Dnes je Pátek, 17. května 2024, svátek má Aneta
Kontaktní E-mail  

reklama - Sdružení Veleta, o.s.Reklama
 Články   Legislativa   Pomůcky   Adresář služeb   Poradna   Periodika   Servis pro NNO   Diskuse   Ankety   Kontakty  


Vyhledávání

 
hledat v textech článků
pouze ve zvolené rubrice

 
Rubriky

Akce
Auto-moto
Bariéry
Bydlení
Finance
Internet
Inzerce
Jak na to
Legislativa
Literatura
Média
Názory
O nás
Politika
Standardy sociální péč...
Pomůcky
Poradna
Příběhy nevidomých
Rozhovory
Servis pro NNO
Služby
Sport
Stalo se
Volný čas
Vzdělávání
Zajímavosti
Zaměstnávání
Zdraví
 
Nejčtenější články

 
Naposledy přidané

 
Info E-Mail

Máte-li zájem přijímat novinky našeho webu, zaregistrujte se.

 
   odhlásit

Počet odběratelů: 5896
 
Webinfo


 

18.07.2007, 10:51 - rubrika " Politika "
Analýza sociálních služeb v Pardubickém kraji

Téměř dvě třetiny uživatelů příspěvku na péči nepoužívá tuto dávku na nákup sociálních služeb. To je jeden z výsledků rozsáhlé analýzy, kterou provedlo během dubna a května v Pardubickém kraji Ministerstvo práce a sociálních věcí.

Ministerstvo práce a sociálních věcí provedlo v Pardubickém kraji v průběhu měsíců dubna a května 2007 rozsáhlou analýzu, jejímž cílem bylo zjistit, jakým způsobem je využívána nová sociální dávka - příspěvek na péči. Tu zavedl Zákon o sociálních službách od 1. ledna 2007. Analýza byla provedena formou dotazníkového šetření mezi poskytovateli služeb. Návratnost dotazníků byla velmi vysoká (přes 90 %, celkem 92 služeb). Souhrnné výsledky byly porovnány s údaji o vyplaceném příspěvku na péči z pověřených úřadů s rozšířenou působnosti.

"Analýza poslouží jako podklad pro novelizaci zákona, její výsledky lze vztáhnout ke kterémukoliv kraji," řekl Miloslav Macela, krajský radní odpovědný za oblast sociální péče. "Zjištění analýzy jsou velmi závažná. Zřejmě nejdůležitější zprávou jsou čísla o způsobu využívání příspěvku - téměř dvě třetiny uživatelů této dávky nepoužívá příspěvek na nákup sociálních služeb. Je mezi nimi jistě mnoho osob, které mají zajištěnou péči díky rodinným příslušníkům, mám však vážné obavy, že velká část příspěvku končí mimo systém. Analýza ukázala, že je nutné zahájit debatu o jiné než hotovostní formě výplaty této dávky."

Pardubický kraj mohl údaje z analýzy konfrontovat s čerstvými zkušenostmi z "terénu", které byly sdělovány při osobních pohovorech s poskytovateli služeb v rámci krajského dotačního řízení.

"Nejhůře dopadl nový systém na terénní služby, zejména pečovatelskou službu nebo osobní asistence. Kdyby kraj předem nevytvořil finanční rezervu, některé služby by zcela zanikly," komentoval situaci v sociálních službách Macela. Výsledky analýzy budou oficiálně prezentovány na "kulatém stole" o sociálních službách, který se uskuteční 22. června 2007 ve Vysokém Mýtě.

Zajímavé údaje z analýzy sociálních služeb:

v Pardubickém kraji je 8 712 příjemců příspěvku na péči, nejčastěji je přiznáván stupeň I (40 % příjemců)

- státní dotace na všechny sociální služby v Pardubickém kraji činila v roce 2006 cca 420 mil. Kč, v roce 2007 373 mil. Kč

- podle odhadu bude v roce 2007 v Pardubickém kraji na příspěvku na péči vyplaceno 2007 více než půl miliardy Kč (za 1. čtvrtletí vyplaceno 110 mil. Kč, šlo z větší části o osoby, které již dříve pobíraly zvýšení důchodu pro bezmocnost)

- cca 2/3 příjemců zůstávají doma a nevyužívají žádnou sociální službu, tj., že za tyto prostředky je buď nakupována péče od "neformálních pečovatelů" (rodina, osoby blízké, sousedka atd.), nebo jsou pouze "zvýšeným příjmem" osoby, který neslouží k zajištění péče

- služby sociální péče jsou poskytovány ve značném rozsahu i osobám, kterým zatím nebyl přiznán příspěvek na péči, např. u pečovatelských služeb je to 73 % (celkem poskytují služby cca 4 000 klientů)

- mnoho osob bez příspěvku na péči je i v rezidenčních zařízeních (např. v domovech pro seniory 35%)

- nestátní neziskové organizace jsou v průměru z 26% financovány dotací MPSV, 23% tvoří úhrady uživatelů, 34% dotace kraje, 7% dotace z rozpočtu obcí.

