Dnes je Úterý, 21. května 2024, svátek má Monika
Kontaktní E-mail  

reklama - Sdružení Veleta, o.s.Reklama
 Články   Legislativa   Pomůcky   Adresář služeb   Poradna   Periodika   Servis pro NNO   Diskuse   Ankety   Kontakty  


Vyhledávání

 
hledat v textech článků
pouze ve zvolené rubrice

 
Rubriky

Akce
Auto-moto
Bariéry
Bydlení
Finance
Internet
Inzerce
Jak na to
Legislativa
Literatura
Média
Názory
O nás
Politika
Pomůcky
Poradna
Příběhy nevidomých
Rozhovory
Servis pro NNO
Služby
Sport
Stalo se
Volný čas
Vzdělávání
Zajímavosti
Zaměstnávání
Zdraví
 
Nejčtenější články

 
Naposledy přidané

 
Info E-Mail

Máte-li zájem přijímat novinky našeho webu, zaregistrujte se.

 
   odhlásit

Počet odběratelů: 5917
 
Webinfo


 

17.12.2003, 04:27 - rubrika " Názory "
Zastupitelé v Jinošově zasadili ránu mentálně postiženým

Šest lehce mentálně postižených klientů Ústavu sociální péče v Jinošově žije již dva roky v Domově naděje. Prostory chráněného bydlení se pro ně staly skutečným domovem, avšak na základě rozhodnutí obecního zastupitelstva jej musí do Nového roku opustit. Obec v čele se starostou Pavlem Křečkem zde chce vybudovat centrum společenského života. Šest mužů, kterým se podařilo začlenit do života v obci a mezi její obyvatele, proto čeká návrat do ústavu.

Výpověď všechny překvapila Prostory Domova naděje připomínají klasický byt. "Hoši chodí na stravu a práci do ústavu, po večeři se vrací do svého bytu. Tam si sami pod občasným dohledem uklidí, vyperou, vyžehlí a tak podobně,"popisuje život svých šesti klientů vedoucí ústavu Alena Brožková. "Začátkem letošního listopadu jsme dostali výpověď. Starosta obce ji podal písemně ředitelce Okresního ústavu sociálních služeb v Třebíči. Osobně se mě dotklo, že nás neinformoval,"doplňuje vedoucí. Ředitelka OÚSS Marie Havlíková byla výpovědí stejně překvapená: "Neznám její důvod, ale obec na to má právo. Se starostou budeme teprve jednat. Chci však říct, že na Domov naděje jsme nikdy neměli stížnost."Žádný problém nezaznamenala ani vedoucí samotného jinošovského ústavu: "Domov naděje byl i naší nadějí, že se hoši integrují do společnosti. A oni to dokázali."Kvůli rozhodnutí zastupitelů přijdou o práci dvě zaměstnankyně. Jednou z nich je ergoterapeutka Andrea Jansová, která do Domova naděje dochází v odpoledních hodinách: "Se starostou jsme se domlouvali, co by hoši mohli pro obec dělat. Dohodli jsme se na dlouhodobé spolupráci, na úpravě hřiště a hrabání listí či odhrnování sněhu. Pan starosta se tvářil velice spokojeně. Proto byla pro nás výpověď takový šok,"rekapituluje Jansová. Šokováno bylo i šest obyvatel Domova naděje. "Líbí se mi tady a nechci odejít. Už jsme si tu zvykli, dobře se nám tady bydlí,"říká jeden z klientů Jaroslav Šaman.

Nevidím důvod, proč se s nimi bavit "Obec nemá žádné prostory pro pořádání společenských akcí, proto je zde chceme vybudovat. Záměr zatím není na papíře, jenom v našich hlavách. Nerad bych to teď specifikoval,"vysvětluje starosta Pavel Křeček. "Systém chráněného bydlení zcela neodpovídá tomu, o čem jsme byli přesvědčováni. Bylo nám řečeno, že zde bude dozor 16 hodin denně. Hoši stejně ráno odcházejí do ústavu, sem se vracejí až večer. Měla zde být zajištěná kontrola, aby se volně nepotulovali po obci. Občané si stěžují, že po nich vyžadují práci. Mně si stěžovalo pět lidí a já dám samozřejmě na požadavky občanů,"říká Křeček a zároveň popírá, že se klienti ústavu již dříve zapojovali do úklidových a pomocných prací v obci: "Vždycky to tak nebylo. Chtěli jsme se domlouvat na určitých pracích, ale bylo nám řečeno, že chlapci to nezvládnou. Zprostředkovaně vím, že by se někteří z nich rádi vrátili zpátky do ústavu,"tvrdí starosta, který však přiznává, že o tom se šesti obyvateli Domova naděje nikdy nemluvil: "Rozhodnutí je konečné a nevidím důvod, proč bych se s nimi bavil. Pokud budeme mít peníze v budoucnu, možná provedeme rekonstrukci půdních prostor obecního úřadu, abychom mohli vybudovat nové chráněné bydlení." Na starostovy výtky reaguje vedoucí ústavu Alena Brožková: "Nebyl tady stabilní dohled, protože ergoterapeutka byla dlouhodobě v nemocnici. Hoši zde ale nejsou celý den. V ústavu jsou zaměstnaní a vracejí se pozdě odpoledne. Je pravda, že zde žil klient, který v zimě odhrnul sníh, vzápětí zaklepal a řekl si o dvacet korun. Ten už je ale zpátky v ústavu."

Vracíme se o dvacet roků zpátky Bývalý starosta Jinošova Josef Chytka, který stál u zrodu Domova naděje, je dnes jedním ze sedmi zastupitelů Jinošova. Zasedání, na kterém jeho kolegové jednomyslně odsouhlasili výpověď, se neúčastnil. "Považuji je za neplatné. Veřejnost nebyla pozvaná a já jsem pozvánku dostal bez programu, což je v rozporu se zákonem. Jsem odhodlán to řešit přes hejtmana. Smyslem chráněného bydlení je začlenění klientů ústavu mezi občany. Teď se ale vracíme 20 roků zpátky,"říká bývalý starosta a zároveň popírá tvrzení svého nástupce o tom, že klienti ústavu se do prací v obci dříve nezapojovali: "Vztahy s ústavem se zde budovaly 40 let, nikdy nebyl žádný problém ani stížnost. Spolupráce s obcí byla vždycky bezúplatná, chlapci nám kdykoliv pomáhali."O úmyslu jinošovských zastupitelů je již informován náměstek hejtmana kraje Vysočina Miloš Vystrčil. "Rozhodnutí je v kompetenci obce, ale s představiteli samosprávy promluvíme. Jestli bude jednání úspěšné nebo ne, to teď nedokážu odhadnout,"konstatoval náměstek.

Autor: Vladimíra Valová
Zdroj: Noviny Třebíčska - Vysočina
Zpet ZpětTisk upravit pro tisk
 
Komentáře ke článku
Infoposel.cz nezodpovídá za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo smazat ty příspěvky, které budou obsahovat vulgární výrazy nebo poškozovat dobré jméno tohoto webu.
 
Žádné.
 
Jaký je Váš názor?

 
Do pole "kontrolní kód" opište prosím číslo z následujícího obrázku
kontrolní kód

Kontrolní kód :

Copyright © 2000-2024 Sdružení Veleta, o.s., Developed by Robert Zaborowski, Pulzní magnetoterapie