Dnes je Pátek, 26. dubna 2024, svátek má Oto
Kontaktní E-mail  

reklama - Sdružení Veleta, o.s.Reklama
 Články   Legislativa   Pomůcky   Adresář služeb   Poradna   Periodika   Servis pro NNO   Diskuse   Ankety   Kontakty  


Vyhledávání

 
hledat v textech článků
pouze ve zvolené rubrice

 
Rubriky

Akce
Auto-moto
Bariéry
Bydlení
Finance
Internet
Inzerce
Jak na to
Legislativa
Literatura
Média
Názory
O nás
Politika
Pomůcky
Poradna
Příběhy nevidomých
Rozhovory
Servis pro NNO
Služby
Sport
Stalo se
Volný čas
Vzdělávání
Zajímavosti
Zaměstnávání
Zdraví
 
Nejčtenější články

 
Naposledy přidané

 
Info E-Mail

Máte-li zájem přijímat novinky našeho webu, zaregistrujte se.

 
   odhlásit

Počet odběratelů: 5701
 
Webinfo


 

07.06.2006, 09:39 - rubrika " Názory "
Plný invalidní důchod předčí i starobní

Přesluhování se finančně nevyplatí.

Plný invalidní důchod bývá ve většině případů pro občany výhodnější než starobní penze. Proto tito lidé nemusí po dovršení řádného důchodového věku žádat o starobní důchod. Dál mohou dostávat svůj invalidní.

Jedinou výjimkou by bylo, kdyby lékař uznal, že se zdravotní stav nemocného natolik zlepšil, že už není plně invalidní. Pak, kdyby byl v penzijním věku, by požádal o důchod starobní. Při přiznávání starobního důchodu plným invalidům platí zásada - vždy náleží důchod vyšší.

"Takže nikdo na přepočítání penze nemůže doplatit," potvrdila Helena Pelikánová, vedoucí oddělení metodiky důchodového pojištění České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ). "Ale dá se říci, že lidé, kteří mají přiznaný plný invalidní důchod po 1. lednu 1996, mají v 99,9 procenta invalidní důchod výhodnější, než by byl starobní. Když byl plný invalidní důchod přiznán dříve, může někdy být příznivější požádat o starobní důchod," dodala Pelikánová.

I lidé v plném invalidním důchodu si mohou přivydělávat. Omezením jejich výdělku přitom může být jedině jejich zdravotní stav. Na rozdíl od částečných invalidních důchodců se plným invalidům kvůli zvýšení starobního důchodu nevyplatí přesluhovat. Léta odpracovaná navíc po dovršení důchodového věku jim totiž starobní důchod nezvýší ročně o šest procent jako částečným invalidům.

Stačí závodní lékař

Posoudit, zda člověk s invalidním důchodem může nebo nemůže nastoupit do zaměstnání, aby nepoškodilo jeho zdravotní stav, nemusí jen posudkový lékař správy sociálního zabezpečení. Je považováno za postačující vyjádření ošetřujícího, případně závodního lékaře (par. 133 Zákoníku práce).

Také se stává, že zaměstnavatelé zbytečně posílají invalidní občany na okresní správu sociálního zabezpečení požádat o rozhodnutí, že jsou osobami zdravotně znevýhodněnými. Podle par. 67 zákona o zaměstnanosti č. 435/2004, platného od 1. října 2004, je to tak, že když mám plný nebo částečný invalidní důchod, nepotřebuji už žádné jiné rozhodnutí. Jsem automaticky osobou se zdravotním postižením a požívám na trhu práce zvýšenou ochranu.

Autor: (hčk)
Zdroj: Právo
Zpet ZpětTisk upravit pro tisk
 
Komentáře ke článku
Infoposel.cz nezodpovídá za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo smazat ty příspěvky, které budou obsahovat vulgární výrazy nebo poškozovat dobré jméno tohoto webu.
 
* 07.06.2006, 09:47 - Čtenář :
"Jsem automaticky osobou se zdravotním postižením a požívám na trhu práce zvýšenou ochranu." Může mi někdo vysvětlit co to je?
* 07.06.2006, 13:26 - Čtenář :
To jsou samá cizí slova.
* 03.10.2006, 15:05 - Vaše jméno - nepovin :
To znamená, že jste osoba, která nemá nárok na nic a ještě budete mít problém sehnat práci:-D
* 21.08.2009, 22:41 - Čtenář náhoda :
Podle zákona, ten kdo požívá zvýšenou ochranu na trhu práce, může o práci přijít úplně stejně jako zdravý pracovník. Je to jako říkat : "Já tě ochráním, ale když tě vyhodí z práce, nic s tím neudělám."
 
Jaký je Váš názor?

 
Do pole "kontrolní kód" opište prosím číslo z následujícího obrázku
kontrolní kód

Kontrolní kód :

Copyright © 2000-2024 Sdružení Veleta, o.s., Developed by Robert Zaborowski, Pulzní magnetoterapie