Kateřina Nohavová
tisková mluvčí Pardubického kraje
tel: 466 026 185, 606 652 564
e-mail: katerina.nohavova@pardubickykraj.cz



Autor: (vlč)
Zdroj: www.helpnet.cz
Zpet ZpětTisk upravit pro tisk
 
Komentáře ke článku
Infoposel.cz nezodpovídá za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo smazat ty příspěvky, které budou obsahovat vulgární výrazy nebo poškozovat dobré jméno tohoto webu.
 
* 18.07.2007, 12:41 - Čtenář :
No to je dobré, ihned jsem požádala o příspěvek, a pořád nic. Nemůžu chodit a tak jsem odkázána na nákupy, úklid a zřejmě bude i koupání. Ale, pečovatelky si nařizují, kdy budou nakupovat (a vlastně nechtějí do jiných supermarketů), naříkají že je jich málo, ale to mě nezajímá, já jsem přece zákazník a ne rukojmí. Ostrava
* 18.07.2007, 15:58 - čtenářka :
Pokud vím, tak v zákoně šlo hlavně o to, aby došlo k postupnému snižování míst v celoročních ústavech ( průměrný náklad na jednoho postiženého v úsp je cca 30 tis Kč měsíčně, a aby mohli být tito lidé doma - ve svém prostředí, jak stát kontroloval čerpání těchto peněz ? měla by se také udělat analýza prošustrovaných peněz ve státních zařízeních), teď dají příspěvek 2 000 až 11 000, což je vždycky levnější než ústav. Takže co je za tím ? závist, že konečně rodiny, které se starají o tyto děti - i dospělé dostanou pár tisícovak na péči ????Bydlím na vesnici a syna vozím denně do 20 km vzdáleného stacionáře, ale pokud bych neměla možnost ho tam denně vozit, tak bychom mu museli zajistit celodenní domácí péči v rodině, protože v místě bydliště ani okolí není žádný vhodný asistent a pečovatelská služba nepokryje jeho specifické potřeby potřeby, tak kde jsou ty služby ???? Bydlím u Ostravy.
* 20.07.2007, 22:17 - občan ZTP :
Zjištění analýzy jsou velmi závažná. téměř dvě třetiny uživatelů této dávky nepoužívá příspěvek na nákup sociálních služeb. Je mezi nimi jistě mnoho osob, které mají zajištěnou péči díky rodinným příslušníkům, mám však vážné obavy, že velká část ..... Pro mne je tato ,,analýza" též signálem o pravdivosti.Začíná slovem analýza,pokračuje dokonce procentuálním výpočtem a vážnými osobními obavami. Pokud vím, hodně lidí dosud čeká stále na nějaký příspěvek,přiznání stupně atd. Nikdo s námi nekomunikuje o potřebných službách, v Č.Budějovicích o prázdninách se rozběhne anketa-analýza soc.služeb, na netu a v médiích žádná anketa neproběhla,takže tyto tzv.analýzy považuji za účelově napsané,negativně ovlivnit veřejné mínění a zákonodárce ve svůj prospěch!!!Zajímalo by mne, kolik respondentů se výše uvedené analýzy vlastně zúčastnilo...
* 21.07.2007, 12:46 - Slávka :
Dělat analýzy od stolu, aniž by se chodilo mezi ZP klienty, či do domácností, je čiré plýtvání penězi a zkreslený pohled na celý problém. U Ostravy neseženete asistenta k ZP, který je hmotný, nehybný atp. Poskytovatelé služeb preferují ty své stálé klienty, staroušky, kterým přiveze sociálka oběd, zajdou jim nakoupit, učísnou vlásky a trošku poklidí, mají tak své jisté a nenadřou se. Rodičům, kteří pobírají příspěvek na péči, tento závidí, avšak zapoměli si spočítat onen rozdíl, mezi PNP a bývalý, Pob, což činí 3600, nebo 5400 kč u nejhorší IV. skupiny ZP.
* 21.07.2007, 18:36 - Čtenář :
xxxxx
* 21.07.2007, 18:42 - Čtenář :
