk upravit pro tisk
 
Komentáře ke článku
Infoposel.cz nezodpovídá za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo smazat ty příspěvky, které budou obsahovat vulgární výrazy nebo poškozovat dobré jméno tohoto webu.
 
* 22.06.2007, 08:31 - Čtenář :
Sociální služby procházejí reorganizací, je to ale dobře? Vždyť ubývá kvalifikovaných pracovníků, kteří v mnoha případech přistupují na pozici pomocné síly, jen aby si udrželi pracovní místo, zvláště v regionech s vysokou nezaměstnaností. K čemu byla jejich studia ? A co jejich psychika, která se pak odráží v práci s klientem? Jak to bude dál se sociálními službamí, když nám odejdou kvalifikovaní lidé??????????????????
 
Jaký je Váš názor?

 
Do pole "kontrolní kód" opište prosím číslo z následujícího obrázku
kontrolní kód

Kontrolní kód :

Copyright © 2000-2024 Sdružení Veleta, o.s., Developed by Robert Zaborowski, Pulzní magnetoterapie