Dnes je Úterý, 21. května 2024, svátek má Monika
Kontaktní E-mail  

reklama - Sdružení Veleta, o.s.Reklama
 Články   Legislativa   Pomůcky   Adresář služeb   Poradna   Periodika   Servis pro NNO   Diskuse   Ankety   Kontakty  


Vyhledávání

 
hledat v textech článků
pouze ve zvolené rubrice

 
Rubriky

Akce
Auto-moto
Bariéry
Bydlení
Finance
Internet
Inzerce
Jak na to
Legislativa
Literatura
Média
Názory
O nás
Politika
Pomůcky
Poradna
Příběhy nevidomých
Rozhovory
Servis pro NNO
Služby
Sport
Stalo se
Volný čas
Vzdělávání
Zajímavosti
Zaměstnávání
Zdraví
 
Nejčtenější články

 
Naposledy přidané

 
Info E-Mail

Máte-li zájem přijímat novinky našeho webu, zaregistrujte se.

 
   odhlásit

Počet odběratelů: 5920
 
Webinfo


 

11.12.2003, 00:13 - rubrika " Názory "
Postižení: bariéry i po 14 letech

Přechod k demokracii měl zásadní vliv také na postavení menšin. Totalitní režim nepřipouštěl jakoukoliv odlišnost jak v názorech, tak ve zdravotním stavu. Všichni v socialismu měli být mladí, zdraví a šťastní. Situace občanů se zdravotním postižením byla za socialismu velmi zvláštní. Těm, kteří byli schopni se sami o sebe postarat, zajistil zaměstnání nebo důchod na takové úrovni, že se příliš nelišili od ostatních občanů.

Podstatně horší byla situace lidí, jimž zdravotní postižení znemožňovalo zajistit si samostatně základní potřeby. Neexistovaly terénní služby, a tak všichni, kteří měli větší zdravotní postižení, končili v ústavech. Prostě se do rozvinuté socialistické společnosti nehodili. Stavěly se další a další ústavy a tito lidé žili své životy v segregaci jako méně právní občané. Polistopadová změna zasáhla i do života lidí se zdravotním postižením. Skončil Svaz invalidů, který byl převodní ideologickou pákou komunistické strany, a vzniklo mnoho občanských sdružení. Společnost na počátku 90. let byla velmi vstřícná ke všem minoritám. V té době byl ustaven vládní výbor pro zdravotně postižené občany, v jehož čele stál předseda vlády. Zdálo se, že v tehdejší euforické době budou rychle následovat systémová opatření k odstraňování bariér. Jako problematické se brzy projevilo, že komunita lidí se zdravotním postižením neměla jasného mluvčího, že roztříštěnost do mnoha občanských sdružení neumožňovala jednoznačně definovat návrhy na řešení jejich problémů.

V průběhu druhé poloviny 90. let došlo k růstu síly občanských sdružení a jejich užší spolupráce vedla v roce 2000 k ustanovení Národní rady zdravotně postižených ČR - jako mluvčí organizací zdravotně postižených. Podařilo se prosadit některá dílčí opatření, ale systémové změny, které by zaručily plnou integraci občanů se zdravotním postižením do společnosti, přijaty nebyly. Jaká je situace občanů se zdravotním postižením v naší zemi po čtrnácti letech vývoje demokratické společnosti? Mezi pozitiva lze řadit skutečnost, že lidé se zdravotním postižením mají jasného reprezentanta, který prosazuje zájmy celé komunity. Pozitivní je rovněž rozvoj služeb sociální péče, které poskytují nestátní subjekty a umožňují stále většímu počtu občanů se zdravotním postižením vyhnout se ústavní péči. Významně se proměnily naše obce a města, jež vynakládají prostředky na odstranění bariér. Zcela jiného druhu jsou negativa, Problémem je prohlubující se nezaměstnanost občanů se zdravotním postižením. Současný stav v integraci žáků se zdravotním postižením je tristní. Rodiče těchto žáků si nemohou zvolit způsob vzdělávání, protože školy nejsou personálně, materiálně ani technicky uzpůsobeny. Záleží jen na dobré vůli vedení škol a zaujetí rodičů. Přitom vzdělání je jediná šance těchto žáků na plnou integraci a úspěch v životě. Dopouštíme se na nich velké nespravedlnosti, protože jim nedáváme stejnou šanci jako ostatním dětem. Zvláštní kapitolou jsou sociální služby. I čtrnáct let po pádu totality zná zákon pouze pečovatelskou službu a ústavní péči. Pouze nestátní subjekty poskytují alternativní a terénní sociální služby, ale je jich málo a není na ně právní nárok. Tisíce lidí jsou v ústavech, kde nemohou využít svých schopností, nemohou užívat svých ústavních práv na soukromí, na volnost pohybu, právo zvolit si svobodně bydliště. Je to zásadní problém a jedno z našich velkých selhání. Je to velký dluh společnosti vůči občanům se zdravotním postižením.

Autor je předsedou Národní rady zdravotně postižených ČR

Autor: VÁCLAV KRÁSA
Zdroj: Mladá fronta Dnes
Zpet ZpětTisk upravit pro tisk
 
Komentáře ke článku
Infoposel.cz nezodpovídá za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo smazat ty příspěvky, které budou obsahovat vulgární výrazy nebo poškozovat dobré jméno tohoto webu.
 
Žádné.
 
Jaký je Váš názor?

 
Do pole "kontrolní kód" opište prosím číslo z následujícího obrázku
kontrolní kód

Kontrolní kód :

Copyright © 2000-2024 Sdružení Veleta, o.s., Developed by Robert Zaborowski, Pulzní magnetoterapie