Dáša: Už to píšu po 4. - neumím to asi: Starám se o ZTP/P vozíčkářku, co má přes 100 kg, nestojí, bez opory nesedí, nezvedne ruce nad hlavu, neobuje se, nezavře si okno, denně 1.5 hod. provádíme lymfomasáže ručně a přístrojem, pak bandáž až nahoru..Zůstala jsem doma, jsem samoživitelka, mám dítě a na příspěvku závisíme.Nikdo jiný takovou těžkou práci dělat nebude, protože mi s ní ještě musí pomoci 3. osoba. Jestli stát odbourá fin. příspěvky, tako klientka nevydrží v ústavu dlouho, protože i tak má deprese a ústavní péči nesnáší, byla jsem s ní loni 1 měsíc i v nemocnici. 30 km tam, nástup v 6.30, odchod v 17.00 po večeři a 30 km zpět. Nemocnice vůbec na takové případy nejsou zařízeni!! Překlopením z POB na tom vydělali ti s část. bezmocností, protože pobírají to co já za 1/4 péči - nebo téměř žádnou.
* 21.07.2007, 18:46 - Čtenář :
Keliška: Peníze unikají státu také jinde. Např. na babičku pobárá vnučka příspěvek na benzin (i na zakoupení auta), babča jezdí všude sanitkou, protože to nikdo nekontroluje. Provázanost se zdr. pojišťovnami vůbec neexistuje.
* 21.07.2007, 21:55 - Čtenář :
Příspěvek na benzín doporučuje lékař a při potvrzení Vás rovnou upozorní,že nebude psát sanitku.Takže nevím ,kde jste takový nesmysl sebral. Asi závist..!
* 21.07.2007, 22:30 - Čtenář :
K benzínu a sanitce: O závist se naprosto nejedná. Sanitku píše rehabiltační dr., nebo očař atp. K obvoďákovi pro léky babce chodí děti. Babka ještě vyšívá na kšeft a snacha, která se o ni údajně stará chodí načerno prodávat. Babka má 76 a jednu endoprotézu. :-D, jsou to sousedi :-)) Teď byl její syn na op. se srdcem (dostal kardiostimulátor) denně chodí do hospody a na povinné procházky a už si jeho žena rovněž požádala o dávky na sociální služby.
* 22.07.2007, 16:01 - Čtenář :
Tak je u vás bordel, zřejmě někde je korupce.Toto neplatí všude, takže nejde to brát jako fakt,který se děje všeobecně.Většinou takto ,,vydělané" peníze nepřinesou užitek.
* 23.07.2007, 17:22 - Čtenář :
Hájková: Mám zdravotnické vzdělání pro sociální služby. Stala jsem se pečovatelkou - asistentkou své těžce tělesně postižené sestry místo matky, která tuto péči už nebyla schopna zastat. Mohu to porovnat s dřívější prací v nemocnici, kde jsem pracovala jako sanitárka . Tehdy jsem měla větší plat (práce na ARO), příplatky, dovolenou, zdarma nem. uniformu, atp. Bude-li tato forma pomoci těžce tělesně postiženým odňata, budou nuceni se vrátit do ústavů, jako do ghet. Např. já na hmotně na své sestře teď závisím. Pokud tuto péči někde poskytují rodiče, je správné, že dostanou zaplaceno. Dělají to na úkor vlastního zdraví a rozhodně s maximálním nasazením. Dcera-syn se před rodiči nestydí za nahotu, veškerou pomoc přijímá přirozeně - od "svých". Jak by bylo úřednici, kdyby byla nucena se svlékat, oblékat a přijímat pomoc i ve velmi choulostivých situacích od mnoha různých cizích lidí? Myslí vůbec někdo i na tohle ?
* 23.07.2007, 18:13 - Též pečující doma :
Bingo! Pošlete to na MPSV.Z tohoto úhlu se nikdo ještě neozval!Pořád to bereme jako samozřejmost! ,, Dcera-syn se před rodiči nestydí za nahotu, veškerou pomoc přijímá přirozeně - od "svých". Jak by bylo úřednici, kdyby byla nucena se svlékat, oblékat a přijímat pomoc i ve velmi choulostivých situacích od mnoha různých cizích lidí? Myslí vůbec někdo i na tohle ?"
 
Jaký je Váš názor?

 
Do pole "kontrolní kód" opište prosím číslo z následujícího obrázku
kontrolní kód

Kontrolní kód :

Copyright © 2000-2024 Sdružení Veleta, o.s., Developed by Robert Zaborowski, Pulzní magnetoterapie